Jak uzyskać umorzenie zaległości składek ZUS – abolicja 2013

Ustawa, która wejdzie w życie 15 stycznia 2013 roku, umożliwi umorzenie zaległych i niezapłaconych składek do ZUS-u. Dzięki niej przedsiębiorcy, którzy ich nie płacili w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., będą mogli odetchnąć z ulgą. Aby skorzystać z abolicji, trzeba jednak dopełnić kilku formalności.

abolicja zus 2013
foto: Adam Ciereszko

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców już od lipca 2011 roku zabiegał o wprowadzenie ustawy, która dałaby możliwość umorzenia zaległych za okres od 1 stycznia 1999 r. do dnia 28 lutego 2009 r. składek na ubezpieczenie społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Przyjęty 9 listopada 2012 r. przepis został oparty na mechanizmie umorzeniowym, wynegocjowanym w 2010 r. przez przedstawicieli ZPP, poszkodowanych przedsiębiorców oraz premiera, ministra Michała Boniego, ministra Jacka Rostowskiego i prezesa ZUS-u.

składki ZUS »Interwencja Bankier.pl: ZUS każe płacić składki z ogromnymi odsetkami

Zadośćuczynienie niesłusznie obciążonym


Powodem, dla którego ZPP tak mocno naciskał na rząd o przygotowanie takiej ustawy, było pokrzywdzenie uczciwych przedsiębiorców. Wcześniej zaistniała pewna nieścisłość dotycząca nieprzestrzegania przez ZUS własnych regulacji. Urzędnicy latami nie kazali płacić składek w przypadku zawieszania działalności. W 2009 r. ZUS nagle zmienił interpretację przepisów, przez co drobnym przedsiębiorcom naliczono składki z odsetkami karnymi za poprzednie 10 lat. Podobna sytuacja dotyczyła przedsiębiorców prowadzących działalność oraz zatrudnionych na umowę o pracę nakładczą, przez co zbieg tytułów ubezpieczenia obniżał składki ubezpieczeniowe do minimum. Skala tego zjawiska dotknęła około pół miliona firm, które zostały zmuszone do zapłacenia nawet po 100 tysięcy złotych.


Zakład tłumaczył całą sytuację tym, że biuletyn ZUS nie jest źródłem prawa, więc nie należy na podstawie informacji w nim zawartych podejmować żadnych decyzji. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom okazało się, że jednak obowiązuje minimalny dochód z tytułu pracy nakładczej, a zawieszenie działalności wcale nie jest dopuszczalne.

Kto zostanie objęty abolicją ZUS 2013


Ustawa abolicyjna obejmie tylko osoby, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.:

 • prowadziły firmę, ale postanowiły ją zawiesić,
 • przeszły na pracę nakładczą (chałupniczą), aby płacić niskie składki.


Możliwość złożenia wniosku o umorzenie zaległości względem ZUS-u będzie przysługiwała osobom, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. podlegały obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Będą mogli go również złożyć spadkobiercy i osoby trzecie, wobec których ZUS wydał decyzję o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych składek w tym samym okresie.

»Abolicja (umorzenie składek ZUS)Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to umorzeniu ulegną składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe należne za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności. Dotyczy to również składek na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za okres, za który zostaną umorzone składki na ubezpieczenie społeczne, a także odsetek za zwłokę, opłaty prolongacyjnej i dodatkowej oraz kosztów upomnienia i egzekucyjnych.

Jakie dokumenty złożyć, aby ZUS umorzył długi


Osoby, które nie prowadziły pozarolniczej działalności 1 września 2012 r. oraz w dniu złożenia wniosku o umorzenie, składają tylko jeden dokument – wniosek o umorzenie należności.

Osoby, które prowadziły taką działalność w dniu 1 września 2012 r. albo w dniu złożenia wniosku, muszą złożyć wniosek o umorzenie należności, formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę (w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie), oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej oraz zaświadczenia lub oświadczenia o udzielonej pomocy de minimis.

Jakie ulgi w ZUS przysługują przedsiębiorcy? » Jakie ulgi w ZUS przysługują przedsiębiorcy?

Wnioski można uzyskać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w punktach obsługi klientów w każdej jednostce ZUS-u.

Osoby uprawnione mogą złożyć stosowny wniosek w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 15 stycznia tego roku. Ci, którzy po wejściu w życie ustawy otrzymają od ZUS-u decyzję o podleganiu obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, wysokości zadłużenia z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres 10 lat lub przeniesieniu odpowiedzialności na spadkobiercę (lub osobę trzecią), mogą złożyć wniosek w ciągu 12 miesięcy od uprawomocnienia się tej decyzji, chyba że termin 24 miesięcy jest w ich przypadku dłuższy - wówczas wniosek mogą składać aż do 15 stycznia 2015 r.

Warunkiem umorzenia należności, jest nieposiadanie na dzień wydania decyzji o umorzeniu należności niepodlegających umorzeniu za wyjątkiem należności z tytułu składek za okres do 31 grudnia 1998 r.

Ci, którzy skorzystają z abolicji, muszą się liczyć z pewnymi przykrymi konsekwencjami. Umorzenie części składek będzie miało wpływ na wysokość renty i emerytury. Zatem świadczenia niektórych osób ulegną z tego powodu zmniejszeniu.Krzywdzący jest fakt, że ustawa przewiduje umorzenie tylko tych składek, które nie zostały zapłacone. Nie obejmie więc przedsiębiorców, którzy w obawie przez komornikiem bądź wpisem hipotecznym na nieruchomości zaciągnęli kredyt na spłatę swojego zadłużenia względem ZUS-u. Oni nie mogą liczyć na to, że odzyskają swoje pieniądze.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

Justyna Niedbał

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~janusz

złożyłem wniosek 16,02.2013 d tej pory nie został rozpatrzony do kogo się udać .Nie odpowiadają na listy ponaglenia .Głuchy telefon i przekazują sobie moje papiery a rąk do rąk to już chyba piąta osoba zajmująca się tą sprawą i zero wiadomości .Czy mam się udać na policje czy do nik-u do kogo?

! Odpowiedz
1 1 ~ROBERT

SAMEMU NIKT NIE JEST WSTANIE WYPEŁNIĆ TYCH WSZYSTKICH PAPIERÓW .ALE WYSTARCZY ,BYSTRA, KSIĘGOWA I SPRAWA JEST PROSTA A JA JESTEM TYM SZCZĘŚLIWCEM CO SKORZYSTAŁ NA ABOLICJI OD TRZECH LAT NARESZCIE SPOKOJNIE,I NIE NAWIEDZAJĄ MNIE JUŻ KOMORNICY .......P,S SĄ FIRMY CO TO ZA CIEBIE ZAŁATWIĄ ALE NAJLEPIEJ POSZUKAĆ DOBREJ KSIĘGOWEJ

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Mariusz

Moja firme zamknolem w 1998 r . zus zaja mi dzialke co moge teraz zrobic.Prosze o pomoc.Dzieki Mariusz

! Odpowiedz
1 1 ~Bea@

Ustawa abolicyjna obejmie tylko osoby, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.:

prowadziły firmę, ale postanowiły ją zawiesić,


czyli jaki dokument należy przedłożyć? Wystarczy zaśw. z US, że nie składało się zeznań lub były one zerowe?

! Odpowiedz
1 0 katarxyna

Uzupełnić wniosek do umorzenia składek ZUS-trzeba być totalnym debilem ,żeby tego nie umieć i dać jakimś naciągaczom kasę za to, wystarczy że ZUS-owi trzeba bulić. piszcie lepiej czy ktoś dostał jakąś pozytywną odpowiedź od ZUS-u, po złożeniu wniosku,czy jest jakiś szczęśliwiec ? i kolejne pytanie, jak zrobić , co zrobić , zanim ZUS odpowie na wniosek , aby wypisał się z hipoteki na mieszkaniu ? mi się wpisał w Księgach wieczystych na mieszkanie, które muszę obecnie sprzedać i przez owy wpis nie mogę. Kupujący bierze kredyt hipoteczny na zakup ale bank nie da mu kredytu dopóki ZUS-owy wpis w KW nie zniknie. ja złożyłam wniosek o umorzenie ,ale nie wiem kiedy otrzymam odpowiedź i jaką , priorytetem dla mnie w tej chwili jest ściągnięcie tego szajsu z hipoteki.czy tylko całkowita spłata długu mi pozostaje czy mogę prosić ZUS o wypis i jak? i kolejne pytanie , czy jakbym sobie pożyczyła kasę od rodziny i spłaciła dług do ZUS-u , zanim dostane odpowiedź do wniosku i aby sprzedac te mieszkanie oczywiście, to czy Zus odda mi te wpłaconą kasę kiedy pozytywnie rozpatrzy mój wniosek o umorzenie? czy spłata całkowitego zadłużenia musi być razem z ogromnymi ,doliczonymi odsetkami? informuje ,iz mam dług rozłożony na raty i sporo już oddałam. piszcie proszę konkrety.pozdrawiam innych wkręconych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Gapek

Moja żona wlczy z nimi już 10 lat o abolicję złożyła już w lutym .Pomaga na prawnik i co ztego ostatnio dostaliśmy pismo od jaśnie panującego nam ZUS częstochowa |decyzje|a wnim że jest winna 17000 złotych oczywiście odsetki wieksze niż należności .Jak chcemy to możemy się odwoływac do sądu my już nie mamy kasy. Ach w czerwcu 2012 zus przysłał komornika i zapłaciliśmy 6000 zł bo chcieliśmy zakonczyć sprawe oczywoiście były to należnoścoi nie zgodnie z zasadą ksiegowania bp były z ostatnich miesiecy a nie z najstarsze.Po otrzymaniu decyzji żona była wykończona ,a tu na drugi dzien list z zus że sprawa o abolicję jest przesunięta do 6 6 2013 i co teraz bo w decyzji mamy czas na odwołanie 30 dni bo jak nie to jaśnie nam panującu zus czestochowa wejdzie nam na nasz mieszkanie.Ludzi im wcześniej zlikwiduje sie zus tym szybciej zostanie ten system uzdrowiony.Teraz chcesz prowadzić działalność to musisz płacić 1030zł składki na emeryturę i zdrowieza które i tak przeważnie płacimy lekarzą.Czemu w latach 90 nikt z przedsiębiorców nie myślał o różnych kruczkach.Politycy wejście sie do roboty

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Ciemny Jurek

Kolejny wybieg, a właściwie podejście podatników przez miłościwie nam panujących z PO. Przeczytałem gdzieś, jak to posełka z PO wyliczała straty ZUS na wskutek obecnego szachrajstwa, zwanego abolicją. Wyliczanka jej, oczywiście, dot. pieniędzy wirtualnych, na które składały się w dużej mierze odsetki, których i tak ZUS ściągnąć nie mógł, no bo gdy nie poradził sobie z tym w ciągu 10 lat, to jaka szansa była, by uczynił to w kolejnych 5 latach? Żadna!
Posełka odrzuciła więc kwoty wirtualne i tak będące poza zasięgiem ZUS, a uderzyła w kwoty faktycznych składek, przy czym, darowała przedsiębiorcy ochłapy za przedsiębiorcę, a które w konsekwencji i tak w niego uderzą - otrzyma mniejszą emeryturę, a domaga się od niego wpłat kwot wielokrotnie większych, gdyż za pracowników, których zatrudniał.
Jeśli w myśl obecnego szachrajstwa rządu mam zapłacić zus za 10 pracowników, to dlaczego również i nie za siebie jednego?
Pic na wodę fotomontaż, a nie abolicja!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Masa-Spamerów

To jakaś paranoja, zamiast porad i opisów jak poszło w Waszym przypadku załatwienie umorzenia, to tu na forum zagnieździli się spamerzy...
"... ja wypełniłam w www.***.pl i jestem zadowolaona..." "pomoc w wypełnieniu (kilku linijek we wniosku!?) za 100zł na www.***.pl" i tym podobne śmieci, ludzie olejcie spamerów!!!!
A Wy drodzy Moderatorzy śpicie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Ola

Ja skorzystałam z usług firmy http://www.luminarium.eu/Abolicja_2013.html przy wypełnianiu wniosku i jestem zadowolona. Gorąco polecam.

! Odpowiedz
3 0 ~Marzenka67

Niby wszystko jest jasne z tą abolicją, ale jak trzeba wypełnić wniosek , zwłaszcza kiedy ma się jeszcze egzekucję nad głową, to pojawiają się problemy. A urzędnicy z ZUS raczej nie kwapią się, zeby pomóc... Skorzystałam więc z pomocy specjalistów, którzy za całkiem rozsądną kasę doradzili mi i wypełnili dokumenty, a moje składki już się umarzają. Polecam: www.abolicjaskladekzus.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl