REKLAMA

Jak bezpiecznie korzystać z konta bankowego?

Michał Kisiel2017-02-16 16:15analityk Bankier.pl
publikacja
2017-02-16 16:15

Konto bankowe pozwala wygodnie zarządzać domowymi finansami. Podobnie jak portfel, w którym przenosimy gotówkę, wymaga jednak szczególnej uwagi. O bezpieczeństwo naszych środków dbać musi nie tylko bank, ale również my sami. Jeśli nie chcemy narazić się na niepotrzebne koszty i kłopoty, powinniśmy trzymać się kilku reguł.

Rachunek bankowy bez możliwości obsługi przez internet i dostępu do środków za pomocą karty i płatności mobilnych to już dzisiaj archaizm. Zdalne zarządzanie finansami ma wiele zalet – pozwala trzymać rękę na pulsie domowego budżetu i wygodnie operować pieniędzmi. Komfort ma jednak swoją cenę. Dbałość o bezpieczeństwo w pewnej mierze spoczywa na naszych barkach. Odpowiednio korzystając z konta, możemy jednak zarówno zabezpieczyć się przed niemiłymi niespodziankami, jak i uniknąć niepotrzebnych kosztów.

fot. kentoh / / YAY Foto

Jak zabezpieczyć konto bankowe?

Banki powszechnie stosują dwa poziomy zabezpieczeń. Pierwszym jest login klienta i hasło, a drugim – np. jednorazowe hasła SMS wysyłane na telefon komórkowy, aplikacja mobilna lub token. Fundamentem bezpieczeństwa jest solidne hasło. Powinno ono spełniać kilka warunków:

  • Nie powinno być używane w innych serwisach, musi być unikalne.
  • Powinno być odpowiednio długie i skomplikowane.
  • Powinno być łatwe do zapamiętania – nie należy go zapisywać.

Wbrew pozorom, trzymanie się tych reguł nie musi oznaczać nadwyrężenia pamięci. Wystarczy sięgnąć po jedną z wielu metod ułatwiających generowanie i zapamiętywanie cyfrowych „kluczy”, które opisaliśmy w krótkim poradniku.

Drugi poziom zabezpieczeń opiera się zazwyczaj na jakimś należącym do nas przedmiocie (np. telefonie, zdrapce z hasłami jednorazowymi). Ostrożność nakazuje odpowiednio zabezpieczyć urządzenie, które daje dostęp do naszych pieniędzy. Zwykle jest to smartfon, który jest szczególnie cenny, jeśli korzystamy z niego nie tylko jako narzędzia autoryzacji w bankowości internetowej, ale również instrumentu bankowości mobilnej.

Absolutnym minimum powinno być użycie blokady ekranu i ustawienie w smartfonie opcji pozwalających na zdalne zablokowanie urządzenia, śledzenie zguby i wykasowanie jej zawartości w razie potrzeby. O tym, jak to zrobić, dowiesz się z poradnika Bankier.pl.

Profilaktyka – korzystaj z tego, co daje bank

Poza podstawowymi mechanizmami zabezpieczenia dostępu do konta, wiele instytucji proponuje dodatkowe opcje, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo. Jeśli bank umożliwia wybranie obrazka wyświetlanego w procesie logowania, warto skorzystać z takiej możliwości – ułatwi to rozpoznanie podrobionej strony, jeśli trafimy na nią w przyszłości. Godne polecenia jest także obniżenie limitów transakcji do niezbędnego poziomu i oszczędne korzystanie z możliwości definiowania zaufanych odbiorców przelewów.

Wiele banków oferuje powiadomienia (SMS-y - zwykle płatne lub w postaci wiadomości push z aplikacji mobilnej) wysyłane przy zdefiniowanych typach operacji. W ten sposób na bieżąco będziemy informowani o wykonanych przelewach, płatnościach kartami i np. próbach logowania na konto. Dzięki alertom możemy natychmiast zareagować na niebezpieczeństwo, ale pomagają one także w utrzymaniu finansowej dyscypliny, przypominając o tym, ile wydajemy pieniędzy.

Konto bankowe na celowniku przestępców

Przestępcy czyhający na nasze pieniądze imają się różnych sposobów. Można je podzielić na dwie kategorie. W pierwszym przypadku sami podajemy złodziejom dane lub pieniądze na tacy. Wyłudzenia takie opierają się tylko na perswazji i wprowadzeniu w błąd klienta. Przykładami mogą być:

Przestępcy stale doskonalą swój warsztat, a wyłudzenia mogą przybierać bardzo różne formy. Warto zapoznać się z kilkoma najczęściej powtarzającymi się metodami opisanymi na łamach Bankier.pl.

Drugą kategorią pułapek są mniej lub bardziej zaawansowane technicznie sztuczki bazujące na przejęciu kontroli nad urządzeniem, z którego korzystamy. Złośliwe oprogramowanie na komputerze jest w stanie np. wstawić do wyświetlanego w przeglądarce serwisu dodatkowy komunikat, podmienić numer rachunku skopiowany do schowka lub przechwycić znaki wpisywane na klawiaturze, a nawet zaszyfrować dysk i zażądać okupu. Przestępcy są w stanie także zainfekować smartfona. Jeśli tzw. koń trojański znajdzie się na naszym komputerze i telefonie, to oszuści mogą swobodnie korzystać z rachunku bankowego, łącznie z przechwytywaniem haseł SMS potrzebnych do potwierdzania transakcji.

Zazwyczaj aby zainfekować komputer lub telefon konieczne jest jakieś działanie użytkownika, dlatego przestępcy sięgają po socjotechniczne sztuczki, by skłonić klienta do posłuszeństwa. Niebezpieczne oprogramowanie może kryć się w załączniku wiadomości pocztowej (np. udając fakturę lub wezwanie od urzędu skarbowego) albo w niewinnie wyglądającej aplikacji ściągniętej z sieci.

Podejrzliwy użytkownik to bezpieczne konto bankowe

Bezpieczne korzystanie z konta bankowego wymaga zachowania podstaw „informatycznej higieny” i podwyższonej czujności. Dbałość o urządzenie, które jest pod naszą kontrolą, oznacza przede wszystkim:

  • Regularne instalowanie uaktualnień systemu operacyjnego i oprogramowania antywirusowego.
  • Korzystanie z aktualnych wersji przeglądarek internetowych.
  • Unikanie instalowania oprogramowania z niepewnych źródeł.
  • Unikanie łączenia się z internetem za pomocą otwartych sieci bezprzewodowych.

Naszą uwagę powinny zwrócić wszelkie informacje pochodzące rzekomo od banku i skłaniające do reakcji, niezależnie od tego, czy dotrą do nas mailem (to może być phishing), wyświetlą się w serwisie bankowości internetowej (to może być efekt działania złośliwego oprogramowania) czy w innym kanale komunikacji. Warto wiedzieć i zapamiętać, o co nigdy nie poprosi nas bank.

Jeśli mamy w sobie wyrobić jeden nawyk, to powinno nim być uważne sprawdzanie wiadomości SMS z hasłem autoryzującym operację na koncie. W przypadku zlecania przelewów i definiowania nowych odbiorców transferów zawsze należy porównać numer rachunku docelowego podany w wiadomości z numerem odbiorcy (np. przepisywanym z faktury). To ostatnia linia obrony przed coraz bardziej zaawansowanymi schematami oszustw stosowanymi przez cyberprzestępców.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~jungchi
moje wszystkie zaoszczędzone pieniądze mam w różnych inwestycjach
i nie jest to żaden samochód
~oro
Najlepsza metoda na konto osobiste, to po przelewie wynagrodzenia wykonanie przelewów za wszelkie opłaty, a następnie wypłata gotówki poza niewielką kwotą na pomniejsze płatności zbliżeniowe. Wygodnie i bezpiecznie. Jak ktoś się włamie, czy stracimy kartę to możemy stracić parę stów i to wszystko. Pamiętajcie że Najlepsza metoda na konto osobiste, to po przelewie wynagrodzenia wykonanie przelewów za wszelkie opłaty, a następnie wypłata gotówki poza niewielką kwotą na pomniejsze płatności zbliżeniowe. Wygodnie i bezpiecznie. Jak ktoś się włamie, czy stracimy kartę to możemy stracić parę stów i to wszystko. Pamiętajcie że "pieniądz" w banku nie ma całkowitego pokrycia i to w sumie tylko elektroniczny zapis, który w każdej chwili można zablokować. Do tego zero kredytówek.
~silvio_gesell
Oprócz tego, że jeśli zaczniemy chować gotówkę do materaca to mamy Grecję. A jak przyjdzie co do czego, to gotówka jest zastępowana nową emisją (patrz ostatnie wydarzenia w Indiach, czy chociażby reforma walutowa w Polsce w 1950r).

Pieniądz to tylko czas, i elektroniczny zegar bezgotówkowy nie jest bardziej niebezpieczny
Oprócz tego, że jeśli zaczniemy chować gotówkę do materaca to mamy Grecję. A jak przyjdzie co do czego, to gotówka jest zastępowana nową emisją (patrz ostatnie wydarzenia w Indiach, czy chociażby reforma walutowa w Polsce w 1950r).

Pieniądz to tylko czas, i elektroniczny zegar bezgotówkowy nie jest bardziej niebezpieczny od papierków, ba - nawet od złota, które też można skutecznie konfiskować. Nie da się zatrzymać czasu, i tak samo pieniądz musi krążyć, więc oszczędności muszą być pożyczane.
~zamiast_portfela_rą
Viruski zrobią swoje....
Mobile banking jest fajny w obrembie własnego wifi :-).
~UpadłeEuro
Najbezpieczniejszym warunkiem korzystania z konta jest wyplata wszystkich środków ostatniego dnia każdego miesiąca. Im mniej wiedza fiskus i politycy tym lepiej dla NAS OBYWATELI.
~polskiPolak
piękne , złote słowa ! .....
robię tak od dłuższego czasu ,
....ch..j , kogo to obchodzi ;ile ja mam i z czego ! ....a , paragony będę brał - jak mi za to zapłacą !....
szalom wasza mać !
~Psychiatra
Odp.na komentarz "jarka".
Zanim coś publicznie napiszesz przemyśl to, bo to co spłodziłeś w swoim komentarzu jest chore mentalnie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~lekarz_dyżurny
jaki sens opowiadać, że facet jest cienki, jeśli was wszystkich załatwił? Polityczni mistrzowie przegrali z jakimś gościem bez konta?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki