REKLAMA

Jak wybrać dobrego dewelopera?

2012-05-24 10:00
publikacja
2012-05-24 10:00

Decydując się na kupno nowego mieszkania, należy przed wszystkim dobrze wybrać dewelopera. Warto sprawdzić,  jak inwestor realizuje postanowienia nowej ustawy deweloperskiej, czy  pomaga klientom z formalnościami związanymi z kredytowaniem oraz co może zaoferować  poza samym mieszkaniem.


Od wyboru mieszkania do odbioru kluczy prowadzi niejednokrotnie długa droga, dlatego trzeba po pierwsze uzbroić się w cierpliwość, a po drugie starannie przeanalizować oferty deweloperów.  

– Może bowiem okazać się tak, że to, co u jednego inwestora jest w standardzie, u innego pozostaje w sferze odległych planów – mówi Piotr Paterowicz z Home Profit Polska. – Dobrze  zapytać, co wymarzone mieszkanie  wliczone  ma w cenę, a za co trzeba będzie dopłacić, zlecając prace ekipie remontowo-budowlanej – dodaje.

W poszukiwaniu dobrego dewelopera


Przy sprawdzaniu dewelopera, warto wziąć pod uwagę jeszcze inne kwestie: pierwsza z nich dotyczy tego, w jaki sposób pomaga on swoim klientom w staraniach o kredyt hipoteczny. – Relacja taka zdecydowanie nie powinna ograniczać się jedynie do przekazania  bankom kompletu dokumentów inwestycyjnych – mówi Magdalena Górzna – Jaromin z firmy deweloperskiej PBG Erigo. – Swoim klientom udostępniamy listę banków oraz doradców kredytowych, z którymi współpracujemy. Dzięki podpisanym umowom z poszczególnymi bankami, nasi klienci otrzymują korzystniejsze warunki kredytowania. Poza tym,  klienci mogą liczyć na szybki proces przekazywania wszelkich dokumentów i zaświadczeń niezbędnych do uzyskania decyzji kredytowej bezpośrednio między naszą firmą a bankiem, co skraca proces uzyskania kredytu – dodaje.

Druga natomiast dotyczy wyboru dewelopera, który dba o swojego mieszkańca nie tylko przed zakupem, ale również po nim. Zakup mieszkania to duży wydatek, który najczęściej finansuje kredyt wzięty na 20-30 lat.  – Spłata miesięcznej raty jest więc dużym obciążeniem dla domowego budżetu, przez co kompleksowe wyposażenie wnętrza jest odkładane na dalszy plan – mówi Piotr Paterowicz z Home Profit Polska. – Program rabatowy, jaki oferują deweloperzy swoim mieszkańcom umożliwia zakup sprzętu RTV i AGD, mebli, płytek, paneli podłogowych, usług wykończeniowych w dużo atrakcyjniejszych cenach – dodaje.

Co wnosi ustawa deweloperska


Dobrze również zwrócić uwagę na to, jak inwestor realizuje postanowienia  ustawy deweloperskiej, która weszła w życie 29 kwietnia br. – Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa prawnego i finansowego osób kupujących nieruchomości – mówi adwokat z poznańskiej kancelarii, Radosław Szajerski. – Realizacja tych przepisów opierać się będzie na trzech rozwiązaniach: umowie deweloperskiej, rachunku powierniczym oraz prospekcie informacyjnym. Ten ostatni składa się z dwu części: pierwszej – ogólnej, w której  znajdzie się opis inwestycji, jej stan prawny, sposób finansowania oraz harmonogram prac budowlanych. W drugiej – indywidualnej: informacje dotyczące konkretnego lokalu, który chce nabyć kupujący – dodaje. Zanim ustawa deweloperska weszła w życie, niektórzy inwestorzy realizowali jej założenia, by zdobyć zaufanie klientów i zyskać miano kompetentnej firmy. Dziś te założenia są standardem, który narzuca litera prawa, dlatego deweloperzy szukają kolejnych atutów, by wyróżnić się na rynku nieruchomości. Jednym z nich mogą być np. programy rabatowe i system opieki posprzedażowej.

Co daje ustawa deweloperska?

  • Ustawa wymaga od dewelopera, aby przedstawił klientowi  Prospekt Informacyjny, który zawiera informacje prawne i finansowe o inwestycji i deweloperze.
  • Umowa deweloperska jest sporządzana w obecności notariusza, jej koszt pokrywają po połowie deweloper i kupujący mieszkanie. Roszczenia klienta wynikające z umowy będą wpisane do księgi wieczystej nieruchomości.
  • Ustawa nakłada na deweloperów obowiązek wprowadzenia rachunków powierniczych (otwartych lub zamkniętych), na które klienci lub banki wpłacać będą środki przeznaczone na zakup nieruchomości.
  • Warunki odstąpienia od umowy, a także wysokość ewentualnych odsetek i kar są ustalane przy podpisywaniu umowy.


/ dotPR
Źródło:Informacja prasowa
Tematy

Komentarze (21)

dodaj komentarz
iwi2002
Kupując mieszkanie, wydaje się sporo pieniędzy, więc nie warto kupować kota w worku. Najlepiej skorzystać z usług zaufanego dewelopera. Ja mogę Wam polecić dom marzeń piekut, który z kolei poleciła mi moja kuzynka
gromekk
Jak wybrać dobrego dewelopera? To proste, z polecenia innych. Trzeba popytać znajomych, którzy niedawno kupili mieszkania o ich opinie o deweloperze. Ja tak znalazłam dom marzeń piekut w Piasecznie, polecam
katarzynna
Sama decydując się na kupno mieszkania po nowym roku raczej będę chciała skorzystać z usług pośrednictwa, ponieważ sama tego wszystkiego chyba nie ogarnę. Znajomi wspominali mi o home broker, ktoś wie jak wygląda u nich obsługa klienta?
koryf
Masz dwóch doradcow - finansowego i od nieruchomości. Oni przedstawiaja oferty. Umowę podpisuje się w oddziale- tak w skrocie
katarzynna odpowiada koryf
Korzystałeś z ich usług? Ciekawe czy zrobią mi analizę dla MdM, chciałabym sprawdzić, czy mam szansę na dofinansowanie :)
koryf odpowiada katarzynna
Musisz wybrać się do oddzialu. Analiza nic nie kosztuje - warto wiedzieć na czym się stoi.
monikakub
Jeśli ktoś na co dzień nie siedzi w rynku nieruchomości i nie ma czasu, żeby się tym zająć od podstaw, to rozwiązaniem jest pośrednik, byle był sprawdzony i zaufany. Pomogą nie tylko w kwestii dewelopera, ale i przy kredycie hipotecznym jeśli będzie taka potrzeba.
~asik
monikakub a poleciłabyś jakiegoś pośrednika? poszukuje dobrego doradcy, który pomoże pod kątem nieruchomości jak i kredytu.
nadia12
Dewelopera trzeba sprawdzić. Przed podpisaniem umowy warto zobaczyć jego dane KRS w (Sądzie Rejonowym). Umowę przedwstępną można skonsultować z prawnikiem. Ja kupiłam mieszkanie od PBG Erigo i jestem zadowolona. Przed podjęciem decyzji sprawdziłam tego dewelopera i to było podstawa dla mnie do podpisania umowy.
~Antoni
Najlepiej jest bez pośredników. Sprawdzone oferty są na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Nieruchomosci-10 Sam tam kupiłem i nie żałuję

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki