REKLAMA

KGHM i JSW ściągają WIG20 na nowe minima. Wyprzedaż przybrała na sile

2022-07-05 12:30, akt.2022-07-05 17:37
publikacja
2022-07-05 12:30
aktualizacja
2022-07-05 17:37
KGHM i JSW ściągają WIG20 na nowe minima. Wyprzedaż przybrała na sile
KGHM i JSW ściągają WIG20 na nowe minima. Wyprzedaż przybrała na sile
fot. Bartłomiej Kudowicz / / FORUM

Zachowanie górniczych spółek podczas wtorkowego handlu było dużym obciążeniem dla WIG20, który przebił majowe minima. Największe spadki w koszyku dużych spółek przy największych obrotach na rynku mogą świadczyć o końcu surowcowej hossy.

We wtorek na WIG20 najwięcej handlowano się na akcjach KGHM-u, na których spadki wyniosły 11,78 proc. przy 148,5 mln zł obrotu. Sprowadziło to kurs miedziowego giganta na nowe roczne minima na poziomie103 zł. Ostatni raz tak nisko akcje spółki były w lipcu 2020 r. Od początku roku przecena wynosi 26 proc., a od szczytu z maja 2021 r. już 55 proc.

Bankier.pl

Liderem pod względem skali przeceny i drugą spółką pod względem obrotów (95 mln zł) były walory JSW, które we wtorek straciły 13.45 proc. Mniej niż 51 zł za akcje JSW to najniższa cena od lutego 2022 r. Od początku roku stopa zwrotu na JSW wciąż wynosi ok. 46 proc., jednak od szczytu z marca 2022 r. akcje potaniały o 40 proc. Pod koniec sesji na rynku pojawiła się informacja, że JSW przeznaczy na wypłaty jednorazowych nagród dla pracowników blisko pół miliarda zł, które obciążą wynik spółki w III kwartale.

Bankier.pl

Całość wpisuje się w spadki na rynkach surowców w obawie o recesję wywołaną polityką banków centralnych próbujących walczyć z inflacją. Ucieczka od ryzykownych aktywów, kieruje kapitał przede wszystkim do dolara, którego wartość wyraźnie rośnie, spychając w dół notowania wielu surowców. Ceny miedzi na światowych giełdach z każdym dniem pogłębiają kilknastomiesięczne minima, natomiast ceny kontraktów na australijski węgiel typu premium hard, który są benchmarkiem dla kontraktów JSW, spadły z ponad 500 dolarów na koniec maja do poziomu ok. 285 dolarów na początku lipca.

Jeśli obawy o światowy popyt w związku z możliwą recesją zostaną podtrzymane, kursy spółek surowcowych faktycznie mogą mieć za sobą dynamiczny okres wzrostów, o czym pisałem w artykule „Spółki surowcowe zaczynają ostatni taniec".

Spadki górniczych spółek były dużym obciążeniem dla całego WIG20, którego zniżka we wtorek wyniosła 2,87 proc., do 1 644 pkt., a handel na JSW i KGHM odpowiadał za ok. 31 proc. obrotu w portfelu dużych spółek. WIG20 zszedł poniżej majowych minimów, które do tej pory skutecznie stanowiły opór przed dalszymi spadkami indeksu. Wyprzedaż ma miejsce także przy znaczącym udziale przeceny sektora bankowego, który stracił 2,51 proc. . 

MKu

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
polonu
KGHM to już Amerykanie się zaopiekowali ,oni zainwestują w sprawny i nie zakłócony transfer gotówki za ocean .
anty12
Jacuś dumny z narodowych strberek ? Wszystko zniszczone, wyprzedane i orzezarte. Wypłacie górnikom 24 pensje na rok i nagrody z milion na głowę.
prezestak
Kryzys jakiego świat nie widział nadchodzi. Jak putin kurki zakręci na zimę to będzie cyrk
iluminata_3
Sława Łukrajinnie, Brłaciom Sława jak to rezydent Juda w ukraińskim parlamencie się darł!

Widzicie skutki. Dalej nie zakładacie wybicie dołka covidowego?
Przecież covid, przy tym co teraz będzie to nic.
maniek_as
Na jesień WIG20 na poziomie 1500, większość Polaków będzie żyła od pierwszego do pierwszego, jak za komuny. Kaczyńskiego, Morawieckiego i Glapińskiego wywiozą na taczkach. Chyba wszyscy już zorientowali się, że Glapiński kreując inflację dawał fory rządowi. Za ten lunch zapłacili wszyscy, a najbardziej oszczędzający, etatowcy, a Na jesień WIG20 na poziomie 1500, większość Polaków będzie żyła od pierwszego do pierwszego, jak za komuny. Kaczyńskiego, Morawieckiego i Glapińskiego wywiozą na taczkach. Chyba wszyscy już zorientowali się, że Glapiński kreując inflację dawał fory rządowi. Za ten lunch zapłacili wszyscy, a najbardziej oszczędzający, etatowcy, a teraz zapłacą kredytowcy. Nie ma darmowych obiadów, a rząd nie ma swoich pieniędzy!!!!!!!
mirekfranek
Miedź rozumiem ale spółki wydobywające węgiel?!
Programowi komputerowemu wszystko jedno co sprzedaje.
pisflacja
Rafał i Grzechu chyba zarobieni.
jarunia
Chyba Kaczor właśnie przegrał wybory
ertom
Nie przegrał. 40% społeczeństwa nie ma dostępu do wolnych mediów, a w reżimowych można przeczytać o samych sukcesach. Porażki to wina Tuska i Putina.
kazikwaw
Trzeba przyznać, że dzisiejsza sesja jest nad wyraz interesująca. Kierunek „Grunwald”? ;-)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki