Jakie akcje kupić, aby Twoje dziecko miało na emeryturę?

Wspólnie z analitykami wybiegliśmy mocno w przyszłość i zastanowiliśmy się, jakie spółki powinieneś kupić, aby Twoje dziecko miało z czego żyć na emeryturze. Wybraliśmy potencjalnie najciekawsze akcje, jak i porady dotyczące budowy „przyszłościowego” portfela.

(YAY Foto)

Wielu analityków dokonuje analiz czy rekomendacji dotyczących spółek giełdowych, są to jednak najczęściej prognozy na najbliższe dni czy miesiące. My natomiast posunęliśmy się znacznie dalej i postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak powinniśmy inwestować z myślą o emeryturze... ale nie naszej, tylko naszych dzieci. Pomagali nam przy tym analitycy, którzy stale podkreślali, jak ciężkim zadaniem jest próba przewidywania na aż tak długi okres. Podzielili się jednak z nami swoimi radami i wskazali spółki, które powinny się znaleźć w kręgu naszego zainteresowania.

Stabilne spółki dywidendowe

Jednym z najpopularniejszych podejść długoterminowego inwestowania jest próba wyboru takich spółek, które będą się z nami dzieliły swoimi zyskami. Kluczowe tutaj jest jednak to, aby przekazywane akcjonariuszom dywidendy nie były czymś wyjątkowym, raz na jakiś czas, ale najlepiej, żeby były wypłacane corocznie.

Spółki dywidendowe mają kilka podstawowych zalet. Po pierwsze często są to już ustabilizowane na rynku przedsiębiorstwa, w przypadku których nagłe pogorszenie sytuacji jest stosunkowo mało prawdopodobne. Po drugie fakt, że spółki te regularnie dzielą się zyskiem oznaczać musi, że… go po prostu osiągają. A generowanie zysków to na rynku wcale nie taka oczywistość. Jeżeli ktoś to robi regularnie, to bardzo dobrze świadczy o jego kondycji.

Jakie więc spółki należy wziąć pod uwagę? Polski rynek kapitałowy jest stosunkowo młody, jednak można mimo wszystko wybrać takie podmioty, które mogą się pochwalić sporą dywidendową regularnością. Takich spółek można wybrać na GPW kilkanaście, z czego wiele to spółki raczej mniejsze, na przykład Dębica, Hydroton czy Stalprofil.

Analitycy z funduszu inwestycyjnego MM Prime doradzają jednak, że w Polsce należy unikać m.in. spółek energetycznych, ponieważ jest to „sektor uzależniony od węgla, kopalni i polityki.” Według nich „należy postawić na solidne banki, na przykład Pekao, rozwijający się Alior czy też na ubezpieczyciela PZU”. Uważają oni także, że „dobrze jest postawić na handel - na przykład CCC, AmRest czy też Dino”. Te spółki bowiem posiadają perspektywy na dalszy rozwój w najbliższych latach, co z czasem może pozwolić na wypłaty sowitych dywidend.

Trzeba przyznać, że największą stopę dywidendy w ciągu ostatnich lat zapewniał KGHM (średnio aż 8,51 proc.), choć pomimo tego obecnie największe spółki nie wydają się być dobrymi dostarczycielami gotówki. Wiele dużych podmiotów przykręca kurek z dywidendami, a niektóre nawet zaprzestają ich wypłaty (na przykład Orange nie wypłaci zysku po raz pierwszy od 14 lat). Jak pokazują dane, przeciętna dywidenda spółek z WIG20 przez ostatnie 10 lat nie była nigdy tak niska jak ostatnio. Obecnie jest to poniżej 1,8 proc., gdy jeszcze w 2013 roku było to niemal 6 proc. W przypadku całego indeksu WIG jest jednak nieco lepiej (obecnie średnia stopa dywidendy to prawie 2,2 proc.).

Produkty ponadczasowe

Innym podejściem może być próba wyszukania producentów takich produktów, które będą „zawsze” potrzebne. Oczywiście ciężko jest to przewidywać na tak długim dystansie, jednak jak przekonuje Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny DM PKO BP, za takie spółki można uznać w USA na przykład Coca-Colę, spółki zbrojeniowe czy amerykańskie banki. W Polsce natomiast według niego warto szczególnie przyjrzeć się bankom oraz wybranym firmom produkcyjnym. Jako jedną z najbardziej interesujących spółek wymienia związaną głównie z przetwarzaniem aluminium Grupę Kęty.

Rewolucja technologiczna

Branża IT jest wymieniana jako jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin. Proces informatyzacji coraz to większej części naszego życia wydaje się niemal przesądzony, musi zatem na tym skorzystać wiele podmiotów z tej branży. MM Prime twierdzi, że istnieje duży potencjał szczególnie jeśli chodzi o polskie gry komputerowe. I choć w tej dziedzinie jak dotąd „na dwoje babka wróżyła”, według analityków w długim terminie „można póki co postawić głównie na CD Projekt”.

Inną spółką informatyczną wymienianą w kontekście długoterminowej inwestycji jest LiveChat Software, który oferuje usługi wspierające sprzedaż i obsługę klientów. Ich produkt, LiveChat, służy do szybkiego i intuicyjnego kontaktu klientów odwiedzających firmową stronę WWW z pracownikami firmy.

Patrząc szerzej na branżę technologiczną, MM Prime wymienia jeszcze Vigo System, a więc spółkę będącą światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni według własnej unikatowej technologii. Oferowane detektory są wykorzystywane w przemyśle, medycynie, technice wojskowej oraz pracach badawczych.

Zarabianie na chorobach

Jako kolejny równie często wymieniany obszar jako branża przyszłości wymieniana jest szeroko rozumiana medycyna. Głównie chodzi tu o spółki biotechnologiczne, takie jak posiadająca już stosunkowo ugruntowaną pozycję na rynku Selvita. Analitycy MM Prime uważają, że jest to branża o sporym ryzyku, ale też wysokim potencjale. Natomiast jako potencjalną „wschodzącą gwiazdę” podawany jest wzrastający na giełdzie już od kilku lat Mabion (ponad 5-krotna zwyżka kursu w ciągu ostatnich 4 lat).

Starzejące się społeczeństwo będzie potrzebowało dostępu do coraz to lepszej służby zdrowia oraz co za tym idzie także do nowych leków. Spółką, która będzie mogła zaspokoić popyt na tym polu może być też Celon Pharma. Prowadzi ona zaawansowane badania naukowe, m.in. mające na celu powstanie farmaceutyków do leczenia nowotworów, cukrzycy czy innych schorzeń metabolicznych.

Według MM Prime jeżeli chodzi o resztę dziedzin ogólnie pojętej medycyny, to na naszym rynku nie ma zbyt szerokiego pola wyboru. Jedyną spółką godną uwagi wydaje się być ENEL-MED, która obsługuje m.in. przychodnie, dwa szpitale oraz specjalistyczne kliniki. Pozostaje zatem czekać z uwagą, a być może pojawią się w przyszłości ciekawe spółki. Wydaje się, że bardzo perspektywiczne mogą być takie obszary jak opieka nad ludźmi starszymi czy fizjoterapia.

Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ, odrzuca jednak tego typu inwestycje. Uważa on, że może rzeczywiście warto zainwestować na przykład w kilka spółek biotechnologicznych i liczyć, że któraś „wypali”, rekompensując straty na pozostałych, jednak nie w aż tak długim okresie. Przez ten czas bowiem ta nasza „gwiazda” może rosnąć nawet o tysiące procent, ale gdy przykładowo pojawi się konkurent z jeszcze lepszym produktem, to nagle bardzo wiele z tego zysku zostanie stracone.

Będziemy się bardziej zadłużać?

Analitycy MM Prime zwracają także uwagę na rozwijający się w Polsce sektor windykacyjny. Branża ta według nich posiada perspektywy wzrostu, choć „kwestia sowitych dywidend pozostaje wątpliwa”. Na GPW jest obecnie kilku przedstawicieli tej branży. Według MM Prime „najbardziej solidnym wydaje się być Kruk”. Potwierdzać to może regularny wzrost obsługiwanych wierzytelności na polskim rynku, dzięki czemu jest to już ponad 100 mld złotych.

Prezes Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych Andrzej Roter stwierdził, że „rosnący obecnie systematycznie wolumen portfeli wierzytelności, sprzedawanych przez praktycznie wszystkie sektory polskiej gospodarki, sygnalizuje, że przedsiębiorcy koncentrują się na realizacji podstawowych celów rozwoju swojego biznesu, uwalniając zasoby, jakie musieliby angażować w samodzielne odzyskiwanie wierzytelności”. Wzrost zdaje się wynikać zatem głównie z większego powierzania zadania ściągania długów wyspecjalizowanym spółkom, a nie ze względu na powiększające się zadłużenie.

Nie należy wybierać żadnych spółek, lepszy ETF

Zupełnie inaczej podchodzi do tematu inwestycji Łukasz Bugaj. Twierdzi on, że na tak długi okres nie należy wybierać żadnych konkretnych spółek, ponieważ przez ten czas może się tak dużo wydarzyć, że nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć. Uważa on, że znaczenie tak naprawdę ma tylko alokacja naszych aktywów, a więc decyzja o podziale portfela na akcje, obligacje czy na przykład surowce. Odradza tu jednak raczej wybór innych surowców niż metale szlachetne, ponieważ w długim terminie ich ceny raczej nie zyskiwały, a ostatnie wzrosty są czymś wyjątkowym.

Analityk uważa, że przez kilkadziesiąt lat może się tak dużo wydarzyć (spółki mogą bankrutować czy znikać z giełdy), że nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego już teraz przewidzieć. Znacznie lepszym wyjściem może być zatem zainwestowanie w wybrane fundusze ETF, które minimalizują ryzyko wypływające z pojedynczych spółek. Poszczególne spółki mogą bowiem dołączać do danych indeksów, wychodzić z nich i nie ma to zwykle wielkiego wpływu na resztę indeksu. Główną zaletą ETF-ów jest to, że budujemy dzięki nim zdywersyfikowany portfel, ponosząc niewielkie koszty (znacznie niższe niż przy innych funduszach).

Najlepszym wyjściem może być jednak zainwestowanie w nawet kilka różnych funduszy ETF, nie wykluczając tu także tych zagranicznych. Dzięki temu jeszcze bardziej zdywersyfikujemy i zabezpieczymy nasz portfel. A jak pokazuje historia – akcje w długim terminie zwykle drożeją.

Ten temat zwyciężył w głosowaniu #naBankiera.

Adam Hajdamowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 1 antonicaracal

Hallo Sonybrawo !
Gratulacje ! Myślę podobnie . Może jednak trochę odkryjesz rąbka tajemnicy ?

! Odpowiedz
3 25 pis_po_jedno_zlo

Długoterminowe kupowanie na szczycie super hossy rzeczywiście wydaje się fantastycznym pomysłem... Trzeba poczekać na przecenę 65-80% na S&P 500 i wtedy dopiero kupować. Obecnie w USA właściwie wszystko jest przewartościowane, a jak wiadomo bessa w USA spowoduje bessę na całym świecie.

! Odpowiedz
4 5 hfjdj

Lepsze akcje niz papier.

! Odpowiedz
1 28 smok35

Ciekawy artykuł , tylko nikt nie przewidzi jednej rzeczy czy te spółki będą istnieć. Porównanie do Coca Coli która jest globalną firmą to nie ma sensu . W Polsce aby zapewnić byt dziecku trzeba zapisać się do partii , najlepiej aby to dziecko też było od urodzenia w partii a jak będzie mieć 25 lat i partia będzie rządzić wtedy dostanie posadę w spółce skarbu państwa oczywiście w radzie nadzorczej i samo się zatroszczy o siebie . Piszecie ludzie o złocie , złota jest bardzo dużo na świecie i dlatego nie będzie drożeć w nieskończoność , Cena bedzie się wahać od 1200 zł za sztabkę 10 gr do 2000 zł czyli spekulacyjnie ktoś zarobi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 hfjdj

No tak... niech wszyscy wychowaja swoich synkow tak zeby na garnuszku panstwa zyli i ciekawe na kim beda pasozytowac jak nikt.robic nie bedzie chcial.

! Odpowiedz
5 49 hfjdj

A nie lepiej zainwestować w rozwój dziecka? Pokazać mu świat, ciekawe rzeczy żeby się czymś zainteresowało? Puścić go do ciekawej uczelni? Tak aby miało ciekawą pracę która nie jest dla niego uciążliwa i jednocześnie żeby mogło zarobić na emeryturę? Nie, bo plebs się niczym nie interesuje, potrafi tylko tyrać i kupować za to złoto lub nieruchy. Lol.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 zamknackw

Zdefiniuj "ciekawa praca". Praca to tyrka ilościowa, nieważne czy jesteś prawnik czy programista. W pewnym momencie dochodzisz do takiego poziomu, że robisz to samo dzień w dzień.

! Odpowiedz
2 7 hfjdj odpowiada zamknackw

No to jest taka praca ktora cie ciekawi i ktora lubisz. Sa rozne prace. Jak ty masz tyrke ilosciowa to przykro.

! Odpowiedz
62 5 sonybravo

Ja inwestuję na emeryturę od 2 lat. (Pozostało mi jeszcze jakieś 30). Dzięki Inedukacjo.pl posiadam w portfelu właściwie same spółki dywidendowe. Nie tylko płacą one dywidendy co roku, ale wiele z nich jest coraz wyższa. To wspaniałe uczucie otrzymywać systematyczną i coraz większą gotówkę na swoje konto maklerskie. Jak do tej pory jestem ponad 20% na plusie i sypiam bardzo dobrze. Jest tyle informacji i różnych strategii na rynku od wielkiej liczby ekspertów że właściwie ciężko na początku się w tym odnaleźć. Kto mówi prawdę? Co jest skuteczne? Samemu straciłem na to dużo czasu. Jak coś się nie przekonuje to lepiej nie inwestuj. A jak coś Cię przekonuje to przetestuj to niewielką kwotą. Będziesz miał swoje doświadczenie i będziesz wiedzieć jak inwestować, żeby zarobić, a nie stracić. O dziwo, w tym artykule nie została wymieniona prawie żadna z moich pozycji. Może to i dobrze, bo gdyby wszyscy wiedzieli, że mają inwestować w te spółki to ja bym tyle nie zarabiał. Moje pozycje są bardziej defensywne niż wspomniane tutaj. To bardziej producenci czekolady. Jak zauważył użytkownik hfjdj ludzie zawsze będą jeść czekoladę. To mnie przekonuje. Cokolwiek będę się dziąło na świecie ja sam i wielu innych kupi sobie czekoladę, a więc mój biznes sprzedający czekolady będzie zarabiał - a ja będę miał dywidendy. Proste jak dwa plus dwa. Z takich spółek mam łącznie z 15, więc nawet jakby coś nie wypaliło (chocc to mało prawdopodobne) to inne pozycje dadzą mi zarobić. A na zakończenie powiem jeszcze ciekawe doświadczenie. Nigdy moje inwestowanie jest na emeryturę co kojarzy mi się z wielką nudą to mój portfel dzięki Inedukacjo osiągną wyższe wyniki niż benchmark. Nie sprzedaję i nie kupuję akcji, nie czytam codziennych newsów, słyszę o stratach innych,o tym jak próbuję pobić benchmark. Ja nie robiłem właściwie nic od 2 lat poza kupnem na początku kilku solidnych spółek. Zarobiłem więcej niż inni, otrzymałem wiele pieniędzy w dywidendach i patrzę spokojnie w przysżłość. Niesamowite to jest, że nie robiąc nic można zarobić więcej. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 8 zamknackw

Co to za wróżenie z fusów. Zakładając że Państwo Polskie jeszcze będzie istniało za 140 lat, to i może wypalić. Ale prawdopodobnie nie, tutaj będzie Rosja lub Germania.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,81% 57 081,24
2019-12-13 11:38:00
WIG20 0,86% 2 120,19
2019-12-13 11:53:45
WIG30 0,74% 2 428,93
2019-12-13 11:53:00
MWIG40 0,31% 3 853,57
2019-12-13 11:40:45
DAX 1,44% 13 412,62
2019-12-13 11:50:00
NASDAQ 0,73% 8 717,32
2019-12-12 22:03:00
SP500 0,86% 3 168,57
2019-12-12 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.