REKLAMA
WEBINAR

KNF: 400 tys. zł kary dla Ryszarda Krauzego

2015-05-28 11:18
publikacja
2015-05-28 11:18

Komisja Nadzoru Finansowego utrzymała w mocy decyzję nakładającą na Ryszarda Krauzego 400 000 zł kary. Biznesmen został ukarany za naruszenie obowiązku informacyjnego.

KNF: 400 tys. zł kary dla Ryszarda Krauzego
KNF: 400 tys. zł kary dla Ryszarda Krauzego
/ FORUM

Ryszard Krauze
Ryszard Krauze (FORUM)

Jak czytamy w komunikacie KNF, kara wynika z „niepoinformowania Komisji oraz spółki Petrolinvest S.A w wymaganym prawem terminie o zmianie zamiaru dalszego zwiększania wraz z Prokom Investments S.A. oraz Osiedlem Wilanowskim Sp. z o.o. udziału w ogólnej liczbie głosów w spółce Petrolinvest S.A. w okresie dwunastu miesięcy od dnia 28 grudnia 2011 r.”.

Pierwotna decyzja nakładająca karę na znanego inwestora została nałożona 21 stycznia 2014 r. Utrzymanie decyzji w mocy umożliwiło KNF upublicznienie szczegółów całej sprawy. Na pytanie, dlaczego potrwało to tak długo - sprawa dotyczy przecież wydarzeń sprzed lat - rzecznik KNF stwierdził, że "tego typu decyzje są wydawane w trybie administracyjnym, trzeba zebrać materiał i uważnie go przeanalizować".

Poniżej prezentujemy uzasadnienie decyzji KNF (podkreślenia podchodzą od redakcji).


Zgodnie z ustalonym w niniejszej sprawie stanem faktycznym w dniu 28 grudnia 2011 r. ukazał się raport bieżący nr 119/2011, w którym było zawarte oświadczenie Ryszarda Krauze o zamiarze zwiększania wraz z Prokom Investments S.A. oraz Osiedlem Wilanowskim Sp. z o.o. udziału w Spółce do poziomu co najmniej 25% w kapitale zakładowym i w głosach w okresie od dnia 28 grudnia 2011 r. do dnia 28 grudnia 2012 r.

We wskazanym okresie przedmiotowy zamiar nie został zrealizowany. Wobec tego Ryszard Krauze powinien dokonać aktualizacji zadeklarowanego zamiaru i poinformować Komisję oraz Spółkę o zmianie zadeklarowanego w dniu 28 grudnia 2011 r. zamiaru nie później niż w terminie 3 dni roboczych od zaistnienia tej zmiany. Jednakże Ryszard Krauze nie wypełnił ciążących na nim obowiązków informacyjnych wynikających z art. 69 ust. 5 ustawy o ofercie.

Ryszard Krauze, nie zawiadamiając KNF i Spółki o zmianie zamiaru zaangażowania w akcjonariacie Spółki, naruszył art. 69 ust. 5 ustawy o ofercie oraz przyczynił się do naruszenia zasady transparentności rynku kapitałowego, która stanowi fundament jego funkcjonowania. Złożenie przez Ryszarda Krauze oświadczenia o zamiarze zwiększenia dotychczasowego udziału w ogólnej liczbie głosów o co najmniej 15% ogólnej liczby głosów w Spółce stanowiło istotną informację dla rynku, która mogła być brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i tym samym mogła wpływać na wolumen obrotu i kurs akcji Spółki.

Powyższe naruszenie pozostaje w sprzeczności z ratio legis art. 69 ustawy o ofercie, którym jest zapewnienie równego dostępu do informacji dotyczących akcjonariatu spółki publicznej. W związku z powyższym podkreślić należy, iż całość infrastruktury rynku kapitałowego powinna służyć urzeczywistnieniu tej zasady poprzez zapewnienie uczestnikom rynku prawdziwej, rzetelnej oraz kompletnej informacji o posiadaniu przez inwestorów znacznych pakietów akcji.

Prawidłowość i terminowość informowania przez akcjonariuszy o zmianie ich zaangażowania oraz o planach co do zmiany tego zaangażowania w daną spółkę publiczną ma szczególne znaczenie dla pozostałych uczestników rynku, bowiem może mieć istotny wpływ na ich decyzje inwestycyjne. Brak transparentności w zakresie informowania rynku o zmianie stanu posiadania akcji przez poszczególnych akcjonariuszy prowadzi do szkodliwej dla rynku dezinformacji i podważać zaufanie do rynku kapitałowego.


5 maja KNF zażądała zawieszenia obrotu akcjami czterech spółek z powodu nieprzekazania raportów. Wśród nich znalazł się także Petrolinvest. Według ostatniego kursu – z 4 maja – akcje spółki wyceniano na 0,16 zł. To o 99,98% mniej od historycznego maksimum, na które Petrolinvest wspiął się w lipcu 2007 r.

Kliknij, aby przejść do profilu spółki
Kliknij, aby przejść do profilu spółki (Bankier.pl)W opublikowanym 15 maja raporcie za pierwszy kwartał tego roku Petrolinvest wykazał 20,21 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 54,12 mln zł rok wcześniej. Przychody spółki wyniosły 1000 zł wobec 1000 zł rok wcześniej.

O spółce Petrolinvest podyskutować można także na Forum Bankier.pl.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (48)

dodaj komentarz
~awd
Komorowski chce się mścić na obywatelach z powodu przegranej. Wprowadza kolejny podatek i przygotował ułatwienie do stworzenia zamachu stanu. Całość: http://ulubione.blutu.pl/
~Miłosierny_samaryta
Oni są jak groby: z wierzchu białe marmury, w środku zgnilizna moralna i rozkład.
~Biedak
Z "wielkiego" biznesmena stał się małym krętaczem.
~puti
Niech KNF lepiej przyjrzy sie petrolinvestowi i całej tej społce bo ti jest gigantyczny przekręt gdzie podziały się pieniądze i kto jest za to odpowiedzialny. Tysiące straciło na tej społce i cisza.
~ynvestor
to on jeszcze nie zbankrutował?
~icoztego
Dla przypomnienia. W sprawie afery z przeciekiem z CBA (Lepper) prokuratura umorzyła śledztwo uznając, że Rysiek SKŁADAJĄC FAŁSZYWE ZEZNANIA, REALIZOWAŁ SWE PRAWO DO OBRONY I NIE POPEŁNIŁ PRZESTĘPSTWA. Także od tego momentu zaczęły się nowe czasy w naszym państwie prawa. Otóż w ramach obrony można składać fałszywe zeznania, mataczyć,Dla przypomnienia. W sprawie afery z przeciekiem z CBA (Lepper) prokuratura umorzyła śledztwo uznając, że Rysiek SKŁADAJĄC FAŁSZYWE ZEZNANIA, REALIZOWAŁ SWE PRAWO DO OBRONY I NIE POPEŁNIŁ PRZESTĘPSTWA. Także od tego momentu zaczęły się nowe czasy w naszym państwie prawa. Otóż w ramach obrony można składać fałszywe zeznania, mataczyć, wprowadzać w błąd organy państwowe i nie ponosi się z tego powodu żadnych konsekwencji. Jestem ciekaw czy taką linię obrony można przyjmować także przed Urzędami Skarbowymi

~icoztego
A pamiętacie aferę "Krzysiu załatw problem Rysia" i LEX KRAUZE. Na zebraniu/imprezie Naczelnej Rady Adwokackiej na której był Krauze szef NRA wręczył ministrowi sprawiedliwości pakiet do przeforsowania, dzięki któremu Krauze nie został pociągnięty do odpowiedzialności, bo usunięto jeden paragraf z prawa handlowego. Posłowie A pamiętacie aferę "Krzysiu załatw problem Rysia" i LEX KRAUZE. Na zebraniu/imprezie Naczelnej Rady Adwokackiej na której był Krauze szef NRA wręczył ministrowi sprawiedliwości pakiet do przeforsowania, dzięki któremu Krauze nie został pociągnięty do odpowiedzialności, bo usunięto jeden paragraf z prawa handlowego. Posłowie PO na gwałt i w trybie ekspresowym wprowadzali zmiany do KSH żeby zdążyć z "odpowiednimi" zmianami przed rozprawą Rysia, żeby chłop nie został uznany winnym. Ta nowelizacja od dawna nazywa się "lex Krauze". To jest kraj prawa.
~glon
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~WC
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~plazowicz
Rycho dostał 400k kary. Leżę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki