Irlandia wraca na rynek długu

2014-03-13 12:34
publikacja
2014-03-13 12:34

Po czterech latach nieobecności na światowym rynku długu Irlandia z powodzeniem sprzedała swoje obligacje. Dla rządu w Dublinie to definitywne porzucenie statusu „eurobankruta” utrzymywanego dzięki pomocy instytucji międzynarodowych.

Podczas pierwszej od września 2010 r. aukcji sprzedano 10-letnie obligacje irlandzkie o wartości 1 miliarda euro o rentowności 2,967%. Rząd w Dublinie pożyczył więc teraz na dużo lepszych warunkach niż w styczniu, kiedy zaoferował krajowym bankom obligacje o rentowności 3,543%.

Jeszcze przed aukcją rentowności krążących na rynku irlandzkich obligacji 10-letnich spadła do rekordowo niskiego poziomu 3%. Dla porównania w 2011 r. wynosiła ona 15%.

W tym roku Irlandia zamierza w sumie pozyskać 8 miliardów euro, aby zabezpieczyć potrzeby pożyczkowe również na 2015 r.

Pod koniec ubiegłego roku władze Irlandii oznajmiły wyjście z procedury pomocowej i nie wystąpiły o przedłużenie linii kredytowej w MFW.

W trakcie kryzysu "celtycki tygrys" przyjął plan ratunkowy UE, Europejskiego Banku Centralnego i MFW i otrzymał kredyt w wysokości 85 mld euro. W zamian - w ramach konsolidacji budżetu - musiał wprowadzić radykalne oszczędności.

/mz

Źródło:Depesza Bankier.pl: Rynki finansowe
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki