Zarządy wielu spółek przedstawiły już swoje rekomendacje na WZA dotyczące wypłat dywidendy z zysku za ubiegły rok. W tabeli oznaczone zostały jako "propozycja zarządu" - te szacunki mają największą szansę na realizację w prezentowanej wysokości.

Drugą grupę stanowią "prognozy zarządu", czyli podane do publicznej wiadomości przewidywania władz spółek co do wysokości ewentualnej dywidendy. Często są to jednak prognozy warunkowe, uzależnione od wyników osiąganych w IV kwartale 2012 roku lub pierwszych miesiącach 2013 r.
"Prognozy analityków" to przewidywania ekspertów dotyczące spółek, które jeszcze oficjalnie nie określiły się co do planowanej dywidendy, ale – na podstawie danych z przeszłości – eksperci są w stanie określić wysokość spodziewanej wypłaty dla akcjonariuszy.
Dużo pieniędzy do podziału
![]() | » Najpopularniejsze spółki na GPW |
Wiele zależy też od skali spowolnienia gospodarczego, z którego dołkiem w opinii wielu analityków będziemy mieć do czynienia w pierwszej połowie 2013 r. Jeżeli schłodzenie nie okaże się dotkliwe dla giełdowych spółek, mogą one chętniej dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. To bardzo dobra informacja dla osób, które wycofują pieniądze z coraz niżej oprocentowanych lokat bankowych i napompowanego rynku obligacji skarbowych.
Rząd musi ograniczyć apetyt
Mniej niż przed rokiem z państwowych spółek zamierza wycisnąć Skarb Państwa. Będzie to ok. 4,5 mld zł wobec 6,4 mld przed rokiem. Mniej do państwowej kasy przekażą spółki energetyczno-surowcowe, które wchodzą w okres wzmożonych nakładów inwestycyjnych. Za to więcej prawdopodobnie będą musiały oddać sektory paliwowy i finansowy.
Jarosław Ryba
Bankier.pl
j.ryba@bankier.pl