REKLAMA

Jarosińska- Jedynak: Jeżeli nie przekształcimy OFE w IKE, to środki z otwartych funduszy znikną

2020-01-28 18:00
publikacja
2020-01-28 18:00

Jeżeli nie przekształcimy Otwartych Funduszy Emerytalnych w Indywidualne Konta Emerytalne, to z czasem środki z OFE znikną w wyniku działania tzw. suwaka - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska - Jedynak. Dodała, że co roku z OFE do ZUS w wyniku działania tego mechanizmu trafiają "miliardowe kwoty".

/ fot. Adam Guz / Ministerstwa Finansów

Minister podczas spotkania z dziennikarzami podkreśliła, że ustawa o OFE, która obecnie procedowania jest w Sejmie, zlikwiduje mechanizm suwaka, który obecnie każdemu uczestnikowi OFE na 10 lat przed emeryturą zaczyna przekazywanie zgromadzonych środków do ZUS. W efekcie - jak zaznaczyła - pula ta topnieje z roku na rok. Dodała, że "jeżeli nie zrobimy nic, to środki z OFE z czasem znikną". Podkreśliła, że co roku z OFE do ZUS transferowane są miliardy złotych i przekształcenie pomoże uratować te pieniądze. Przypomniała, że przekształcenie OFE w IKE nastąpi automatycznie, a osoby, które zdecydują się na przekazanie pieniędzy do ZUS będą musiały wypełnić deklarację, której wzór zostanie określony rozporządzeniem ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska powiedziała, że przed wejściem w życie ustawy w oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie można skorzystać z doradztwa fachowców, którzy pomogą przeliczyć wysokość przyszłych emerytur w różnych wariantach (ZUS i IKE) po przekształceniu. Jak wskazała, w tym roku w wyniku działania suwaka do ZUS trafi ok. 5 mld zł.

Z kolei uczestniczący w spotkaniu Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys powiedział, że "wybór pomiędzy IKE a ZUS nie jest wyborem, gdzie zarobimy więcej". "Doświadczenie pokazuje, że stopa zwrotu z OFE i waloryzacja z ZUS dają mniej więcej ten sam zysk, jeśli weźmiemy pod uwagę same liczby" - wskazał.

Dodał, że OFE nie jest dostosowane do wieku oszczędzającego, plan inwestycyjny nie był układany pod przyszłych emerytów. "Moim głównym zarzutem względem OFE jest to, że nie generują większego kapitału emerytalnego i IKE to zmieni" - stwierdził prezes PFR.

Przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (dzisiaj Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) projekt ustawy dot. przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) zakłada, że ok. 154 mld zł, które obecnie znajdują się w OFE zostaną przekazane na Indywidualne Konta Emerytalne, będą podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach bez dodatkowych opłat czy podatków. Przekazanie pieniędzy z OFE do IKE nastąpi automatem.

Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE będą mogli złożyć deklarację o przekazanie pieniędzy do ZUS. Uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku. Zgodnie z projektem ustawy przekazanie środków nastąpi 27 listopada 2020 roku. Automatycznie do ZUS przekazane zostaną pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do 2 października 2021 r. osiągną wiek emerytalny.

Z tytułu przekształcenia OFE w IKE wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE – równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS. Do jej zapłaty, w dwóch transzach (w 2020 i 2021 r.), będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte. Środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS. Pierwsza transza środków z tytułu opłaty przekształceniowej zostanie przekazana przez SFIO do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do dnia 11 grudnia 2020 roku, druga – do dnia 31 października 2021 roku. Natomiast pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA.

Prowadzące IKE specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, powstałe z przekształcenia OFE, będą inwestowały na rynku kapitałowym z odpowiednim określeniem poziomu ryzyka. Będzie też specjalny mechanizm przenoszenia aktywów do subfunduszu bardziej pasywnego, mniej podatnego na wahania rynku, w ciągu 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Projekt zakłada, iż środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 roku. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska, Piotr Gozdowski

ewes/ pgo/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (30)

dodaj komentarz
1kazek1
Wyniki tych OFE są tragiczne. Od kilku lat praktycznie stoją w miejscu.. To efekt skazania tych środków na inwestowanie prawie wszystkich środków na szulerni GPW. Poza tym zarządzający nie ponoszą w zasadzie żadnej odpowiedzialności za efekty inwestowania - kupują i sprzedają pobierając prowixje za zarzadzanie,,Te 15 Wyniki tych OFE są tragiczne. Od kilku lat praktycznie stoją w miejscu.. To efekt skazania tych środków na inwestowanie prawie wszystkich środków na szulerni GPW. Poza tym zarządzający nie ponoszą w zasadzie żadnej odpowiedzialności za efekty inwestowania - kupują i sprzedają pobierając prowixje za zarzadzanie,,Te 15 procent , które zostanie zabrane skasuje praktycznie wszystkie zyski a biorąc pod uwagę pobierane przez te towarzystwa od początku działalności wysokie prowizje w zasadzie sprawi,że lepiej byłoby te środki trzymać w skarpecie...Jeden wielki skandal!!
slawekkry
Teraz zabiorą podatek 15%
a po ok 10 latach wymyślą kolejny ( np. "wyrównawczy" , albo co św tym rodzaju)
bo braknie kasy na emerytury
w tym kraju sens ma tylko życie na zasiłku
i robienie "lewizny"

tryby
Taa, ukradnijcie resztę pieniędzy Polaków, bo okazja wam znika sprzed nosa...
zenonn
Artykuł jednoznacznie pokazuje złodziejstwo rządzących. Nie interesuje zawodowych oszustów los emerytów tylko 15% funduszu OFE na własne zachcianki, na premie , na lewizny.
Kasa do ZUS to kasa dla was stracona? Ja na pewno przekaże moje ochłapy OFE do ZUS.
kyd
Ktoś ma jeszcz e jaies wątpliwości jak postkomuna działa z pieniędzmi emerytalnymi?

Niestety tego nie da się zmienić ani pobożnymi życzeniami, musi minąć przynajmnije pokolenie. Rządzący uważają ta kasę jako swoją i "do wykorzystania".
Zostaje jej dla emeryta niewiel i po haraczu. Należy
Ktoś ma jeszcz e jaies wątpliwości jak postkomuna działa z pieniędzmi emerytalnymi?

Niestety tego nie da się zmienić ani pobożnymi życzeniami, musi minąć przynajmnije pokolenie. Rządzący uważają ta kasę jako swoją i "do wykorzystania".
Zostaje jej dla emeryta niewiel i po haraczu. Należy oszczędzać na emeryturę poza wiedzą państwa - innego sposobu nie ma. :-) Jeżeli chcecie naprawę mieć stopę zwrotu.
xemir
Ja się w sumie z tego powodu nawet cieszę, mimo że "pobierają" za to 15% + podatek od zysków OFE (ciekawe jak to policzą względem tych dodatkowych 15%).
Mając do wyboru mglistą wizję wypłaty "jakiejś" części tych środków za 20-25 lat, jeśli dożyję, wolę dostać "do ręki: teraz ~75%
Ja się w sumie z tego powodu nawet cieszę, mimo że "pobierają" za to 15% + podatek od zysków OFE (ciekawe jak to policzą względem tych dodatkowych 15%).
Mając do wyboru mglistą wizję wypłaty "jakiejś" części tych środków za 20-25 lat, jeśli dożyję, wolę dostać "do ręki: teraz ~75% teraz. Przynajmniej jak nie dożyję, to mogę to komuś przekazać.
Jestem przekonany, że gdyby zaproponowali społeczeństwu teraz możliwość wypłaty środków zgromadzonych w ZUS na poziomie 75% to sporo ludzi by z tego skorzystało.
zenonn
Teraz skonsumuja, a potem będą kraść czy grzecznie zdechną na własne durne życzenie?
Fuj
carlito1
hehe... to takie szykowanie pod "zajumamy wszystko"... żeby ludzi z tym oswoić :)
trooper
Co państwowe nie dotykać. Na emeryturę odkładać samemu, w funduszu jakimś, ale nie w polsce. W jakimś stabilnym, bezpiecznym kraju, najłatwiej ze strefy euro. Inwestycje w PLN zezre wam inflacja, inwestycje w polskie fundusze przejmą władze przy następnej potrzebie.
zenonn
Na inwestycje trzeba mieć kapitał. Na inwestycje zagraniczne jeszcze większy. Zarabiający średnią przez 40 lat pochłonie 2mln zł w dzisiejszych pieniądzach. Jak ma nadwyżkę osadu ponad kolejne 2mln do życia na emerytuerze to może inwestować. Kto nie ma luźnego co najmniej miliona euro niech sobie pomarzy.

Powiązane: Reforma OFE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki