Jak ocenić, czy e-kantor jest bezpieczny?

E-kantory nie podlegają regulacjom prawnym, więc korzystanie z nich jest ryzykowne? - To mit - mówi Tomasz Górski, Dyrektor Marketingu Currency One SA, operatora dwóch największych serwisów na rynku wymiany walut online. -W tym biznesie wiarygodność to podstawa i żadna instytucja nadzorująca nie zagwarantuje wysokiej jakości działania firmy, jeśli ona sama o to nie zadba.

Źródło: thetaXstock
Na co więc należy zwrócić uwagę, wybierając kantor internetowy? Tomasz Górski z serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat przytacza 7 aspektów, które warto przeanalizować zanim dokonamy pierwszej transakcji wymiany walut w sieci.

Współpracujące banki

Postawą działania e-kantorów jest sprzężenie ich systemów z systemami banków, dzięki którym klienci przesyłają walutę między swoimi kontami bankowymi a kontami e-kantoru. Dlatego przed zarejestrowaniem się w danym serwisie - warto odwiedzić stronę e-kantoru i sprawdzić, z iloma bankami współpracuje. Liczba ta świadczy o zaawansowaniu systemów e-kantoru oraz jakości współpracy z bankami. 

System zabezpieczeń jak w bankowości elektronicznej

W najlepszych e-kantorach stosowane są identyczne zabezpieczenia technologiczne jak te używane w bankowości elektronicznej. Serwis powinien weryfikować tożsamość użytkownika i posiadać certyfikat Extended Validation SSL, dzięki któremu wszystkie operacje i transakcje realizowane są za pomocą szyfrowanych danych. Często stosowane są także dodatkowe zabezpieczania np. w postaci kodów SMS. 

Regularne raportowanie do instytucji finansowych

Mimo że e-kantory nie podlegają nadzorowi Komicji Nadzoru Finansowego, muszą regularnie raportować efekty swoich działań do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). To drugi po Ministerstwie Finansów organ administracji państwowej odpowiedzialny za zapobieganie wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu. 

Opinie klientów są najcenniejsze

Rozwój mediów społecznościowych dał klientom możliwość publicznego wyrażania swoich opinii o usłudze czy produkcie. Warto przez wybraniem platformy do transakcji walutami prześledzić opinie o danym e-kantorze w sieci. - Polecam tu odwiedzenie profili e-kantorów w mediach społecznościowych, aby sprawdzić komentarze użytkowników, ale także portal opineo.pl, który gromadzi potransakcyjne opinie konsumentów na temat firm z branży e-commerce - wyjaśnia Tomasz Górski, Dyrektor Marketingu Internetowykantor.pl i Walutomat.

Sprawdź pozycję e-kantoru na rynku - cena to nie wszystko

Pierwszym czynnikiem, na który zwracamy uwagę, wybierając produkt czy usługę, jest cena. Polscy użytkownicy internetu są już jednak doświadczeni i wiedzą, że nie może to być jedynym kryterium wyboru platformy zakupowej i nieważne, czy mówimy tu o e-sklepie czy e-kantorze. Sprawdźmy zatem inne czynniki, zanim kupimy walutę. Warto zwrócić uwagę na to, czy e-kantor posiada biuro obsługi klienta i jak jest ono zorganizowane (dostępność firmy dla klientów), czy firma posiada certyfikaty i nagrody (ocena rynku), czy jego przedstawiciele regularnie pojawiają się w mediach (otwarta komunikacja z mediami), czy e-kantor jest notowany w porównywarkach kantorów (rankingi). To wszystko świadczy o jakości działania danego serwisu i powinno mieć wpływ na nasz finalny wybór.

Kondycja firmy handlującej walutami

O pozycji firmy i jej kondycji finansowej świadczy także zgromadzony kapitał zakładowy i wartość realizowanych obrotów. Warto również sprawdzić formę prawną firmy, to jak długo e-kantor działa na rynku i ile osób zatrudnia. Informacje te powinny być dostępne na stronie serwisu w łatwo dostępnym miejscu.

Dodatkowe zabezpieczenia

Warto przejrzeć strony kantorów internetowych i poczytać, co firmy mają do powiedzenia w kontekście swojej wiarygodności. Mogą stosować wiele różnych dodatkowych aspektów podnoszących ich wiarygodność. - I tak np. w Walutomacie stosujemy zasadę rozdzielnego księgowania środków klientów i spółki operatora serwisu. Co oznacza, że pieniądze klientównie są inwestowane w czasie oczekiwania na wymianę, nie finansują także działalności spółki- wyjaśnia Tomasz Górski. Serwis gwarantuje także pełne pokrycie środków, co oznacza, że zanim dojdzie do wymiany pieniędzy, każda ze stron transakcji musi zapewnić środki na jej realizację, czyli przelać odpowiednią kwotę na pokrycie transakcji.

/ Currency One SA, Internetowykantor.pl, Walutomat.pl

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 paweliks

Ale Amber Gold to inna kwestia, nie ma co porównywać. Co najwyżej jak ktoś chce spokojnie spać to niech korzysta z tych co najdłużej na rynku działają a nie z jakiś nowopowstałych. to bezpieczniej zawsze. Ja od początku korzystam z Cinkciarz.pl i nie mam zastrzeżeń, bezpiecznie, szybko i bez ukrytych opłat a powiem Wam że przy większych kwotach można spokojnie z nimi negocjować ceny nawet

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 teooooo

Amber Gold też wszyscy klienci chwalili i miało być całkowicie bezpieczne, aż nagle z dnia na dzień wszystko poszło z dymem ;)

! Odpowiedz
5 2 ~Luewis

No i tak być powinno- jak w bankach, takie same zasady płatności:) Sam dokładnie weryfikuję czy dany kantor online ich przestrzega. Sprawdzałem ostatnio jak jest na platformie Amronet i jestem pewien, że są rzetelni. Zresztą mam już 2 wymiany za sobą -wszystko gra:)

! Odpowiedz
4 2 ~rish

Gdyby korzystanie z e kantorów wiązało się z ryzykiem, nie mieliby tylu klientów. Wiem coś na ten temat, ponieważ ja też wymieniam online, na Gieldawalut.com. Użytkownicy poprzez rejestrację są weryfikowani a transakcje potwierdza się kodem SMS- znacie to zapewne z banków. Ceny wyjątkowo zachęcające.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 0 ~Lemmig

Obawiałem się trochę wymiany społecznościowej, ale w Amronet poszło zadziwiająco sprawnie i mogę równie dobrze wymienić od ręki- jak w kantorze. To ja decyduję na którą opcję się zdecyduję.

! Odpowiedz
6 0 ~aneta

Temat dość często poruszany w sieci. Niemniej jednak z żadnym e-kantorem nie miałam kłopotów, żeby np. przelew nie doszedł itp. Takie formy stosują bankowe sposoby- bezpieczne logowania na certyfikowanej witrynie i hasła sms. W Amronet jest jeszcze dobre to, że każdy klient ma indywidualny rachunek

! Odpowiedz
4 0 ~ardon_bbi

I są konsekwentną firmą. Bezpieczeństwo jest zapewnione, informacje pokrywają się z ty jak działa kantor Amronet. Wszystko idealnie dopracowane, jako klient czuję się szanowany:)

! Odpowiedz
5 1 ~Tymonik

Owszem, sami informują na stronie o zasadach bezpiecznego korzystania z transakcji online, Amronet jest solidny.

! Odpowiedz
3 0 ~liffka

Amronet spełnia wszystkie kryteria, zresztą sprawdziłam i teraz wymieniam już śmiało, kompletnie bez obaw.

! Odpowiedz
5 0 ~stasiek

Po pierwsze nie wymieniam w nieznanych kantorach, wybieram te o których jest "głośniej" w sieci. Po drugie dowiaduję się czy przelewy zwrotne są autoryzowane przez SMS- jak np. w Amronet.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

USD/PLN -0,13% 3,4216
2018-03-23 15:27:00
EUR/PLN 0,06% 4,2237
2018-03-23 15:27:00
EUR/USD 0,19% 1,2344
2018-03-23 15:27:00
CHF/PLN -0,14% 3,6106
2018-03-23 15:27:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl