REKLAMA
Tylko u nas

Nie daj się nabrać. Tego nigdy nie robi twój bank

Wojciech Boczoń2016-08-17 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2016-08-17 06:00
Nie daj się nabrać. Tego nigdy nie robi twój bank
Nie daj się nabrać. Tego nigdy nie robi twój bank
/ YAY Foto

Złodzieje nie atakują zabezpieczeń bankowych, żeby dostać się do pieniędzy. O wiele łatwiej jest im oszukać użytkownika bankowości internetowej. Dlatego podszywają się pod bank i próbują wyłudzić informacje. Łamią przy tym pewne zasady, do których stosują się banki. Jeśli je znasz - łatwo rozpoznasz oszusta.

Pamiętaj, że bank:

NIE wysyła informacji o blokadzie konta e-mailem. Jeśli dostaniesz wiadomość e-mail z informacją, że twoje konto w banku zostało zablokowane, zachowaj czujność. Najprawdopodobniej jest to próba wyłudzenia od ciebie danych dostępowych do rachunku, czyli tzw. phishing. Banki nie kontaktują się w ten sposób ze swoimi klientami. Gdy zajdzie potrzeba, dzwonią. Z banku możesz dostać natomiast e-maila z ofertą marketingową czy wyciągiem z konta.

NIE podaje linków do systemu transakcyjnego w e-mailach lub SMS-ach. Banki nigdy nie przesyłają swoim klientom linków do systemu transakcyjnego w korespondencji mailowej lub SMS-owej. Zwłaszcza z prośbą o pilne zalogowanie się do rachunku pod wskazanym adresem. Pretekstem może być blokada konta, podejrzana aktywność lub specjalna oferta. Taki link kieruje zazwyczaj do podrobionej strony banku, która służy do wyłudzania informacji.

NIE prosi o zalogowanie się na stronie „bez kłódki”. Przed każdym połączeniem z systemem transakcyjnym sprawdzaj, czy w adresie strony jest kłódka. Jeśli nie ma, pod żadnym pozorem nie wpisuj swoich danych dostępowych – hasła i loginu. Bo trafią w ręce złodziei.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

NIE prosi o weryfikację za pomocą danych z karty. Metodę tę stosują przestępcy wykorzystujący phishing. Podstawiają klientowi fałszywą stronę banku (bez kłódki), gdzie po zalogowaniu proszą o wpisanie pełnego numeru karty, daty jej ważności i numeru CVC. Jeśli po zalogowaniu do „systemu” zobaczysz taką prośbę, możesz być pewien że ktoś próbuje wyłudzić od ciebie dane twojej karty.

fot. / / Bankier.pl

NIE prosi o podanie kilku kodów z karty zdrapki. W niektórych bankach do autoryzacji transakcji służą tzw. karty zdrapki z kodami jednorazowymi. Jeśli po zalogowaniu widzisz komunikat z prośbą o podanie kilku kodów pod rząd, to jesteś na fałszywej stronie. Trafiłeś na nią najprawdopodobniej dlatego, że uruchomiłeś link podany w wiadomości e-mail.

NIE dzwoni z prośbą o podanie hasła do konta lub numeru karty. Kolejną próbą oszustwa może być telefon rzekomo z banku z prośbą o podanie danych do logowania do systemu bankowości internetowej lub numeru karty. W procesie weryfikacji tożsamości bank nigdy nie prosi o loginy lub dane z kart. Może cię natomiast zapytać, czy masz jakąś lokatę lub kredyt. Nie zapyta jednak o wysokość zobowiązania.

NIE prosi o zainstalowanie programu do otwierania wyciągów. Oszuści na wszelkie sposoby próbują zainfekować komputer użytkownika bankowości internetowej. Gdy im się uda, mogą „podsłuchiwać” znaki wpisywane na klawiaturze (np. hasła) lub podmieniać strony w przeglądarce internetowej. Dlatego często podszywają się pod bank i wysyłają e-mail z programem, który ma rzekomo służyć do odczytywania wyciągów z konta lub do ochrony przed wirusami. W rzeczywistości taki program sam jest wirusem, który włamuje się do komputera klienta banku.

NIE prosi o zainstalowanie antywirusa na komórce. Przestępcy próbują też zainfekować telefon komórkowy klienta, bo tam przesyłane są kody jednorazowe do autoryzacji transakcji na rachunku. Podszywając się pod bank, przesyłają mu w SMS-ach lub e-mailach linki, z których może pobrać rzekomy program antywirusowy. W rzeczywistości program ten sam działa jak szkodnik. Ukrywa kody SMS, które bank wysyła do klienta, a następnie przekazuje je w ręce złodziei.

Z reguły atak przebiega w ten sposób, że oszuści najpierw wysyłają e-mail z prośbą o pilne zalogowanie się do systemu bankowości internetowej. Podstawiają fałszywą stronę, która do złudzenia przypomina oryginał. Klient, który się tam zaloguje, przekazuje im login i hasło. W kolejnym kroku proszą o zainstalowanie „antywirusa” na komórce. Dzięki temu mają dane dostępowe oraz możliwość odczytywania SMS-ów. To wystarczy do wykonania przelewu zewnętrznego.

NIE prosi podczas logowania o kod z tokena lub SMS-a, jeśli nie korzystasz z tej usługi. Jeśli na co dzień logujesz się do banku za pomocą hasła maskowanego, a pewnego dnia „bank” poprosi cię o kod SMS lub wskazanie z tokena, zachowaj czujność. To najprawdopodobniej próba oszustwa. Uważaj też wtedy, gdy zamiast wybranych znaków, poprosi cię o wpisanie pełnego hasła. Banki bez uprzedniego poinformowania klienta nie zmieniają samodzielnie metody logowania do systemu.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (22)

dodaj komentarz
finances
Dzień dobry.
Potrzebne były pożyczki pieniężne między osobami fizycznymi, aby poradzić sobie z trudnościami finansowymi, aby w końcu wyjść z impasu, który powoduje banki, odrzucając pliki wniosku kredytowego.

Oto obszary, w których mogę Ci pomóc: * Finansowy
Pożyczka na nieruchomości.
Pożyczka inwestycyjna.
Kredyt
Dzień dobry.
Potrzebne były pożyczki pieniężne między osobami fizycznymi, aby poradzić sobie z trudnościami finansowymi, aby w końcu wyjść z impasu, który powoduje banki, odrzucając pliki wniosku kredytowego.

Oto obszary, w których mogę Ci pomóc: * Finansowy
Pożyczka na nieruchomości.
Pożyczka inwestycyjna.
Kredyt samochodowy.
Konsolidacja zadłużenia.
Linia kredytowa.
Drugi kredyt hipoteczny.
Zakup kredytu.
Pożyczka osobista.

Kontakt: [email protected]
Skype: finance.micro1

Oczekiwanie na przeczytanie ciebie i twoich wiadomości.
serdecznie
~MG
Uwaga na Idea Bank. Ludzie nie dajcie się oszukać, czytajcie umowy. Jestem jednym przykładem tego 'PARA BANKU", gdyż do placówki Bankowej i profesjonalizmu im daleko.... Oszukują, wprowadzą w błąd, pobierają dodatkowe opłaty!!!!!!
~mnm
Może jakieś szczegóły. W Twoim poście jest krzyk (może słuszny), ale nic więcej...
~emoskala85
Trzeba zawsze być bardzo ostrożnym i sprawdzać zabezpieczenia na stronach bankowych.
~Kolaska
Dostałam kiedyś takiego maila, na szczęście od razu go wywaliłam. Spytałam tez w banku o co z tym chodzi. A u mnie zabezpieczenie konta jest ważne szczególnie że mam własną firme, dlatego po tej akcji i paru innych zorientowałam się z programach zabezpieczajacych, wybór padł na bitdefender business. Bardzo fajnie się sprawuje, chroni Dostałam kiedyś takiego maila, na szczęście od razu go wywaliłam. Spytałam tez w banku o co z tym chodzi. A u mnie zabezpieczenie konta jest ważne szczególnie że mam własną firme, dlatego po tej akcji i paru innych zorientowałam się z programach zabezpieczajacych, wybór padł na bitdefender business. Bardzo fajnie się sprawuje, chroni i przed wirusami i przed niechcianymi mailami
~AlkaPralka
U mnie w pracy też korzystamy z tego bitdefendera, i problem z dziwnymi mailami się zakończył. I nawet ja jako księgowa jestem w stanie obsłużyć ten program bez wzywania wyższych sił informatycznych. Jest naprawdę spoko, aż planuję zakupić wersję domową.
~Skleroza
ciekawe dlaczego wycieto moj komentarz,
co wiecej nawet nie ukryto go ale w ogole wycieto.
a dotyczyl bankow i informacji o skrotach kluczy szyfrujacych ktore nasze banki NIE publikuja i nie da sie ich zdobyc. a jak podaja to czesto BLEDNIE!
~RICO
Bank nie ma swoich pieniędzy,on je tworzy za pomocą akcji kredytowych.Jak go okradają to ma moje pozwoleństwo !
~qwa
Gdzie jest policja i europol, i co robia w tej sprawie .
~karaś
tylko leszcz się na coś takiego nabierze

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki