REKLAMA

Jak funkcjonuje Fundusz Mieszkań na Wynajem ?

2015-04-26 07:00
publikacja
2015-04-26 07:00
Jak funkcjonuje Fundusz Mieszkań na Wynajem ?
Jak funkcjonuje Fundusz Mieszkań na Wynajem ?
fot. Wojciech Strozyk / / EastNews

Celem powstania nowego programu jest większa aktywizacja rynku najmu. Polska jest krajem, w którym odsetek najemców jest relatywnie niski w porównaniu z pozostałymi państwami Unii Europejskiej. Tego typu tendencja wynika m.in. z niskiej siły nabywczej i stosunkowo wysokiego poziomu stawek za wynajem na polskim rynku.

Jak funkcjonuje Fundusz Mieszkań na Wynajem ?
Jak funkcjonuje Fundusz Mieszkań na Wynajem ? (fot. Wojciech Strozyk / EastNews)

Innym powodem dla którego najem w Polsce nie jest popularny w podobnym stopniu jak w przypadku pozostałych krajów zachodnioeuropejskich jest zakorzenione silne przywiązanie do prawa własności. Większość osób dąży ostatecznie do nabycia mieszkania. Oprócz tego znacznie niższe jest w porównaniu w Polsce zjawisko częstej migracji pomiędzy poszczególnymi regionami kraju. Zazwyczaj mieszkańcy Polski osiedlają się na dłuższy czas w jednym miejscu.

Z analizy polskiego rynku najmu wynika, że miesięczne koszty najmu często porównywalne są do tych, które regularnie ponoszą osoby spłacające kredyt hipoteczny dla podobnego mieszkania. Oznacza to, że teoretycznie najemcy byliby zwykle w stanie regularnie spłacać kredyt hipoteczny, ze względu na analogiczny poziom miesięcznych zobowiązań. Klienci decydują się jednak na wynajem ze względu na brak wystarczających oszczędności niezbędnych do sfinansowania wkładu własnego oraz z powodu restrykcyjnej polityki banku oraz braku zdolności kredytowej.

Fundusz Mieszkań na Wynajem powstał w celu udostępnienia oferty najmu osobom, które nie są w stanie opłacać miesięcznej stawki za wynajem po cenach rynkowych. Inną grupą docelową są osoby, które nie posiadają wymaganej zdolności kredytowej. Każde zgłoszenie osoby zainteresowanej ofertą funduszu będzie indywidualnie rozpatrywane. Przede wszystkim aplikacja będzie weryfikowana pod kątem zdolności potencjalnego najemcy do bieżącego regulowania czynszu.

Warto zaznaczyć tutaj, że mieszkania należące do funduszu wynajmowane będą zgodnie z przepisami o najmie okazjonalnym. Wiąże się to z tym, że osoby zalegające z czynszem będą mogły zostać eksmitowane na podstawie podpisanego wcześniej oświadczenia w formie aktu notarialnego, w którym poddają się one egzekucji i zobowiązują do opuszczenia lokalu w przypadku rozwiązania umowy najmu. Ceny wynajmu mieszkań są uzależnione od długości trwania umowy najmu na jaką zdecyduje się najemca. Przykładowo za wynajem poznańskiego mieszkania o powierzchni 25,8 m kw. trzeba będzie zapłacić 1010 zł przy najmie lokalu na okres od 6 do 23 miesięcy lub 870 zł, w przypadku gdy najemca zdecyduje się podpisać umowę na okres od 24 do 48 miesięcy.

Fundusz Mieszkań na Wynajem zarządzany jest przez spółkę TFI BGK powołaną przy Banku Gospodarstwa Krajowego. Pierwsze lokale mieszkalne zostały przekazane do puli funduszy w drugiej połowie 2014 r. Fundusz pozyskuje lokale bezpośrednio kupując budynki od deweloperów lub poprzez samodzielne inwestycje mieszkaniowe.

W obecnej chwili aktualną ofertę najmu nowych mieszkań klienci mogą znaleźć na stronie www.jakusiebie.pl, gdzie docelowo będą znajdować się ogłoszenia z największych polskich aglomeracji miejskich. Z oferty funduszu będą z pewnością mogły skorzystać osoby zainteresowane najmem w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Trójmieście. Na dzień dzisiejszy na stronie funduszu prezentowane są jednak tylko ogłoszenia dotyczące inwestycji zlokalizowanej przy ul. Saperskiej w Poznaniu. Ideą działania funduszu jest budowanie oferty najmu dostępnej po preferencyjnych cenach. W założeniu powinno być to możliwe ze względu na skalę przedsięwzięcia.

Bank Gospodarstwa Krajowego składa bowiem w firmach deweloperskich zlecenie hurtowe na budowę, wykończenie i adaptację wielu tysięcy nowych mieszkań. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie przez zleceniodawcę atrakcyjnej ceny. W podobny sposób negocjowane będą zresztą umowy z przedsiębiorstwami dostarczającymi media do nowo powstających budynków. Według założenia pomysłodawców funduszu stawki za wynajem powinny być średnio niższe o 20-30 proc. od cen występujących na rynku najmu.

Oprócz zalet wynikających z niskich kosztów eksploatacji inicjatorzy funduszu podkreślają wysoką dostępność najmu mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach, ujednolicone i przejrzyste warunki najmu, możliwość szybkiego zamieszkania ze względu na wykończenie lokalu oraz interesujące układy funkcjonalne lokali. Większość oferowanych do wynajmu mieszkań będzie 2 lub 3-pokojowa ponieważ lokale z tego segmentu są najpopularniejsze. Osoby zmotoryzowane będą mogły wynająć miejsce postojowe. Zainteresowanie Funduszem Mieszkań na Wynajem jest bardzo duże o czym świadczy liczba złożonych od początku roku wniosków.

Ogólna liczba umów zawartych z pomocą MdM do 10 kwietnia 2015 r. wyniosła na obszarze całego kraju 18 847. Największy udział umów został zawarty w woj. mazowieckim (3440), woj., pomorskim (3133) oraz woj. wielkopolskim (2921). W tych trzech województwach zawarto łącznie 50,37 proc. wszystkich umów dofinansowanych przez program MdM.

Filip Jurczak

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Kredytobiorca
Jeszcze 2 lata temu bardzo liczyłem, że w końcu powstanie jakiś blok z mieszkaniami na wynajem. Na szczęść zdecydowałem się na kupno mieszkania i teraz jak widzę ceny tego taniego najmu to się cieszę ze nie traciłem na to czasu.
1100zł za 25m2 to jakiś żart. Ja za 30m2 mam ratę kredytu ponad 2 razy niższą (nawet
Jeszcze 2 lata temu bardzo liczyłem, że w końcu powstanie jakiś blok z mieszkaniami na wynajem. Na szczęść zdecydowałem się na kupno mieszkania i teraz jak widzę ceny tego taniego najmu to się cieszę ze nie traciłem na to czasu.
1100zł za 25m2 to jakiś żart. Ja za 30m2 mam ratę kredytu ponad 2 razy niższą (nawet jakbym brał kredyt na 100% wartości mieszkania to miałbym jakieś 750zł).

Czyli przez 30 lat ja wydam jakieś 250tys i będę miał mieszkanie na własność, a osoba wynajmująca wyda 400tyś i dalej będzie g...o miała. Już lepszy TBS.. I niech mi jeszcze ktoś powie, że kredyt to wyrok na 30 lat :P
~janmarian
zjedny strony robia tanie kredyty zeby kupowac, zdrugi strony buduja zeby wynajmowac . niby zero logiki . To bedo koszary dla wojska na wojne. I nie pisac mi tu wiecej ze POństwo gupie
~kamil
Panie Filipie, strasznie słaby ten tekst - już któryś z kolei. Zero ciekawych wniosków, analiz, własnych przemyśleń. Widać, że pisane na "odwal się".

Warto robić antyreklamę swojemu portalowi?

Ps. Po co na końcu ta wzmianka o MdM? Zupełnie bez sensu ...
~zyniuu
Do wynajmu najlepsze rozwiązanie to TBS. Polecam zainteresowanym http://tbs24.pl
~polak2
Na co powstał Fundusz na Wynajem?By ratować Banki i deweloperów............tyle a nie jakieś pitolenie.................
~Grzechu_comeback
Kolega dorobił się na dopłatach unijnych za plantacje orzechów (niekiedy plastikowych, serio serio i tak bywało) a może też czereśni, których nikt nie doglądał.... Kolega tworzy biznes developerski a drugi kolega "na stanowisku" przychodzi z walizką waluty PO odbiór towaru.... i tak się robi pieniądze w POlsce.Kolega dorobił się na dopłatach unijnych za plantacje orzechów (niekiedy plastikowych, serio serio i tak bywało) a może też czereśni, których nikt nie doglądał.... Kolega tworzy biznes developerski a drugi kolega "na stanowisku" przychodzi z walizką waluty PO odbiór towaru.... i tak się robi pieniądze w POlsce.... No... a potem trzeci kolega chwali się w telewizorze jaką to wielką łaskę robi młodym, że mają co wynająć.... Szczegół, że tylko tam, gdzie temu pierwszemu koledze opłaca się budować. Bo przecież nie ma pewności kto wygra wybory jesienią....
~Ania
Do pana analityka: W Bidopolandii wynajmując mieszkanie faktycznie przestajesz być jego właścicielem.
~bubu
Czy to dobry pomysł : Państwo inwestorem w kolejnej dziedzinie? Jak Państwo gwarantuje tani kapitał to będzie relatywnie tanio, ale jaka to sztuka i czy o to chodzi? Natomiast są nowe synekury, nowi urzędnicy. Droga do patologii. Ciekawe czy w Grecji Państwo również inwestowało w mieszkania?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki