REKLAMA

Jurgiel: Przez 2 lata otworzyliśmy 30 nowych rynków zbytu dla polskich produktów

2017-11-15 13:30
publikacja
2017-11-15 13:30

Prowadziliśmy aktywną politykę rolną na rynkach światowych, przez dwa lata otworzyliśmy 30 nowych rynków dla polskich produktów - mówił na konferencji podsumowującej dwa lata pracy resortu rolnictwa minister Krzysztof Jurgiel.

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Minister chwalił, że w czasie ostatnich dwóch latach pracy ministerstwa rolnictwa udało się m.in. poprawić opłacalność produkcji rolnej, przyspieszyć dopłaty bezpośrednie dla rolników czy prowadzić aktywną politykę na rynkach światowych.

Jurgiel podkreślił, że w czasie jego rządów udało się otworzyć 30 nowych rynków dla polskich produktów. Dodał, że obecnie rolnicy mogą eksportować swoje towary na 70 zagranicznych rynków.

Minister przekonywał też, że działania prowadzone przez resort doprowadziły do poprawy opłacalności produkcji rolnej, szczególnie na rynku mleka i wieprzowiny.

Poinformował ponadto, że w ciągu dwóch lat wypłacono ponad 700 mln zł (500 mln zł z UE) w ramach mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej. Przygotowany został Program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych w Polsce na lata 2016-2020. Po raz pierwszy w ubiegłym roku zostały wypłacone rolnikom 70-proc. zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich - podkreślił.

Eksport polskich produktów rolnych w tym roku przekroczy 25 mld euro - ocenił w środę minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Jak mówił minister, otwarcie 30 nowych rynków powoduje, że eksport polskiej żywności wzrośnie w tym roku - "będzie to ponad 25 mld euro".

Dodał, że Polska bardzo dobrze współpracuje m.in. z Chinami i Japonią. Wznowione zostały też kontakty z Irakiem.

Minister zaznaczył, że widzi "bardzo dobre perspektywy" przed eksportem polskiej żywności.

(PAP)

autorzy: Michał Boroń, Anna Wysoczańska

edytorzy: Dorota Kazimierczak, Dorota Skrobisz

mick/ awy/ pad/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
born2roll
Ach te szlachetne rysy, to inteligentne spojrzenie świadczące o głębokiej refleksji. Widać, że to mąż stanu.

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki