REKLAMA

Interwencja Bankier.pl: czy po założeniu firmy dostanę wyższy macierzyński?

Barbara Sielicka2013-05-16 06:00
publikacja
2013-05-16 06:00
Interwencja Bankier.pl: czy po założeniu firmy dostanę wyższy macierzyński?
Interwencja Bankier.pl: czy po założeniu firmy dostanę wyższy macierzyński?
/ thetaXstock

Przyszłe matki, które założą firmę i przynajmniej przez jeden miesiąc opłacą najwyższą składkę na ubezpieczenie społeczne, będą mogły cieszyć się zasiłkiem macierzyńskim w wysokości prawie 6,5 tys. zł miesięcznie. Do tego celu wykorzystują lukę w prawie, którą jeszcze nie zajął się rząd.

zasiłek macierzyński


Źródło: Thinkstock

Urlopy i zasiłki macierzyńskie to gorące tematy ostatnich miesięcy. Główną przyczyną są zmiany w przepisach, które wejdą w życie od września tego roku, a które mówią przede wszystkim o wydłużeniu urlopu macierzyńskiego. Do redakcji trafia wiele pytań związanych z zasiłkami.

Jedna z naszych czytelniczek pyta: – Jestem osobą bezrobotną w piątym miesiącu ciąży i na dniach zamierzam otworzyć firmę. Chciałam zapłacić większą składkę na ubezpieczenie społeczne, aby otrzymać większy zasiłek, ale nie wiem, ile mam zapłacić i ile otrzymam później zasiłku. W internecie znalazłam wzmianki o zmianach przepisów dotyczących okresu opłacanych składek i wysokości zasiłku, ale nie wiem, czy to tylko projekt ustawy, czy przepisy już weszły w życie. W ZUS-ie nie chcą udzielić mi takiej informacji...

Zasiłek po opłaceniu wszystkich składek


Kobiecie, która prowadzi własną działalność gospodarczą, zasiłek macierzyński przysługuje pod pewnymi warunkami. Oprócz podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu musi dodatkowo złożyć wniosek w ZUS-ie o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, stanowiącym podstawę wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe określa i determinuje podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe. – Oznacza to, że jeśli czytelniczka zadeklaruje wysoką kwotę, od której chciałaby opłacać ubezpieczenie chorobowe, to będzie musiała opłacać pozostałe składki wyliczane procentowo od tej samej kwoty – wyjaśniają nam eksperci z Kancelarii FOCUS. Nie można bowiem płacić wysokiej składki na ubezpieczenie chorobowe, a niskiej na pozostałe ubezpieczenia społeczne (rentowe, emerytalne i wypadkowe). Wszystkie płaci się od tej samej zadeklarowanej podstawy.

Wybór nie zależy od przychodów


Zasiłek macierzyński: komu i w jakiej wysokości przysługuje? » Zasiłek macierzyński: komu i w jakiej wysokości przysługuje?

Obecnie (maj 2013) podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie kwoty 9225,75 zł, czyli 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2012 r. W dodatku wybór podstawy wymiaru składek zależy wyłącznie od deklaracji osoby ubezpieczonej (w tym wypadku naszej czytelniczki) i nie jest uzależniony od faktycznie uzyskiwanych przychodów.

– Kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą, objętej ubezpieczeniem chorobowym, która w okresie tego ubezpieczenia urodzi dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości miesięcznie 100% podstawy wymiaru zasiłku, czyli kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie – wyjaśniają nasi eksperci.

Ile dostanę zasiłku macierzyńskiego


Co do zasady podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem, stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli natomiast okres ubezpieczenia jest krótszy, podstawę oblicza się, uwzględniając ten krótszy okres. Jeżeli więc nasza czytelniczka będzie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu przez okres 2 miesięcy przed porodem, to podstawa zostanie wyliczona z tych dwóch miesięcy (średnia).

Przykład 1: zadeklarowana podstawa wymiaru składki – 3000 zł


Wychowanie dzieci powinno być uwzględniane przy wysokości emerytury » Wychowanie dzieci powinno być uwzględniane przy wysokości emerytury

składki na ubezpieczenie społeczne do zapłaty za 1 miesiąc: 957 zł, w tym:
emerytalna (19,52%)– 585,60 zł
rentowa (8%) – 240 zł
chorobowa (2,45%) – 73,50 zł
wypadkowa ( przyjmując przeciętną 1,93%) – 57,90 zł

Wysokość zasiłku do wypłaty za każdy miesiąc przez cały okres urlopu macierzyńskiego wynosi 2122,73 zł (3000 – (3000 x 13.71%) = 2588,70 zł brutto, minus kwota podatku dochodowego).

Przykład 2: zadeklarowana podstawa wymiaru składki – 9225,75 zł, czyli kwota maksymalna w maju 2013

składki na ubezpieczenie społeczne do zapłaty za 1 miesiąc: 2943,02 zł, w tym:
emerytalna (19,52%) – 1800,87 zł
rentowa (8%) – 738,06 zł
chorobowa (2,45%) – 226,03 zł
wypadkowa ( przyjmując przeciętną 1,93%) – 178,06 zł

Wysokość zasiłku do wypłaty za każdy miesiąc przez cały okres urlopu macierzyńskiego wynosi 6527,94 zł (9225,75 – (9225,75 x 13,71%) = 7960,90 zł brutto, minus kwota podatku dochodowego).


W którym kraju opłaca się mieć dzieci? » W którym kraju opłaca się mieć dzieci?

W obu przypadkach należy jednak jeszcze pamiętać o tym, że przedsiębiorca opłaca również składkę na ubezpieczenie zdrowotne (min. 261,73 zł miesięcznie w 2013 r.) oraz składkę na Fundusz Pracy w wysokości równej kwocie składek na ubezpieczenie chorobowe (tj. 2,45% od podstawy wymiaru składek).

Jeden miesiąc wyższych składek


W praktyce dla naszej czytelniczki oznacza to, że wystarczy, aby opłaciła wyższe składki tylko przez jeden miesiąc i wówczas nabędzie prawo do wyższego świadczenia. Ogólna zasada wyliczania kwoty zasiłku macierzyńskiego jest bowiem prosta – im wyższa składka, tym wyższe świadczenie.

Ministerstwo Pracy zapowiedziało, że chce uszczelnić prawo i zlikwidować ową lukę w przepisach. Proponuje, aby w przypadku opłacania przez „biznesmatkę” składki na ubezpieczenie chorobowe przez okres krótszy niż 12 miesięcy podstawę wymiaru zasiłku stanowiła najniższa podstawa wymiaru składki powiększona o różnicę pomiędzy zadeklarowanym przychodem w miesiącach ubezpieczenia a najniższą podstawą wymiaru, podzieloną przez 12 miesięcy. Na razie jednak nie ma ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~WALDEK
SKŁADKA NIE ZA JEDEN MIESIĄC A ZA TRZY OSTATNIE MIESIĄCE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Danuta
Witam
Mam 3 pytania
Jak sprawa wygląda jeżeli jest się przed urodzeniem dziecka na chorobowym? jaka kwota jest brana do tego pod uwagę?
oraz czy przepis o którym mowa w artykule jest jeszcze ważny tzn czy jest brana pod uwagę ostatnia składka czy np z ostatnich 6 m- cy? z góry dziękuję za pomoc
~Libak
Juz jest zmiana, prosze o potwierdzenia.
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/komunikat.xsp?documentId=A5BA5D1350894912C1257BD5002B1ED7
~AutorTematTreść
ja znam 2 rodziny ktore tak zrobily i nie maja zadnych problemow, nie dajcie sie robic zusowi w konia
~magmag
A nie prościej byłby analizować faktyczne przychody włąsciciela i na tej podstawie przysługiwałby wyższy zasiłek lub nie. Bardzo proste -nie ma dochodów -nie ma wyzszego zasiłku.
A co ma zrobic osoba która faktycznie ma dochody 9 tys miesiecznie?
~inka88
Taki numer już nie przejdzie, projekt nowelizacji ustawy jest już u Prezydenta: http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1186. Polecam śledzić przepisy.
~lolo
Kto takie przepisy stworzył i dla kogo? Banda złodziei na górze. Kto z tego korzysta? Ta sama banda. Takie sprawy, ustawy itp powinny być nagłaśniane przez media(ale oni piszą i robią reportaże o głupotach) i "zwykły" obywatel powinien o tym wiedzieć,żeby tak samo korzystać jak tamci. Ja się o tym dowiedziałem Kto takie przepisy stworzył i dla kogo? Banda złodziei na górze. Kto z tego korzysta? Ta sama banda. Takie sprawy, ustawy itp powinny być nagłaśniane przez media(ale oni piszą i robią reportaże o głupotach) i "zwykły" obywatel powinien o tym wiedzieć,żeby tak samo korzystać jak tamci. Ja się o tym dowiedziałem rok temu,szkoda,że nie wiedziałem wcześniej bo ten piep...ny ZUS oddałby mi wszystkie składki,których i tak w życiu nie odzyskam,bo gno.e przejedzą.
~kurkum
A jeśli jestem zatrudniona na umowę o pracę i aktualnie przebywam na zwolnieniu lekarskim? A termin porodu teoretycznie mam za m-c? Opłaca mi się wtenczas otwierać działalność? Co z przysługującym mi i tak i tak zasiłkiem z tytułu urlopu macierzyńskiego z umowy o pracę?
~gosc
szkoda tylko, że nikt nie napisał przy tym artykule, że "biznesmama" po założeniu firmy i opłacaniu najwyższych składek, zaraz po urodzeniu dziecka będzie miała kontrolę z Urzędu Skarbowego :| może i mamy lukę w prawie, ale US również jest tego świadomy i bardzo szybko upomni się o swoje. trzeba przedstawić szkoda tylko, że nikt nie napisał przy tym artykule, że "biznesmama" po założeniu firmy i opłacaniu najwyższych składek, zaraz po urodzeniu dziecka będzie miała kontrolę z Urzędu Skarbowego :| może i mamy lukę w prawie, ale US również jest tego świadomy i bardzo szybko upomni się o swoje. trzeba przedstawić skąd były pieniądze na te składki, skoro podstawa od której składki były opłacane to 9000 zł...
~Mama
To nie jest takie proste jak w tym artykule. Po założeniu takiej firmy i złożeniu wniosku o macierzyński kontrola z ZUS jest na 100% (nie może lub duża szansa TYLKO 100%). I wtedy nerwy, tłumaczenia i udowadnianie że firma rzeczywiście działa, a nie została założona tylko w celu uzyskania zasiłku.

Więc każda
To nie jest takie proste jak w tym artykule. Po założeniu takiej firmy i złożeniu wniosku o macierzyński kontrola z ZUS jest na 100% (nie może lub duża szansa TYLKO 100%). I wtedy nerwy, tłumaczenia i udowadnianie że firma rzeczywiście działa, a nie została założona tylko w celu uzyskania zasiłku.

Więc każda przyszła mama niech się dwa razy zastanowi, a nie sugeruje jakimś tam artykułem.

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki