REKLAMA

„Jak nie stoły, to ulica”. Czerwiec pod znakiem protestów

Weronika Szkwarek2021-06-05 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-06-05 06:00
„Jak nie stoły, to ulica”. Czerwiec pod znakiem protestów
„Jak nie stoły, to ulica”. Czerwiec pod znakiem protestów
fot. Bartłomiej Kudrowicz / / FORUM

„Jak nie stoły, to ulica” – czytamy na plakacie manifestacji w walce o przyszłość i niezależność energetyczną. Kolejne grupy zawodowe powołują komitety strajkowe i szukają sprzymierzeńców wśród organizacji pracowniczych.

Powolne wychodzenie z pandemii sprzyja mobilizacji różnych grup pracowniczych. W czerwcu na ulice wyjdą pielęgniarki, położne i górnicy. Protest zapowiedziała również Służba Więzienna.

Protest pielęgniarek i położnych

Na 7 czerwca 2021 roku zapowiedziano protest pielęgniarek i położnych. Odbędzie się strajk ostrzegawczy i akcja protestacyjna. Są to poniekąd ostrzejsze działania niż te, które odbyły się 12 maja 2021 roku, kiedy to pielęgniarki i położne strajkowały przeciwko nowelizacji ustawy mówiącej o płacach w ochronie zdrowia. Według nowej siatki płac najniższe wynagrodzenie pielęgniarek ma wynosić 3772 zł brutto w przypadku osób, które nie posiadają tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

fot. / / OZZPiP

Po proteście strony spotkały się. W posiedzeniu wzięli udział Adam Niedzielski i Maciej Miłkowski. Zdaniem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych ministrowie wykazali się niezrozumieniem sytuacji zawodowej tej grupy i oczekiwali rezygnacji z dotychczas zgłoszonych postulatów. Ponownie podjęto rozmowy 17 maja, OZZPiP postanowiło opuścić spotkanie po tym, jak związek został pozbawiony możliwości indywidualnego spotkania ze stroną rządową.

W działaniach zapowiedzianych przez pielęgniarki i położne głównym wydarzeniem ma być strajk ostrzegawczy w szpitalach na terenie całej Polski i akcje solidarnościowe wspierające działania pielęgniarek i położnych. Protest popierają inne grupy związane z ochroną zdrowia, między innymi Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

– Ochrona zdrowia jest niezwykle ważna dla każdego człowieka, dlatego rządy państw, które troszczą się o swoich obywateli, troszczą się również o to, aby system ochrony zdrowia był sprawny, a pracujący w nim ludzie byli odpowiednio docenieni. W Polsce można odnieść wrażenie, że rząd i Sejm działają dokładnie odwrotnie: złymi warunkami pracy i płacy zniechęcają medyków do zatrudniania się w publicznych podmiotach leczniczych, pogarszając w ten sposób zarówno dostępność, jak i jakość opieki zdrowotnej. Wydaje się nawet, że chcą „wygnać” polskich medyków z kraju i zastąpić ich – jeszcze gorzej wynagradzanymi – pracownikami z krajów spoza UE. OZZL podobnie jak OZZPiP protestuje przeciwko temu, nie tylko w interesie pracowników, ale i pacjentów – podał Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL, w komunikacie w sprawie poparcia dla strajku ostrzegawczego OZZPiP.

Protest energetyków

Już od kilkunastu miesięcy trwają protesty w zakładach pracy z uwagi na zapowiadaną transformację energetyczną. 11 maja powołano Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy w grupach kapitałowych PGE, Tauron, Enea i Energea. Jak podaje OPZZ, pracownicy oczekują między innymi wyjaśnienia planu wydzielenia z grup energetycznych aktywów wytwórczych opartych na węglu i skupienia ich w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Związkowcy oczekują doinwestowania krajowego systemu energetycznego w oparciu o konwencjonalne i stabilne bloki energetyczne.

Zrzeszenie Związków Zawodowych Energetyków podało, że protest łączą następujące hasła:

  • łamanie zasad współpracy ze stroną związkową w zakresie wprowadzania zmian strukturalnoorganizacyjnych,
  • niezrozumiałe restrukturyzacje poszczególnych działalności gospodarczych i bagatelizowanie negatywnych skutków społecznych (przykład: PGE),
  • zmniejszanie środków przeznaczanych na inwestycje i eksploatację urządzeń energetycznych, co przełoży się na jakość świadczonych usług dystrybucyjnych i trwałość urządzeń,
  • łamanie z premedytacją praw pracowniczych i zawartych porozumień (przykład: wypowiedzenie porozumienia etatyzacyjnego w PGE Obrót S.A.),
  • zaniechanie wywiązywania się z podpisanych porozumień płacowych (przykład: PGE Dystrybucja S.A.), brak woli do przeprowadzania regulacji płacowych w spółkach Grup Kapitałowych przy systematycznie narastającej inflacji i wzrastającej drożyźnie (przykład: wszystkie Grupy), w konsekwencji realny spadek dochodów,
  • wypowiadanie Zakładowych i Ponadzakładowych Układów Zbiorowych Pracy (przykład: Grupa ENERGA),
  • brak jasnych i czytelnych założeń dotyczących tworzenia i funkcjonowania z założenia nierentownej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego,
  • brak woli objęcia pracowników mających przejść do NABE pakietem osłonowym podobnie jak górników węgla kamiennego,
  • brak realizacji działań mających na celu budowanie suwerenności energetycznej kraju opartej na krajowych zasobach, związanej z rozwojem i doinwestowaniem krajowego systemu energetycznego w oparciu o energetykę konwencjonalną.

Protest odbędzie się 9 czerwca 2021 roku o godzinie 12:00. Podano już trasę przemarszu: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej – PGE Polska Grupa Energetyczna - Ministerstwo Aktywów Państwowych – Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

fot. / / OPZZ

Protest w Służbie Więziennej

Sprzeciw wobec działań rządu wyraża również Służba Więzienna. W rozmowie z InfoSecurity24.pl przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła mówi, że pracownicy chcą usiąść do stołu i rozmawiać.

Rozpoczęcie akcji prestacyjnej jest podyktowane przede wszystkim brakiem realizacji podpisanego 19 listopada 2018 roku porozumienia, w którym umieszczono postulaty na temat prac nad dodatkami służbowymi. „W dokumencie napisano, że rząd wspólnie ze związkami zawodowymi opracuje projekt ustawy modernizacyjnej na lata 2021-2024. Podeszliśmy do tego tematu w sposób bardzo wyrozumiały, zdając sobie sprawę z tego, że trwa pandemia, to ciężki rok. Doszliśmy więc do wniosku, że nie będziemy aż tak bardzo naciskać. Liczyliśmy jednak na to, że usiądziemy do stołu i będziemy rozmawiać o tym, jak ten projekt powinien wyglądać”, powiedział Czesław Tuła w rozmowie z serwisem.

Najważniejsza dla Służby Więziennej jest obecnie ustawa modernizacyjna. Funkcjonariusze oczekują również reformy dodatków służbowych. Pracownicy chcą, aby dodatek przekonywał doświadczonych do pozostania w formacji, aby nie odchodzili z pracy po 15 czy 25 latach.

10 czerwca odbędzie się pikieta przed Centralnym Zarządem Służby Więziennej. Podczas protestu zostaną odczytane postulaty, które następnie będą przekazane premierowi, wicepremierowi i ministrowi sprawiedliwości. Jeśli rządzący nie zajmą konkretnego stanowiska, to zostanie przeprowadzona manifestacja.

Źródło:
Tematy
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Praca

Komentarze (6)

dodaj komentarz
demeryt_69
Gorbaczow wielokrotnie przyznał, że zrobił błąd rozmontowując Ost Blok - Kraj Priwiślański chyba to ilustruje najlepiej: dawni konfidenci, czarne stonki oraz 'górale' przejęli wszystkie stery i nie odpuszczają.
itso_argumentum_ad_ignorantiam
my cie wypchamy na premierA zrobisz tam czystki ! ''kierując na nią nurty dwóch rzek.''

źródło: https://www.ortograf.pl/slownik/stajnia-augiasza
demeryt_69
Wczoraj była 29. rocznica "Nocnej zmiany" :)
300_pala
Ty się nie załapałeś
itso_argumentum_ad_ignorantiam
a moje półrocze od bycia komunistą :D ten czas leci !

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki