REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Izrael powiadomił USA o przygotowaniach Iranu do wzbogacenia uranu do poziomu używanego w broni

2021-11-29 21:49
publikacja
2021-11-29 21:49
Izrael powiadomił USA o przygotowaniach Iranu do wzbogacenia uranu do poziomu używanego w broni
Izrael powiadomił USA o przygotowaniach Iranu do wzbogacenia uranu do poziomu używanego w broni
/ Reuters

Władze Izraela przekazały USA i innym sojusznikom, że Iran przygotowuje się do wzbogacenia uranu do poziomu 90 proc., czyli pozwalającego na użycie go w broni jądrowej - podaje w poniedziałek portal Axios. W poniedziałek w Wiedniu wznowione zostały rozmowy dot. irańskiego programu.

Według portalu, który powołuje się na amerykańskie źródła, Izrael przekazał Waszyngtonowi informacje wywiadowcze sugerujące, że reżim w Teheranie podjął techniczne kroki, które umożliwią mu wzbogacenie uranu do 90 proc. w ciągu kilku tygodni. Wiosną Iran wzbogacił część posiadanego uranu do 60 proc.

Izraelskie służby mają oceniać, że działania te nastawione są na wzmocnienie swojej pozycji negocjacyjnej na czas rozmów dotyczących ewentualnego powrotu do umowy atomowej z Iranem, które w poniedziałek wznowiono w Wiedniu po pięciu miesiącach przerwy. W rozmowach uczestniczą wszyscy sygnatariusze umowy JCPOA z 2015 r., choć negocjacje między USA i Iranem są prowadzone jedynie pośrednio.

W poniedziałek wicerzeczniczka Departamentu Stanu Jalina Porter odmówiła odniesienia się do rewelacji portalu, ale stwierdziła, że gdyby były one prawdą, byłoby to "wysoce prowokacyjne" działanie.

"Powiem tylko, że jasno wyłożyliśmy Iranowi, że te powtarzające się eskalacje są niekonstruktywne. Są też sprzeczne z zapowiadanym przez nich celem powrotu do obopólnego przestrzegania JCPOA i nie dadzą Iranowi żadnej przewagi w negocjacjach" - powiedziała Porter, dodając jednak, że europejscy i rosyjscy negocjatorzy optymistycznie wyrażali się na temat perspektyw rozmów.

Prezydent Biden oraz sekretarz stanu Antony Blinken ostrzegali wcześniej Teheran, że choć wolą dyplomatyczne rozwiązanie sporu, to jeśli dyplomacja zawiedzie, są gotowi wybrać inne środki - w tym militarne - by nie dopuścić do posiadania broni atomowej przez Iran.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, pomiędzy Teheranem a mocarstwami światowymi zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

Porozumienie miało ograniczyć program nuklearny Iranu i uniemożliwić Teheranowi opracowanie broni jądrowej. Iran twierdzi, że jego program atomowy nie służy celom militarnym.

Nowe sankcje gospodarcze na Iran nałożył w 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump, wycofując Waszyngton z porozumienia nuklearnego z Iranem. Kolejny prezydent, Joe Biden, zadeklarował chęć powrotu do układu z Iranem.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki