REKLAMA

KE chce podwoić środki na program Erasmus

2018-05-30 15:49
publikacja
2018-05-30 15:49

Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt regulacji ws. programu Erasmus plus w ramach wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Zgodnie z zapowiedziami przewiduje on dwukrotne zwiększenie środków na tę inicjatywę do kwoty 30 mld euro.

fot. / / Parlament Europejski

Erasmus daje młodym Europejczykom możliwość studiowania, szkolenia czy odbywania wolontariatu za granicą. Przedstawiona przez KE propozycja rozporządzenia w tej sprawie przewiduje, że z programu dzięki zwiększonym środkom w siedmioletniej perspektywie budżetu UE będzie mogło skorzystać nawet do 12 milionów osób, czyli trzy razy więcej niż w obecnych ramach finansowych.

"Erasmus to duży zwycięzca propozycji KE, jeśli chodzi o następny budżet. Chcemy podwoić fundusze do poziomu 30 mld euro, co pozwoli nam na wsparcie 12 mln osób. To więcej niż kiedykolwiek. Chcemy zapewnić, że nowy program Erasmus będzie nie tylko większy, ale też lepszy - bardziej włączający, otwarty i bardziej międzynarodowy" - mówił na konferencji prasowej w Brukseli komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics.

Za tymi hasłami kryje się m.in. możliwość skorzystania z programu przez uczniów, studentów, stażystów, nauczycieli, osoby prowadzące szkolenia, pracujące z młodzieżą, trenerów sportowych, a także osoby uczące się w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego oraz personel prowadzący kształcenie dorosłych.

Komisja chce, by program docierał do osób wywodzących się z różnych środowisk; chce ułatwić dostęp do Erasmusa młodzieży z biedniejszych rodzin. Pomagać ma w tym np. "wirtualna wymiana" czy krótszy okres uczenia się za granicą. Navracsics podkreślał, że KE chce zwiększyć inwestycje w umiejętności nakierowane na mobilność studentów. "Cały czas myślimy o nowych formach mobilności i projektach, które generowałyby mniejsze obciążenia administracyjne dla osób z defaworyzowanych środowisk społecznych czy etnicznych" - mówił.

Unijna komisarz do spraw społecznych Marianne Thyssen podkreślała, że kraje UE mają możliwość wykorzystania pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego, aby zwiększyć środki dostępne dla studentów Erasmusa. Dziś wsparcie, jakie oni otrzymują, często nie wystarcza na utrzymanie się za granicą, co powoduje wykluczanie osób z biedniejszych rodzin.

Nowa edycja programu ma też kłaść większy nacisk na takie dziedziny jak energia odnawialna, zmiana klimatu, inżynieria środowiska, sztuczna inteligencja i projektowanie. KE uznaje je za perspektywiczne obszary nauki.

Poza Erasmusem innym sposobem na promowanie tożsamości europejskiej ma być inicjatywa DiscoverEU. Od 12 czerwca otwiera się możliwość aplikowania o kartę "travel pass" umożliwiającą młodym ludziom podróżowanie. Zainteresowani 18-latkowie muszą się spieszyć, bo w skali całej UE do rozdania jest w tym roku tylko 15 tys. kart (nie ma kopert narodowych).

W ramach sektorowych rozporządzeń dotyczących wieloletniego budżetu KE przedstawiła też projekt związany z programem Kreatywna Europa. Służy on europejskiemu sektorowi kultury i sektorowi kreatywnemu. Na okres 2021-2027 jego budżet ma wynosić 1,8 mld euro.

KE proponuje przeznaczenie z tego 1,081 mld euro na finansowanie projektów audiowizualnych i pobudzanie konkurencyjności w europejskim sektorze audiowizualnym (program Media). Tak jak obecnie ma on służyć wspieraniu rozwoju, dystrybucji i promocji europejskich filmów, programów telewizyjnych i gier wideo.

Z komunikatu Komisji wynika, że w nadchodzących latach zwiększone zostaną inwestycje w międzynarodową promocję i dystrybucję europejskich dzieł i innowacyjnych sposobów opowiadania historii, w tym opartych na wirtualnej rzeczywistości. Ma powstać też internetowy katalog filmów europejskich.

W nowym budżecie Kreatywnej Europy przewidziano 609 mln euro na promocję europejskiego sektora kultury i sektora kreatywnego. Przy pomocy tych środków mają powstać projekty, sieci i platformy współpracy łączące utalentowanych artystów z całej Europy i ułatwiające twórcom współpracę transgraniczną.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ cyk/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (3)

dodaj komentarz
pkc
wincyj multi kulti i koloru, biała rasa ma zniknąć ze świata
cest_la_vie
Na studiach opowiadal nam profesor kawal:
Wykład z pediatrii:
Pytanie pani doktor do audytorium:
Czy uważacie, że kobiety w ciąży powinny podróżować samolotami?
Studenci: Nie.
Dr : No to dlaczego latają?
Student : Bo wracają z erasmusa.
cest_la_vie
A tak serio, to znajomi co byli wracali z takimi brakami ze nastepnego semestru czesto nie zdawali,
Ci co do nas przyjezdzali to byle sie wybawic i kobiety na imprezach wyrywac, zaliczenie czesto mieli z powodu iz "musza" im zaliczyc. Przynajmniej zarobic mozna bylo bo sie projekty na zamowienie dla nich robilo pod koniec semestru.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki