Jak złożyć korektę deklaracji rocznej PIT-37

Często zakładamy, że otrzymany od pracodawcy PIT-11 jest wypełniony prawidłowo. Szybko wypełniamy deklarację PIT-37 i przez internet wysyłamy ją do urzędu skarbowego. Po czasie może się jednak okazać, że PIT-11 od pracodawcy był błędny. Należy wtedy jak najszybciej złożyć korektę.

Na wstępie trzeba ustalić, w którym miejscu błąd popełnił pracodawca. Następnie pracownik powinien zgłosić wniosek do pracodawcy o skorygowanie informacji PIT-11. Płatnik, czyli pracodawca, w swoim interesie powinien skorygować błędną informację i przekazać ją do właściwego urzędu skarbowego i do podatnika.

Korekta PIT-11 to nic innego jak poinformowanie na nowym druku PIT-11 podatnika o wcześniejszym błędzie, który popełnił płatnik. Niestety, korekta nie zmienia zakresu odpowiedzialności. Na podatniku składającym zeznanie podatkowe ciąży odpowiedzialność za wykazanie podatku w prawidłowej wysokości oraz jego zapłata. O tym co dokładnie zrobić, gdy pracodawca przekazał błędnie wypełniony PIT-11, przeczytasz w serwisie Pit.pl.

Korekta deklaracji PIT-37 krok po kroku

Prawo do korekty zeznania podatkowego to jedno z podstawowych praw podatnika. Nie jest to specjalnie skomplikowane i wbrew obiegowej opinii nie powinno stanowić większego problemu. Zeznanie podatkowe należy skorygować niezależnie od tego, na czyją korzyść pomylił się składający zeznanie. Korekty dokonujemy poprzez złożenie nowej, prawidłowo wypełnionej deklaracji PIT-37 i dołączenie pisemnego uzasadnienia korekty. Różnica polega na tym, że w części A deklaracji PIT-37 w poz. 10 należy zaznaczyć opcję „korekta zeznania”, dołączamy też jej pisemne uzasadnienie.

pit 2013 jak złożyć korektęMożna także skorzystać z programu komputerowego, na przykład PIT 2013. Wówczas po wejściu do kreatora deklaracji wystarczy wybrać opcję „korekta zeznania”, a program poprosi o wpisanie w odpowiednie pole uzasadnienia. Nową deklarację należy wypełnić już z prawidłowymi danymi, a następnie wysłać ją do urzędu skarbowego. Można to uczynić osobiście, ale jeżeli wcześniej wysyłaliśmy ją przez internet, to najlepiej skorygowaną deklarację powtórnie złożyć tą samą drogą. Należy pamiętać o jej wydrukowaniu i pobraniu Urzędowego Potwierdzenia Odbioru. Jak wypełnić deklarację krok po kroku?


Kiedy możemy zrobić korektę zeznania PIT-37?

Korekty zeznania nie możemy dokonać w przypadku, gdy w sprawie deklaracji toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa. Niemniej na korektę tradycyjnego zeznania podatkowego PIT-37 mamy 5 lat liczonych od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Innymi słowy, na korektę zeznania składanego za 2013 rok mamy czas do końca 2019 roku.

Po co korygować deklarację roczną PIT-37?

W większości przypadków chodzi o to, by otrzymać wyższy zwrot podatku. Często zdarza się, że zapomnieliśmy o wykorzystaniu przysługującej nam ulgi, np. za internet. Istnieje również możliwość skorygowania PIT w celu przekazania 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Jednak w tym wypadku korekta musi być złożona w terminie, czyli do 30 kwietnia bieżącego roku.

Czasami korekta zeznania podatkowego pociąga za sobą konieczność zapłaty podatku, np. gdy omyłkowo zawyżyliśmy koszty uzyskania przychodów. Wraz ze złożoną korektą należy wówczas uiścić należny podatek z odsetkami za zwłokę. Warto to uczynić, bo dzięki skorygowaniu deklaracji podatnik uniknie odpowiedzialności karnej skarbowej.

Kara za niezapłacenie należnego podatku w rozliczeniu rocznym

Kara nałożona przez fiskusa może być bardzo bolesna. Wszystko zależy od kwoty niezapłaconego podatku. Jeżeli przekroczy ona 7,5 tys. zł (5-krotność wynagrodzenia minimalnego) to będzie ona zakwalifikowana jako przestępstwo skarbowe. Grozi za nie grzywna do 720 stawek dziennych (obecnie ok. 36 tys. zł) oraz kara pozbawienia wolności do trzech lat.

pit 2013 

Gdy kwota niezapłaconego podatku jest niższa niż 7,5 tys. zł, to będziemy mieć do czynienia z wykroczeniem skarbowym. Grozi za nie grzywna w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (od 150 zł do 30 tys. zł). W takim wypadku w praktyce sprawa kończy się na mandacie, który waha się w granicach od 150 zł do 3 tys. zł.

Aktualizacja: 08.01.2014 r.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl


Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~giez

tzw ble ble dla zwykłego śmiertelnika mało zrozumiale

! Odpowiedz
4 10 ~czartoryska

Mam pytanie zlozylam pita 9marca a wczoraj Pan z Urzedu Skarbowego zadzwonil do mnie ze musze zrobic korekte,wiec szybko to zrobilam i dzisiaj zanioslam korekte do Urzedu Skarbowego.Powiedzcie mi czy tamten pit zostal anulowany?i czy od nowa bede musiala czekac az 3miesiace na pieniazki??????

! Odpowiedz
4 11 ~Ewa

A co jeśli w ogóle nie złożyłam pit-37 w tamtym roku?

! Odpowiedz
7 36 ~Pytanie

Mam pytanie do ekspertów: a co jak po złożeniu pit-37 zorientowałem się, że zapomniałem wpisać sprzedania kilku dolarów które wcześniej kupiłem po niższym kursie w kantorze walutowym. Mój zysk to 14 groszy. Jakbym miał to wpisane w zeznaniu to i tak by to nic nie zmieniło - to znaczy nie zapłaciłbym podatku, miałbym taką samą nadpłatę 3 zł. Czy jest sens składać korektę? Proszę o poważną odpowiedź i co mi grozi jak nie złożę korekty.

Pokaż cały komentarz !

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl