REKLAMA
WAŻNE

Jeśli urodziłeś się w Polsce, to wygrałeś los na loterii

Marcin Świerkot2013-12-29 06:00
publikacja
2013-12-29 06:00

Naszą narodową cechą jest narzekanie. Nic więc dziwnego, że w mediach olbrzymią popularnością cieszą się materiały, w których motywem przewodnim jest przedstawienie tego, jakim biednym krajem jest Polska. Rzeczywistość jest zupełnie inna. W natłoku porównań do zachodnich, rozwiniętych gospodarek łatwo zapomnieć, że w globalnej perspektywie dobrobyt Polaków znajduje się w samej czołówce.

Jak dobrze być Polakiem
Źródło: Thinkstock

Jest prawdą, że analizowanie przeróżnych statystyk może wprawić w skrajnie negatywny nastrój. Takie uczucie może towarzyszyć nam między innymi przy przeglądaniu CIA World Factbook i statystyk dotyczących PKB na osobę, liczonego wedle parytetu siły nabywczej. Polska we wspomnianej tabeli widnieje zaledwie na 69. miejscu spośród 229 analizowanych krajów.

Statystyki pozornie negatywne

Jeżeli jednak zgłębimy się w dane, okaże się, że Polacy znajdują się pośród 15% najbogatszych ludzi na świecie. Bo rzeczywiście, miliard ludzi jest od nas bogatszy, jednak biedniejszych jest zdecydowanie więcej – prawie 6 miliardów. Dodatkowo, jeżeli ze statystyk wyłączymy kraje bardzo małe (poniżej 1 mln ludzi), w kategorii bogactwa obywateli Polska z 69. miejsca wskakuje na 40.

Nasz średni PKB na osobę o wartości 20 tys. dolarów rocznie to ponad 150% średniego PKB na osobę na świecie. Przyjmując natomiast całościowy obraz PKB, bez podziału na obywateli, okazuje się, że jesteśmy 21. największą gospodarką świata.

Żyjemy w niesamowitych czasach

Jakby tego wszystkiego było mało, obecne pokolenie żyje historycznie w czasach największego dobrobytu, związanego z rozwojem infrastruktury oraz technologii. Jeżeli jeszcze 100 lat temu przeciętnemu obywatelowi zaproponowałbyś, że będzie miał miejsce w ocieplanym mieszkaniu, bieżącą ciepłą wodę, wyżywienie, opiekę medyczną, edukację oraz szereg innych świadczeń, zapewne całowałby takiego darczyńcę po stopach.

Polska trzyma się dobrze mimo huraganu
Polska gospodarka w dobrej kondycji Polska jest uznawana za rynek wschodzący, lecz jak na razie trudności omijają nasz kraj. Polskie firmy skutecznie podbijają kolejne rynki. Nic poważnego nam nie grozi.
więcej…

Dożyliśmy również prawdziwej rewolucji w dostępie do wiedzy oraz umiejętności. Dzięki powszechnie dostępnym informacjom w internecie możliwa stała się edukacja we własnym zakresie, pozwalająca na zmianę statusu społecznego. W stosunkach międzynarodowych mamy do czynienia z wolnym przepływem towarów, kapitału oraz ludności na niespotykaną dotychczas skalę. Do tego wszystkiego w naszym regionie nie ma konfliktów zbrojnych, a sytuacja polityczna jest stabilna.

Statystyka jest kwestią nastawienia

Czy to oznacza, że nie powinniśmy się porównywać do krajów, w których żyje się nieporównywalnie lepiej niż w Polsce? Oczywiście, że nie. Świadomość, że mamy jeszcze duży potencjał rozwoju, działa motywująco, a nadganianie najlepszych jest pozytywne. Jednak warto się dwa razy zastanowić przed powiedzeniem „szkoda, że urodziłem się w takim biednym kraju jak Polska” i pamiętać również o tej olbrzymiej części świata, która jest zdecydowanie za nami w kategorii rozwoju gospodarczego.

Ostatecznie, jakkolwiek pseudofilozoficznie by to nie zabrzmiało, nasz los w dużej mierze zależy od nas samych. Pozytywne nastawienie według wielu studiów empirycznych jest jedną z ważnych składowych sukcesu. Czy warto więc poświęcać czas na narzekanie na rzeczy, na które nie mamy większego wpływu, i zazdrościć poziomu życia mieszkańcom Dubaju?Marcin Świerkot
Bankier.pl
Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (68)

dodaj komentarz
~Madera
To żart, czy dalszy ciąg debilowatej hipnozy?! Kto gdzie i kiedy robił te sondaże?!Przestańcie robić z ludzi debili, sami idzcie się leczyć! Za taką propagandę powinno się wieszać!!! Jak tak można kłamać i oszukiwać! Nie wstyd Wam????? Może zaprosimy tu biednych Niemców,Holendrów,Anglików do naszego Eldorado!!!! Czemu mamy być To żart, czy dalszy ciąg debilowatej hipnozy?! Kto gdzie i kiedy robił te sondaże?!Przestańcie robić z ludzi debili, sami idzcie się leczyć! Za taką propagandę powinno się wieszać!!! Jak tak można kłamać i oszukiwać! Nie wstyd Wam????? Może zaprosimy tu biednych Niemców,Holendrów,Anglików do naszego Eldorado!!!! Czemu mamy być tacy samolubni?! Ściągajmy szybko, z tych biednych krajów naszych bliskich co wyjechali z chlebem!!! Jak można być takim, podłym kłamcą....................brak mi słów! Wy z ludzmi macie do czynienia nie z bydłem..............!
~Mirek
Chłopczyk próbuje głosić "mądrość" w rodzaju jak to dobrze, że nasz samochód ma sprawne trzy koła a tylko jedno jest przebite. Żenada.
~Polak
Ten tekst to ohydny pijar na zamówienie Tusko-POdobnych. Klozet.
~Normalny
Z okazji zbliżającego się Nowego Roku, wszystkim Narzekającym i bluzgającym dedykuję taką radę:

Gdy ci życie zbrzydnie
i stanie się piekłem
włóż głowę do kibla
i przykryj się deklem
~neska
Osoba ktora pisze ten artykul to nie ma pojecia o gospodarce pierwsza rzecza jest ze tylko nieliczna grupa pracodawcow ma wysokie zyski w firmach ale nie dzieli sie tymi zyskami ze swoimi pracownikami oni sa wynagradzani jak niewolnicy z tad tak niski wskaznik i Pan redaktor chyba za duzo wypil przedwczesnie szampana bo Polska Osoba ktora pisze ten artykul to nie ma pojecia o gospodarce pierwsza rzecza jest ze tylko nieliczna grupa pracodawcow ma wysokie zyski w firmach ale nie dzieli sie tymi zyskami ze swoimi pracownikami oni sa wynagradzani jak niewolnicy z tad tak niski wskaznik i Pan redaktor chyba za duzo wypil przedwczesnie szampana bo Polska gospodarka lezy i prosze nie porownywac Nas do Wegier bo tam maja madrego premiera w przeciwienstwie do Naszego
~Ja
To jedz chłopie na Węgry i całuj nogi tamtemu premierowi. Tylko weź trochę gotówki z Polski, może ci się przydać .
~ja
ludziom tak bardzo narzekajacym jak to w naszym kraju jest zle, proponuje nieco ruszyc dupe poza swoje miasto/ miasteczko/ kraj i kontynent...
Jakies 3/4 populacji tego globu ma klopoty z dostawami biezacej wody, pradu, codziennym wyzywieniem, juz nie mowiac o jakimkolwiek kupnie lekarstw (czasami nawet generykow).

Proponuje
ludziom tak bardzo narzekajacym jak to w naszym kraju jest zle, proponuje nieco ruszyc dupe poza swoje miasto/ miasteczko/ kraj i kontynent...
Jakies 3/4 populacji tego globu ma klopoty z dostawami biezacej wody, pradu, codziennym wyzywieniem, juz nie mowiac o jakimkolwiek kupnie lekarstw (czasami nawet generykow).

Proponuje nie bluznic i nie narzekac....Bo sie nuz w kieszeni otwiera...A wiedza o tym doskonale ci, ktorzy chociaz raz ruszyli dupcie badz z naszego kontynentu badz z hotelu all inclusive w Egipcie.....

O czym jest mowa w ogole.... Pamietam narzekania znajomego Hiszpana co to psioczyl jak to oni maja zle teraz i jak to w ogole ciezko teraz jest dla mlodych w UE....
Mieszkalem akurat wtedy na Dominikanie....Tam ludzie zarabiaja po 200 dolarow miesiecznie (i to nie wszyscy), a ceny wiekszosci rzeczy maja takie jak w Polsce badz Hiszpanii (z paromoa wyjatkami co prawda, takimi jak koszty robocizny i wynajmu).... W UE bardzo latwo o zaspokojenie podstawowych potrzeb...zarcie jest tanie, rowniez w tesco... net jest szybki i tani... ;-)
gdy tymczasem tak jak pisalem 3/4 ludzi na swiecie ma codzienne lub notoryczne problemy z zaspokojeniem podstawowych potrzeb takich jak jedzenie itd....
Poza tym mozliwosci Polakow w Polsce, badz na emigracji (prosze sobie wyobrazic ze na swiecie nie wszyscy maja szanse na emigracje do bogatszych krajow z tych lepszych "Klubow", jakim jest UE...., chyba ze sobie znajda zone/ meza z takowego kraju) sa NIEPOROWNYWALNIE wieksze niz mozliwosci 3/4 ludzi na tym globie...
wiec radzilbym docenienie tego co sie ma, wliczajac nawet w to to zimne slonce ktore tutaj swieci :)
raf2004
Z tą darmową opieką medyczną to bym nie przesadzał. Jeżeli w Polsce ktoś chce mieć dobrą opiekę medyczną, to musi płacić grube pieniądze, podobnie jak za leki (marże na lekach w Polsce są znacznie wyższe niż w krajach rozwiniętych).
~delta6
to spróbuj skorzystać z opieki medycznej w USA, zobaczymy co powiesz o kosztach
~pawel45xp
"Jak sie ciesze, ze cie widze"To tak mozna powiedzec o przytoczonej statystyce.Proponuje aby wziasc pod uwage jak by bylo gdybysmy np;mieszkali w miejscu Palestyny.Ha ha ha bylibysmy krezusami!!!!!Juz sie ucieszylem .Proponuje sie nie porownywac tylko przytoczyc nasze wewnetrzne dane Gus, ktore sa niepublikowane albo gdzies "Jak sie ciesze, ze cie widze"To tak mozna powiedzec o przytoczonej statystyce.Proponuje aby wziasc pod uwage jak by bylo gdybysmy np;mieszkali w miejscu Palestyny.Ha ha ha bylibysmy krezusami!!!!!Juz sie ucieszylem .Proponuje sie nie porownywac tylko przytoczyc nasze wewnetrzne dane Gus, ktore sa niepublikowane albo gdzies kiedys bakniete tak zeby sie nie przebilo do gawiedzi, lak to zesmy sie rozwineli przez 23 lata zwlaszcza ostatnie 6 lat(mamy autostrady ale jak smakuja glodnym dzieciom jak lecza chore dzieci/)Hanba!
zreszta o czym tu pisac?

Powiązane: Bieda w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki