REKLAMA

Jak wybrać dom maklerski?

2014-02-16 06:00
publikacja
2014-02-16 06:00
Jak wybrać dom maklerski?
Jak wybrać dom maklerski?
/ Thinkstock

Pytanie „jaki dom maklerski polecacie?” bardzo często pojawia się na forach internetowych dotyczących inwestowania. Wybór tego, który najlepiej spełni nasze oczekiwania, to zadanie niełatwe. Poniżej odpowiadamy na trzy naszym zdaniem najważniejsze pytania, które pomogą w podjęciu najlepszej decyzji.

Po pierwsze: jak grasz na giełdzie?

”Wybór
Wybór domu maklerskiego - trzy kroki

Aktywny gracz to taki, który często zawiera transakcje na rynku inwestycyjnym. Pasywny z kolei robi to raz na jakiś czas. Potencjalny inwestor musi określić, do jakiej grupy będzie należał, ponieważ za każde zlecenie giełdowe musimy zapłacić prowizję. Ceny zleceń różnią się od siebie w zależności od sposobu, w jaki są składane. Najdroższe są te, które składamy osobiście i telefonicznie. Najmniej zapłacimy za te składane przez internet (w tym przypadku prowizja oscyluje poniżej 0,5% wartości transakcji).

Warto także zwrócić uwagę na progi kwotowe, np. minimalną prowizję - w jednym z banków zlecenie na akcje wynosi 5 zł. Oznacza to, że dopiero w tym przypadku kwoty 500 zł, opłaca się złożyć zlecenie. Koniecznym jest również ustalenie, jakim kapitałem dysponujemy i o jakich inwestycjach myślimy. Jeśli zamierzamy realizować tylko duże transakcje, próg minimalny nie będzie miał dla nas większego znaczenia, ale już dla inwestorów mniejszych ta informacja jest istotna, ponieważ często będą poruszać się na progu opłacalności.

Gdy myślimy o day-tradingu, istnieje możliwość wykupienia abonamentu, dzięki czemu będziemy płacić określoną z góry kwotę za dowolną liczbę zleceń.

Po drugie: jakie są opłaty za prowadzenie rachunku maklerskiego?

Day-trading - co to jest?

Strategia inwestowania krótkoterminowego polegająca na otwierania i zamykania pozycji w tym samym dniu w celu osiągnięcia zysków wynikających ze zmian kursów notowań tego instrumentu w trakcie dnia.

Obecnie, w sytuacji wysokiej konkurencyjności na rynku, większość domów maklerskich albo w ogóle nie przewiduje opłat za samo prowadzenie rachunku, albo są one bardzo niskie, wynoszące maksymalnie 60 zł za cały rok. Dodatkowo, jeśli klient wykonuje transakcje przynajmniej raz w roku lub ma rachunek ROR w danym banku, zazwyczaj jest zwolniony z opłat.

Warto zwrócić uwagę na opłaty za narzędzia, programy, informacje oraz dostęp do najnowocześniejszych pakietów danych w czasie rzeczywistym. Ceny takich dodatkowych usług różnią się od siebie znacząco, ale najczęściej ich koszt wynosi ok. 100 zł. Większość z nich można przetestować podczas okresów próbnych i dopiero potem zadecydować, czy taka pomoc jest nam niezbędna. Są to jednak narzędzia dla bardziej doświadczonych, często operujących dużymi kwotami, inwestorów. Niemniej warto o tym pamiętać.

Trzeba wziąć także pod uwagę to, jak często dom maklerski udostępnia swoim klientom analizy rynku, raporty i rekomendacje przygotowane przez analityków danego biura.

Po trzecie: jaki jest najszybszy dom maklerski?

Czas to pieniądz, więc im szybciej złożymy zlecenie, tym większa szansa, że uda nam się odpowiednio wstrzelić w arkusz zleceń, a rynek nam nie ucieknie. Jednocześnie musimy sprawdzić jakie rodzaje zleceń oferuje nasz dom maklerski. Dla bardziej doświadczonych inwestorów istotne są np. zlecenia stop loss, które pozwalają szybko zamknąć pozycję, gdy straty przekroczą określony pułap. Ponadto każdy z domów korzysta z innej platformy transakcyjnej i to w dużej mierze od nich zależy nasza szybkość przy zleceniach. Nie ma jednego dobrego sposobu na zdobycie informacji, która platforma jest najlepsza, jednak gdy przeszliśmy przez pozostałe kroki, możemy w tym miejscu skorzystać z opinii innych użytkowników. Trzeba pamiętać, by traktować je jako podpowiedź, a nie główny wskaźnik.

Tak samo w przypadku intuicyjności i wygody interfejsu, z którym mamy do czynienia. Warto zasięgnąć informacji od użytkowników, którzy mają już doświadczenie w danym biurze. Dobrym sposobem jest też skorzystanie z rankingów prowadzonych przez profesjonalne, branżowe media.

fot. REUTERS/Kacper Pempel / / FORUM

Ponadto, w dobie szybkiej wymiany informacji, coraz częściej korzystamy z urządzeń mobilnych, więc ewentualna możliwość wykorzystania smarfona lub tabletu, by zająć odpowiednią pozycję, wydaje się być kusząca. Gdy ktoś myśli o tej formie realizowania zleceń, powinien ten fakt również wziąć pod uwagę.

Twarde dane, jak np. wysokość opłat, są bardzo istotne, ale najważniejsza jest niezawodność platformy, na której zawieramy transakcje. Znajduje to potwierdzenie w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów 2015, przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Wykazano tam, iż jakość platformy internetowej jest dla inwestorów czynnikiem najważniejszym przy wyborze domu maklerskiego. Biorąc pod uwagę wszystkie te informacje, jesteśmy w stanie dopasować taki rachunek maklerski, który idealnie będzie pasował zarówno do naszego profilu inwestorskiego, jak i możliwości finansowych.

Maciej Wilczyński
Bankier.pl

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:

Do pobrania

jakwybracdmpng
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~MajsterBieda
Szczerze odradzam wszystkim BM Alior bank
Regularnie nie działa
Nie liczyło mi kontraktów walutowych!!!
Teraz już totalny absurd widzę wszystko podwójnie
Nie mogę wykonywać zleceń
Amatorszczyzna
~Karou
teraz Deutsche Bank pobiera min 1,90 zł od zleceń na akcje i obligacje
~inwestor_gieldowy
Radziłbym omijać szerokim łukiem dm boś, gdyż mają za nic klienta, chamstwo oraz totalna olewka na każdym kroku. Dodatkowo nie mają wszystkich typów zleceń jak ktoś tu powyżej wspomniał. Nie na wszystkie instrumenty można składać zlecenia w godzinach poza sesyjnych. Kilka razy pieniądze po prostu "znikały" z rachunku.
~obserwator
SZulernię GPW najlepiej omijać szerokim łukiem- poza emitentami i maklerami większość tu tylko traci...Ostatnie nagonki to dowód na to ,że brak cwaniakom frajerów do ogrywania z kasy...I bardzo dobrze-niech się ogrywają sami między sobą...
~Timo
Te gnoje "maklery" to mają dostęp do naszych danych (wymieniają miedzy sobą) okantują kazdego. Strach wplacić wiekszej kasy,bo wiedzą ,że mamy znowu kandydata do ogrania. OFE też grają razem z nimi w jednej druzynie,nie kupują akcji tanich, tylko odbierają drogie ( np. Zetkama). OFE Już idą na giełdy zagraniczne,bo Te gnoje "maklery" to mają dostęp do naszych danych (wymieniają miedzy sobą) okantują kazdego. Strach wplacić wiekszej kasy,bo wiedzą ,że mamy znowu kandydata do ogrania. OFE też grają razem z nimi w jednej druzynie,nie kupują akcji tanich, tylko odbierają drogie ( np. Zetkama). OFE Już idą na giełdy zagraniczne,bo tam jest wszystko wysoka,a u nas niechcą wchodzić w drogę i przeszkadzać" porozumieniu maklerow" Omijać tą szulernię szerokim lukiem !!!
~zawodowy_inwestor
BTAKUJE:

RODZAJU ZLECEN NP STOP LOSS CZESTO WOGOLE ICH NIE MA!!


A TAK KURS REALNY W DANEJ CHWILI NA RACHUNKU PRZY WYCENIA PORFELA,NIEKTORE GO NIE PDOAJA,TYLKO KURS NA ZKMKNIECIE NP PEAKO!


PLUS KWESTIA OPLAT!: NAJLEPEIJE BEZ OPLATY ROCZNEJ,POLROCZNEJ ZA RACHUNEK,Z NISKIMI PROWIZJAMI! ALE JEDNO W PARZEZ
BTAKUJE:

RODZAJU ZLECEN NP STOP LOSS CZESTO WOGOLE ICH NIE MA!!


A TAK KURS REALNY W DANEJ CHWILI NA RACHUNKU PRZY WYCENIA PORFELA,NIEKTORE GO NIE PDOAJA,TYLKO KURS NA ZKMKNIECIE NP PEAKO!


PLUS KWESTIA OPLAT!: NAJLEPEIJE BEZ OPLATY ROCZNEJ,POLROCZNEJ ZA RACHUNEK,Z NISKIMI PROWIZJAMI! ALE JEDNO W PARZEZ Z DRUGIM NEI DIZE!

WIEC TUTAJ JEST POLE DO POPISU!
~menel
Artykuł napisany po jak najmniejszej lini oporu i bez wysiłku.
Brakuje tabeli z domami maklerskim, oferowanymi przez nie platformami i rachunkami, opłatami rocznymi za prowadzenie rachunku, prowizjami, szybkością przelewu z i na rachunek, itp.
Dopiero porównanie wielu danych pozwoliłoby czytelnikowi wybrać właściwego maklera.
~burżuj
Chcesz taka tabelę to zapłać za nią - nikt nie pracuje za darmo.
~ja odpowiada ~burżuj
bo przypadkiem biedny by się dorobił...co burżuju ???
~lol
po kilku latach inwestowania dodałbym jeszcze do rankingu taki element jak "typy zleceń jakie można składać" albo odejmował punkty za brak pewnych typów zleceń, np. stop-loss.

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki