REKLAMA

Jak ocenić, czy e-kantor jest bezpieczny?

2014-08-22 12:02
publikacja
2014-08-22 12:02

E-kantory nie podlegają regulacjom prawnym, więc korzystanie z nich jest ryzykowne? - To mit - mówi Tomasz Górski, Dyrektor Marketingu Currency One SA, operatora dwóch największych serwisów na rynku wymiany walut online. -W tym biznesie wiarygodność to podstawa i żadna instytucja nadzorująca nie zagwarantuje wysokiej jakości działania firmy, jeśli ona sama o to nie zadba.

Jak ocenić, czy e-kantor jest bezpieczny?
Jak ocenić, czy e-kantor jest bezpieczny?
fot. theta / / thetaXstock

Źródło: thetaXstock
Na co więc należy zwrócić uwagę, wybierając kantor internetowy? Tomasz Górski z serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat przytacza 7 aspektów, które warto przeanalizować zanim dokonamy pierwszej transakcji wymiany walut w sieci.

Współpracujące banki

Postawą działania e-kantorów jest sprzężenie ich systemów z systemami banków, dzięki którym klienci przesyłają walutę między swoimi kontami bankowymi a kontami e-kantoru. Dlatego przed zarejestrowaniem się w danym serwisie - warto odwiedzić stronę e-kantoru i sprawdzić, z iloma bankami współpracuje. Liczba ta świadczy o zaawansowaniu systemów e-kantoru oraz jakości współpracy z bankami. 

System zabezpieczeń jak w bankowości elektronicznej

W najlepszych e-kantorach stosowane są identyczne zabezpieczenia technologiczne jak te używane w bankowości elektronicznej. Serwis powinien weryfikować tożsamość użytkownika i posiadać certyfikat Extended Validation SSL, dzięki któremu wszystkie operacje i transakcje realizowane są za pomocą szyfrowanych danych. Często stosowane są także dodatkowe zabezpieczania np. w postaci kodów SMS. 

Regularne raportowanie do instytucji finansowych

Mimo że e-kantory nie podlegają nadzorowi Komicji Nadzoru Finansowego, muszą regularnie raportować efekty swoich działań do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). To drugi po Ministerstwie Finansów organ administracji państwowej odpowiedzialny za zapobieganie wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu. 

Opinie klientów są najcenniejsze

Rozwój mediów społecznościowych dał klientom możliwość publicznego wyrażania swoich opinii o usłudze czy produkcie. Warto przez wybraniem platformy do transakcji walutami prześledzić opinie o danym e-kantorze w sieci. - Polecam tu odwiedzenie profili e-kantorów w mediach społecznościowych, aby sprawdzić komentarze użytkowników, ale także portal opineo.pl, który gromadzi potransakcyjne opinie konsumentów na temat firm z branży e-commerce - wyjaśnia Tomasz Górski, Dyrektor Marketingu Internetowykantor.pl i Walutomat.

Sprawdź pozycję e-kantoru na rynku - cena to nie wszystko

Pierwszym czynnikiem, na który zwracamy uwagę, wybierając produkt czy usługę, jest cena. Polscy użytkownicy internetu są już jednak doświadczeni i wiedzą, że nie może to być jedynym kryterium wyboru platformy zakupowej i nieważne, czy mówimy tu o e-sklepie czy e-kantorze. Sprawdźmy zatem inne czynniki, zanim kupimy walutę. Warto zwrócić uwagę na to, czy e-kantor posiada biuro obsługi klienta i jak jest ono zorganizowane (dostępność firmy dla klientów), czy firma posiada certyfikaty i nagrody (ocena rynku), czy jego przedstawiciele regularnie pojawiają się w mediach (otwarta komunikacja z mediami), czy e-kantor jest notowany w porównywarkach kantorów (rankingi). To wszystko świadczy o jakości działania danego serwisu i powinno mieć wpływ na nasz finalny wybór.

Kondycja firmy handlującej walutami

O pozycji firmy i jej kondycji finansowej świadczy także zgromadzony kapitał zakładowy i wartość realizowanych obrotów. Warto również sprawdzić formę prawną firmy, to jak długo e-kantor działa na rynku i ile osób zatrudnia. Informacje te powinny być dostępne na stronie serwisu w łatwo dostępnym miejscu.

Dodatkowe zabezpieczenia

Warto przejrzeć strony kantorów internetowych i poczytać, co firmy mają do powiedzenia w kontekście swojej wiarygodności. Mogą stosować wiele różnych dodatkowych aspektów podnoszących ich wiarygodność. - I tak np. w Walutomacie stosujemy zasadę rozdzielnego księgowania środków klientów i spółki operatora serwisu. Co oznacza, że pieniądze klientównie są inwestowane w czasie oczekiwania na wymianę, nie finansują także działalności spółki- wyjaśnia Tomasz Górski. Serwis gwarantuje także pełne pokrycie środków, co oznacza, że zanim dojdzie do wymiany pieniędzy, każda ze stron transakcji musi zapewnić środki na jej realizację, czyli przelać odpowiednią kwotę na pokrycie transakcji.

/ Currency One SA, Internetowykantor.pl, Walutomat.pl

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (175)

dodaj komentarz
adelajda
Są dwie podstawowe kwestie, które trzeba sprawdzić. Po pierwsze jakie zabezpieczenia ma strona - najlepiej żeby łącze było szyfrowane, a wszystkie transakcje trzeb było potwierdzić kodem, przysłanym smsem. Druga sprawa, jak długo dany kantor oferuje swoje usługi - im dłużej, tym lepiej. Te dwa warunki spełnia Pluskantor i ja mam Są dwie podstawowe kwestie, które trzeba sprawdzić. Po pierwsze jakie zabezpieczenia ma strona - najlepiej żeby łącze było szyfrowane, a wszystkie transakcje trzeb było potwierdzić kodem, przysłanym smsem. Druga sprawa, jak długo dany kantor oferuje swoje usługi - im dłużej, tym lepiej. Te dwa warunki spełnia Pluskantor i ja mam do niego 100% zaufania.
sylwia4012
Ja jestem klientką internetowego kantoru amronet i jak do tej pory wszystko było bezpieczne i obsługa była dostępna bez problemów. Więc wiem że są sprawdzeni, kilkoro znajomych też korzysta z ich usług.
jaspers
Waluteo polecam - zdecydowanie i pod każdym względem.
Przelewy za darmo, spread poniżej grosza, niska cena waluta i prosty system.
Wielokrotnie u nich wymienialiśmy i zawsze to się opłacało.
Stacjonarnie nie ma takich warunków.
monika1973
A ja z męzem korzystam bardzo często i powiem że o bezpieczeństwo nie ma się co bać. Rtyle ile transakcji mamy za sobą i bezproblemowo. Korzystamy z PlusKantor , internetowo. Wygodnie dla nas bo bezgotowkowo, a przy naszej działalności czasem robimy wymiany czy przlewy pózną nocą nawet w niedziele. Więc internetowy kantor dla nas A ja z męzem korzystam bardzo często i powiem że o bezpieczeństwo nie ma się co bać. Rtyle ile transakcji mamy za sobą i bezproblemowo. Korzystamy z PlusKantor , internetowo. Wygodnie dla nas bo bezgotowkowo, a przy naszej działalności czasem robimy wymiany czy przlewy pózną nocą nawet w niedziele. Więc internetowy kantor dla nas najkorzystniejszy. Co do PlusKantora- sprawdziliśmy kilka najbardziej znanych, od jakiegoś czasu wychodzi najlepiej dla nas finansowo
jaspers
Rzadko wymieniam. U mnie w Zgorzelcu jest Kantor Plus - to sieć kantorów, są w różnych miejscach. I u nich kupujemy euro przy spreadzie równym pół grosza.
Śmieszne - bo nawet teraz sprawdzam kurs online i oni mają niższy niż kantory internetowe.
Co więcej - walutę można wcześniej zamówić, więc po prostu można jechać jedynie
Rzadko wymieniam. U mnie w Zgorzelcu jest Kantor Plus - to sieć kantorów, są w różnych miejscach. I u nich kupujemy euro przy spreadzie równym pół grosza.
Śmieszne - bo nawet teraz sprawdzam kurs online i oni mają niższy niż kantory internetowe.
Co więcej - walutę można wcześniej zamówić, więc po prostu można jechać jedynie po odbiór ;-)
teooooo
Amber Gold też wszyscy klienci chwalili i miało być całkowicie bezpieczne, aż nagle z dnia na dzień wszystko poszło z dymem ;)
~Luewis
No i tak być powinno- jak w bankach, takie same zasady płatności:) Sam dokładnie weryfikuję czy dany kantor online ich przestrzega. Sprawdzałem ostatnio jak jest na platformie Amronet i jestem pewien, że są rzetelni. Zresztą mam już 2 wymiany za sobą -wszystko gra:)
~rish
Gdyby korzystanie z e kantorów wiązało się z ryzykiem, nie mieliby tylu klientów. Wiem coś na ten temat, ponieważ ja też wymieniam online, na Gieldawalut.com. Użytkownicy poprzez rejestrację są weryfikowani a transakcje potwierdza się kodem SMS- znacie to zapewne z banków. Ceny wyjątkowo zachęcające.
~Lemmig
Obawiałem się trochę wymiany społecznościowej, ale w Amronet poszło zadziwiająco sprawnie i mogę równie dobrze wymienić od ręki- jak w kantorze. To ja decyduję na którą opcję się zdecyduję.
~aneta
Temat dość często poruszany w sieci. Niemniej jednak z żadnym e-kantorem nie miałam kłopotów, żeby np. przelew nie doszedł itp. Takie formy stosują bankowe sposoby- bezpieczne logowania na certyfikowanej witrynie i hasła sms. W Amronet jest jeszcze dobre to, że każdy klient ma indywidualny rachunek

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki