REKLAMA

KNF: decyzje ws. ugód z frankowcami należą do samych banków

2021-02-22 17:20
publikacja
2021-02-22 17:20
KNF: decyzje ws. ugód z frankowcami należą do samych banków
KNF: decyzje ws. ugód z frankowcami należą do samych banków
fot. Inked Pixels / / Shutterstock

Kwestia przyłączenia się do ugód z kredytobiorcami frankowym należy do samodzielnej decyzji każdego z banków, na nich też spoczywa pełna odpowiedzialność za skutki wdrożenia określonej strategii w tym zakresie - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe KNF.

Według poniedziałkowych informacji Raiffeisen Bank International zawiesił udział w pracach nad porozumieniami z frankowcami według koncepcji przedstawionej wcześniej przez przewodniczącego KNF.

"Propozycja Przewodniczącego KNF mająca na celu systemowe rozwiązanie problemu kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich od samego początku oparta była na założeniu dobrowolności – zarówno w płaszczyźnie dobrowolności przystania przez kredytobiorców na ugodowe propozycje banków, jak i w płaszczyźnie decyzji każdego z banków o zaoferowaniu na szeroką skalę klientom ugód odpowiadających tej propozycji" - podało biuro prasowe KNF.

"UKNF wskazywał wielokrotnie, że kwestia przyłączenia się do tego projektu należy do samodzielnej decyzji każdego z banków" - dodało.

KNF podał, że odpowiedzialność za decyzje dotyczące strategii poszczególnych banków w zakresie problemu walutowych kredytów mieszkaniowych ponoszą "w całości ich organy korporacyjne, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zasadami ładu korporacyjnego".

"Na właściwych organach banków spoczywa też pełna odpowiedzialność za skutki wdrożenia określonej strategii podejścia do omawianej kwestii, zwłaszcza w kontekście możliwych wariantów rozwoju linii orzeczniczej TSUE oraz sądów krajowych, w tym SN" - napisano w komunikacie.

Komisja podała, że intencją przewodniczącego KNF jest, by sektor bankowy podjął skuteczne działania mające na celu wyeliminowanie ciężącego na nim od lat ryzyka, jaki wiąże się z posiadaniem przez banki portfela walutowych kredytów mieszkaniowych.

Pod koniec 2020 roku przewodniczący KNF zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód. Nadzorca chciał, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.

W odpowiedzi na propozycję przewodniczącego, powstał międzybankowy zespół z udziałem UKNF i większości banków, które posiadają w portfelu walutowe kredyty mieszkaniowe.

W połowie lutego przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski informował PAP Biznes, że większość banków "frankowych" jest poważnie zainteresowanych propozycją KNF w sprawie ugód z klientami, nadszedł już jednak czas, by akcjonariusze tych banków na zwołanych w najbliższym czasie walnych zgromadzeniach złożyli jasną deklarację, jakie jest ich stanowisko w tej sprawie.

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
demeryt_69
Pensje w KNF należą do najwyższych w Polsce, a mimo to chcieli wyłudzić od TW Ernesta 40 baniek.
killgore
Jest na rynku kilka banków, które będą kombinowały do końca. Nie ma to jak porządnie wkurzyć sędziów.

Adrian mówił, że rozwiąże sprawę. Ale chyba zapomniał jak pędził z nart korytarzem życia...
marik1
No czyli krótko mówiąc , KNF jak zawsze umywa ręce , banki jak zawsze będą kroić obywateli i nic tak naprawdę opowiadania o ugodach i zaangażowaniu banków w rozwiązanie problemu to zwykła ściema , przeciąganie czasu i mydlenie oczy ....! Powtarzam po raz kolejny , jeżeli chcecie pozbyć się tego toksycznego instrumentu No czyli krótko mówiąc , KNF jak zawsze umywa ręce , banki jak zawsze będą kroić obywateli i nic tak naprawdę opowiadania o ugodach i zaangażowaniu banków w rozwiązanie problemu to zwykła ściema , przeciąganie czasu i mydlenie oczy ....! Powtarzam po raz kolejny , jeżeli chcecie pozbyć się tego toksycznego instrumentu to idźcie do sądu , to jest jedyna droga bo ani rząd ani duda ani tym bardziej banki sami z siebie wam nic nie dadzą!
ravauw
Banki juz sie zapewne dogadaly przy stoliku i krzywdy sobie nie zrobia.
greg2k
Czy banki mogły wpisać do umowy średni kurs NBP?
No mogły!!!
A czemu tego nie zrobiły?
Bo cały zarobek jest właśnie w wartościach spread!!! To było nawet od 6 do 12% raty to sobie wyobraźcie jakie to złodziejstwo.
Banki nie zarabiają na kursie CHF, ponieważ one zabezpieczyły się opcjami CIRS i SWAP
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki