REKLAMA
BADANIE

Inwestorzy szukają sztucznej inteligencji na GPW. Kursy pionowo do góry

Michał Kubicki2023-02-09 13:15, akt.2023-02-09 17:39redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-09 13:15
aktualizacja
2023-02-09 17:39

Inwestycyjnym tematem roku jest, na razie, sztuczna inteligencja i jej wpływ na biznes technologiczny. W cieniu wyścigu takich gigantów jak Microsoft i Google, inwestorzy starają się znaleźć na polskiej giełdzie spółki, które mogą być beneficjentem wdrożenia technologicznych rozwiązań w ich biznesach. Kursy typowanych spółek rosły pionowo do góry.

Inwestorzy szukają sztucznej inteligencji na GPW. Kursy pionowo do góry
Inwestorzy szukają sztucznej inteligencji na GPW. Kursy pionowo do góry
fot. vs148 / / Shutterstock

Od połowy stycznia (ogłoszenie planów Microsoftu) trwa prawdziwa inwestycyjna gorączka związana z sukcesem, jakim okazał się ChatGPT. „Szacuje się, że aplikacja stworzona przez OpenAI osiągnęła liczbę 100 mln aktywnych użytkowników w dwa miesiące. Oznacza to pobicie rekordu TikToka, który, aby to osiągnąć, potrzebował 9 miesięcy” – napisał Daniel Kostecki z CMC Markets.

Jeszcze mocniej na wyobraźnię działa ogłoszona przez Microsoft informacja, że wykłada on 10 mld dolarów na inwestycje w OpenAI. Następne wieści innych spółek z amerykańskiej giełdy, o wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI, ang. Artificial Intelligence) podnosiły ich kursy o kilkaset procent.

Na ruch Microsoftu odpowiedział Google, który  pokazał swój algorytm aspirujący do miana AI. W tym wypadku był to jednak falstart, ponieważ Bard, jak nazwał swoją sztuczną inteligencję gigant z Mountain View, nie był taki „inteligentny” jak ChatGPT, a inwestorzy przecenili akcje Alphabetu (właść. Google) o blisko 8 proc. od prezentacji.

Jednak większość informacji, choćby pośrednio świadcząca o wykorzystaniu tej czy innej sztucznej inteligencji, zachęca inwestorów do bliższego przyjrzenia się takiej spółce i momentalnie podnosi jej giełdowy kurs do góry. Nie inaczej jest w Polsce, a pierwsze znaczące ruchy obserwowane były w środę 8 lutego, kiedy inwestorzy powiązali wzrosty amerykańskiej spółki LivePerson z polskim LiveChatem, która oferuje podobne usługi.

Amerykanie zapowiedzieli, że zintegrują swój produkt z ChatGPT, a kurs od tego czasu, w ciągu kilku sesji wzrósł o kilkadziesiąt procent. Dodatkowo o wpływie AI na usługi LiveChatu mówił sam prezes Mariusz Ciepły w lakonicznym wpisie na Twitterze.

Tym samym wrocławska spółka jako pierwsza na polskim rynku przykuła większą uwagę inwestorów. W środę kurs wzrósł o 12,18 proc., a w czwartek zyskał kolejne 6,43 proc. i jest najwyżej w historii.

W czwartek zaczęły się poszukiwania kolejnych spółek z GPW i NewConnect, których biznes jest podobny do tego od LiveChatu, albo usługi, które oferują oparte na autorskim oprogramowaniu, jawią się w głowach inwestorów jako możliwe do rozwinięcia lub zintegrowania ze sztuczną inteligencją.

W tym kluczu najmocniej w czwartek rosły akcje spółki Vee z NewConnect, która zajmuje się wspieraniem usług call center i specjalizuje się we wdrażaniu technologii głosowych w automatycznej obsłudze klienta. Spółka w swoim ostatnim raporcie okresowym informowała, że większość jej wydatków pochłania „intensywny rozwój nowej generacji Brilliance, autorskiej technologii sztucznej inteligencji”. Kurs zyskał 31,65 proc. i był najwyżej od listopada 2022 r.

Kolejnym typem inwestorów były akcje DataWalk z GPW, która zajmuje się zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami do analizy danych. „Produktem DataWalk jest opatentowana platforma analityczna, zaprojektowana  do analizy powiązań tzw. graph analytics, która łączy konwencjonalne  analizy z analizami grafowymi i sztuczną inteligencją”, czytamy w raporcie okresowym. Kurs wzrósł o 16,13 proc. i powrócił do poziomu 90 zł utraconych w połowie stycznia.

Do góry szedł także kurs Brand24 z GPW, spółki zajmującej się rozwojem usług i narzędzi do monitoringu Internetu i mediów społecznościowych. Firma realizuje projekt, którego efektem ma być stworzenie metody generowania opisowego podsumowania zbioru wzmianek. W tym celu stworzone zostaną m.in. oparte na sztucznej inteligencji mechanizmy wydobywania informacji z tekstu, takie jak analiza emocji, wykrywanie aspektów czy analiza tematyczna, informuje raport okresowy spółki. Kurs wzrósł o 11,2 proc. i jest najwyżej od ponad roku.

Uwagę zwracał także kurs K2Holdingu z GPW, który zajmuje się rozwijaniem usługi w obszarach transformacji cyfrowej i marketingu cyfrowego, opartych o zaawansowaną analitykę i tworzenie rozwiązań programistycznych. Firma dostarcza wsparcie w zakresie tworzenia oprogramowania dla biznesu, realizacji projektów informatycznych, projektowania produktów cyfrowych i rozwiązań e - commerce. Kurs zyskał 7,46 proc. i jest najwyżej od sierpnia 2022 r.

Na GPW wyróżniał się także kurs Atende, spółki specjalizującej się w integracji teleinformatycznej. Atende buduje sieci komputerowe i centra danych. Oferuje także rozwiązaniach z zakresu cyberbezpieczeństwa, a coraz ważniejszą częścią działalności biznesowej stanowią cloud computing. Jej spółki zależne zajmują się m.in. oprogramowaniem do inteligentnych sieci energetycznych. Kurs zyskał w czwartek 10,15 proc.

Rósł także kurs spółki Ailleron z GPW, zajmującej dostarczaniem produktów dla branży finansowej, telekomunikacyjnej i hotelarskiej, głównie poprzez swoją interaktywną usługę LiveBank. Swego czasu Ailleron zainwestował w spółkę Chmurowisko świadczącą usługi wsparcia i rozwoju środowisk chmurowych, a także działająca w obszarze technologii sztucznej inteligencji oraz budowania rozwiązań Internet of Things (IoT). Kurs zyskał 5,29 proc. i był najwyżej w historii.

Z NewConnect można wskazać także na spółkę Woodpecker oferującą aplikację pełniącą rolę inteligentnego asystenta sprzedaży B2B. Oprogramowanie wykorzystuje zaawansowane algorytmy, które pomagają zarządzać komunikacją i automatycznie wysyłają spersonalizowane komunikaty, wykrywają odpowiedzi i przypominają o kontakcie. Kurs od debiutu na małej giełdzie we wrześniu 2021 r. rośnie, a w czwartek zyskał kolejne 3,5 proc. i mierzył się z historycznym szczytem ze stycznia bieżącego roku.

To tylko niektóre przykłady gorączki, jaką wywołała sztuczna inteligencja w kontekście spółek z GPW i NewConnect. Większość, jeśli nie wszystkie oparte są na czystej spekulacji, bowiem żadna z nich, w ostatnim czasie nie komunikowała (poza Twittem prezesa LiveChatu), że technologia na poziomie ChatGPT wesprze ich rozwój.

Owszem wzmianki o sztucznej inteligencji w projektach i produktach tych spółek pojawiają się od dawna, ale przecież pojęcie AI jest znane od kilkudziesięciu lat (test Turinga), prace nad jej rozwojem będą trwały kolejne. To jak trudno osiągnąć satysfakcjonujące wyniki pokazuje skala inwestycji w OpenAI liczona w miliardach dolarów, czy wpadka z Bardem takiego giganta technologii jak Google. Niewątpliwie jednak rozwój potencjału sztucznej inteligencji z poziomu ChatGPT może być wydarzeniem nie tylko tego roku, ale dekady, albo stulecia. Tym samym jeszcze wszyscy zdążymy zainwestować. 

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (31)

dodaj komentarz
dlaczemuktoszajalmojnick
Oj tak, tak samo jak mamy 1000 facebooków i 2000 wyszukiwarek. Każdy kto się za to nie zabierze, zarobi miliardy. A tak na prawdę znowu gra toczy się o to kto zajmie miejsce nr 1, a kto przegra. G choć ma zaawansowane prace, środki i już jakieś tam rozwiązanie traci w 2 dni naście %, bo może nie dać rady w tym wyścigu. Za to 20 spółek Oj tak, tak samo jak mamy 1000 facebooków i 2000 wyszukiwarek. Każdy kto się za to nie zabierze, zarobi miliardy. A tak na prawdę znowu gra toczy się o to kto zajmie miejsce nr 1, a kto przegra. G choć ma zaawansowane prace, środki i już jakieś tam rozwiązanie traci w 2 dni naście %, bo może nie dać rady w tym wyścigu. Za to 20 spółek z GPW z tego samego powodu rośnie, bo stanęła u progu ogólnoświatowej hossy AI:D Miejsca 2, 3 i dalej to łączny udział w rynku na poziomie kilku %...Gdzie te polskie spółki z GPW w tym wyściugu? Takie same szanse jak szanse Biomedu Lublin na wynalezienie leku na covid;] Ale wystarczyło żeby jazdę zrobić i zostawić frajerstwo na górce.
jenak
Podsumujmy pokrótce kilka ostatnich osiągnięć i miejsce Kowalskiego wśród nich.

Droga żywność.
Drogi samochód, praktycznie nieosiągalny dla niego.... wkrótce.
Sztuczna inteligencja w wielu miejscach (artykuł dopiero co tutaj o 7 milionach Polaków, którzy będą się musieli przekwalifikować, pytanie w jakim kierunku, senior
Podsumujmy pokrótce kilka ostatnich osiągnięć i miejsce Kowalskiego wśród nich.

Droga żywność.
Drogi samochód, praktycznie nieosiągalny dla niego.... wkrótce.
Sztuczna inteligencja w wielu miejscach (artykuł dopiero co tutaj o 7 milionach Polaków, którzy będą się musieli przekwalifikować, pytanie w jakim kierunku, senior informatyk, hydraulik?).
Drogi kredyt, praktycznie na już nieosiągalny, szczególnie hipoteczny (może to i dobrze...?).
Czyli przekwalifikowanie w budowlańca, wykańczacza wnętrz, czy biznes okołokredytowy odpada.
Parędziesiąt, czy więcej milionów szczepionek do podania (nie znam dokładnej liczby zamówień, znam dobrze liczbę 70 mln, ale odnośnie kopert Sasina).
Drogie grzanie, drogie światło.
Są jeszcze inne koszta, niebagatelne. Ale po co się denerwować..?
jenak
Wszystko problemy wygenerowane w ostatnich kilku latach.

Jednak najbardziej umysły rozpalają niezmienne od kilku miesięcy stopy Glapy. Spadać nie mogą. Na wielki ruch w górę też nie mogą sobie pozwolić.

Co tam takie problemiki jak post wyżej i ich konsekwencje właśnie dla przeciętnego, a może nawet i nieprzeciętnego
Wszystko problemy wygenerowane w ostatnich kilku latach.

Jednak najbardziej umysły rozpalają niezmienne od kilku miesięcy stopy Glapy. Spadać nie mogą. Na wielki ruch w górę też nie mogą sobie pozwolić.

Co tam takie problemiki jak post wyżej i ich konsekwencje właśnie dla przeciętnego, a może nawet i nieprzeciętnego Kowalskiego, nie mówiąc o tych, co nic lub prawie nic nie mają?
jenak odpowiada jenak
Ergo czy kredensy mają w przypadku dalszego rozwoju problemów (a ten jest, IMHO, gwarantowany, zwrotnice ustawione) jak wyżej plan B?
dlaczemuktoszajalmojnick
Zapomniałeś o zeroemisyjnych budynkach od 2028 roku i obowiązku wykorzystania 35% granulatu z odzysku opakowań, który obecnie nie jest stosowany, bo droższy niż wytworzony 1 raz.

Co do samochodów, to myślałem że ludzi nie będzie stać na elektryki. Myliłem się. Nie stać ich już na auta o tradycyjnym napędzie. Przykład. Podam
Zapomniałeś o zeroemisyjnych budynkach od 2028 roku i obowiązku wykorzystania 35% granulatu z odzysku opakowań, który obecnie nie jest stosowany, bo droższy niż wytworzony 1 raz.

Co do samochodów, to myślałem że ludzi nie będzie stać na elektryki. Myliłem się. Nie stać ich już na auta o tradycyjnym napędzie. Przykład. Podam ceny auta średniej klasy, które znam, bo sam kiedyś miałem. Toyota Corolla 2002 54 tys zł. Corolla 2021 83 tys. Rok 2023 - 117 tys. Mowa o wersjach podstawowych. Czyli Corolla podrożała przez 19 lat o 53%, a następnie w rok o 41%!!! Renault Clio podstawowa wersja dzis 73 tys zł. Według moich standardów to nawet nie jest samochód. Gratulacje dla władców Europy. Niemożliwe stało się możliwe. Nie udało się ochronić klimatu i nie uda się, bo nic tak na prawdę nie jest robione w skali globalnej. A przed zapaścią gospodarczą tej zimy uratowały nas właśnie zmiany klimatyczne i ciepła zima. To pozorowane ruchy, które mają dać zyski organizacjom, które za nimi lobbują.
Dla nas natomiast udało się uzyskać efekt w postaci okrojenia siły nabywczej zdobywanej przez 20 lat w ciągu niespełna 2 lat.
bankierkomentuje
********

XPLUS - XPLUS - XPLUS

********tylko spółka XPLUS z naszej giełdy. sugeruje wsiadać kiedy jeszcze nie odjechali.
dziś jest po niecałe 3zl a za 10 lat pewnie będzie po 60 czy 100zl, a moze i po 200 za sztukę. każdy niech sobie wybierze cenę jaka mu pasuje. to oni nam będą programować
********

XPLUS - XPLUS - XPLUS

********tylko spółka XPLUS z naszej giełdy. sugeruje wsiadać kiedy jeszcze nie odjechali.
dziś jest po niecałe 3zl a za 10 lat pewnie będzie po 60 czy 100zl, a moze i po 200 za sztukę. każdy niech sobie wybierze cenę jaka mu pasuje. to oni nam będą programować przyszłość.
grzegorzkubik
Dziś kolejny skok na akcje Games Operators. Tyle premier, wizja dotacji z NCBR. 2 dni pod rząd po ok 15% w górę.
zoomek
interpoluj to na cały rok - miliardy do zrobienia!
dreustachy
MEDAPP wygląda na połączenie AI i medycyny. W tej branży AI powinno najszybciej się rozwijać.
langdon25
Zapodajcie Suskiemu i Kowalskiemu - można uda im się nawiązać kontakt z Carycą

Powiązane: Sztuczna inteligencja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki