Interwencja Bankier.pl: czy fiskus opodatkuje moje wpływy na konto?

E-konto bankowe umożliwia wygodne przelewanie środków bez konieczności operowania gotówką. Z tego ułatwienia korzysta wielu przedsiębiorców, również w celach prywatnych. Wie o tym fiskus i coraz chętniej przygląda się nie tylko kwotom, ale też tytułom przelewów.

Pytanie czytelnika:

Często prowadzę rozliczenia ze znajomymi poprzez moje prywatne konto bankowe. Czasem komuś pożyczę pieniądze, innym razem ktoś mi pożyczy, czasem kupię komuś bilety, czasem laptopa na Allegro. Później ludzie oddają mi te pieniądze przelewem na konto. W sumie rocznie może to być nawet 15 -20 tys. zł. Oprócz tego prowadzę firmę; jej rozliczenia prowadzę przez konto firmowe. Czy w przyszłości mogę mieć problemy z urzędem skarbowym w związku z otrzymywaniem dużych kwot na konto prywatne?

Odpowiedź:

Rozważając sytuację naszego czytelnika, warto przyjrzeć się kilku aspektom. Pierwszy dotyczy prania brudnych pieniędzy. Ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu wymienia tzw. „instytucje obowiązane” do zarejestrowania transakcji o wartości przekraczającej równowartość 15 tys. euro  w przypadku, gdy jest ona przeprowadzana za pomocą więcej niż jednej operacji, a okoliczności wskazują, że są one ze sobą powiązane i zostały podzielone na operacje o mniejszej wartości z zamiarem uniknięcia obowiązku rejestracji.

Do tych instytucji należą m.in. banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, instytucje finansowe, instytucje pieniądza elektronicznego, firmy inwestycyjne, oraz banki powiernicze, które są zobowiązane. W przypadku naszego czytelnika taki obowiązek jednak nie wystąpił, ponieważ suma jego transakcji nie przekraczyła kwoty wymienionej w ustawie.

Czy przelew to przychód z nieujawnionego źródła?


Druga sprawa to zainteresowanie się fiskusa przelewami. Jak wyjaśniają Adam Szykuła i Tomasz Kotoliński, prawnicy z Kancelarii Prawnej Piszcz, Norek i Wspólnicy, w sytuacji kiedy na rachunku bankowym podatnika pojawiają się znaczne kwoty pieniężne, istnieje ryzyko, że fiskus opodatkuje je zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 75% dochodu.

- Nie należy się jednak martwić na zapas, albowiem dotyczy to jedynie dochodów, które pochodzą z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach (art. 30 ust. 1 pkt 7 UPDOF). Jeżeli dochody pochodzą z legalnych źródeł, bądź znajdują pokrycie w ujawnionych źródłach to fiskus nie powinien nakładać żadnych sankcji – tłumaczą eksperci.


Jeżeli więc nasz czytelnik potrafi udokumentować i udowodnić, że przelewane pieniądze nie pochodzą  z niejasnych źródeł, wówczas nie musi obawiać się fiskusa.

 

Czy przelew jest darowizną?


Warto też wspomnieć o tym, że organ podatkowy może uznać przelewy „rodzinne” za formę darowizny, które z zasady są opodatkowane. Najbliższa rodzina może jednak uniknąć tego fiskalnego obowiązku.

Ustawodawca wskazał krąg osób, które uprawnione są do zupełnego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Są nimi małżonek darczyńcy, jego zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwo, pasierb, ojczym i macocha.

Ranking kont dla firm
Przykładowo, obdarowany rodzic, aby uniknąć zapłaty podatku od przelanych mu przez dziecko pieniędzy, musi spełnić kilka warunków. Joanna Bogdanowicz – aplikant radcowski wyjaśnia, że konieczne są dwa kroki:

  • dokonanie w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (w naszym przypadku obowiązek ten powstaje z chwilą spełnienia świadczenia przez darczyńcę) zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenia należy dokonać na formularzu SD - Z2. Do wskazanego zgłoszenia nie dołącza się żadnych dokumentów,
  • udokumentowanie otrzymania środków pieniężnych za pomocą dowodu przekazania ich na rachunek bankowy względnie rachunek prowadzony przez SKOK należący do obdarowanego lub za pomocą przekazu pocztowego.

Przypomnijmy także, że darowiznę należy zgłosić, jeżeli jej wysokość otrzymana od danej osoby z ww. grupy w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, (łącznie z ostatnio otrzymaną darowizną) przekracza kwotę 9 637 zł. Jeśli wartość nie przekroczy ww. kwoty, zawiadamianie urzędu nie jest konieczne.

Czy przelew jest pożyczką?

Nawet jeśli fiskus nie udowodni darowizny, może uznać przyjacielskie przelewy  za pożyczkę, od której należy odprowadzić podatek. Podejrzliwość fiskusa wzbudzają szczególnie przelewy między członkami rodziny.

Takie przelewy, tak jak u naszego czytelnika, mają zazwyczaj charakter chwilowy. Nie opiewają na wielkie kwoty i są bardzo szybko zwracane. Należy jednak pamiętać, że organ podatkowy nie będzie rozpatrywał celu takiego przelewu oraz intencji osób. Skontroluje je pod kątek prawnym oraz ich efektu, a to może sprawić, że uzna taki przelew za formę pożyczki, co pociągnie za sobą konieczność zapłaty 2% podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Eksperci podatkowi jednak uspokajają, twierdząc, że fiskus nie ma powodu przyjąć na podstawie wyciągu z rachunku bankowego, że akurat przelew miał formę pożyczki. Musi on zbadać rzeczywistą treść transakcji będącej podstawą wypłaty.


Tu także działa zwolnienie podatkowe, jeżeli pieniądze przekazywane są w ramach najbliższej rodziny (I grupa podatkowa), a ich suma w ciągu 5 lat nie przekroczy kwoty 9 637 zł. W pozostałych przypadkach, suma ta  nie może być wyższa niż 5 tys. zł od jednego podmiotu, a nie więcej niż 25 tys. zł od wielu podmiotów w okresie trzech lat. Natomiast przy zerowej grupie (małżonek, wstępni, zstępni, pasierb, dziecko, ojczym, macocha) ustawa przewiduje całkowite zwolnienie z podatku.

Jeżeli jakiś problem związany z prowadzeniem firmy spędza Ci sen z powiek i nie potrafisz go rozwiązać - napisz do nas. Nasi eksperci m.in. z dziedziny podatków, dotacji unijnych, prawa pracy czy też finansów i bankowości służą pomocą. Do Państwa dyspozycji jest mail interwencje@twoja-firma.pl.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 3 ~Andrzej

Wszystkie transakcje powinny byc opodatkowane np.: 50 % od wartości przelewu

! Odpowiedz
1 0 ~Marek Rubaszewski

Do pierwszego akapitu odpowiedzi należy dodać jeszcze jedną uwageę, otóż zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu transakcje, które ma zarejestrować tzw. „instytucja obowiązana” to:
a) transakcje o wartości przekraczającej równowartość 15 tys. euro (art. 8 ust. 1 ww. ustawy)
b) transakcje o wartości przekraczającej równowartość 15 tys. euro również gdy jest ona przeprowadzana za pomocą więcej niż jednej operacji, a okoliczności wskazują, że są one ze sobą powiązane (art. 8 ust. 1 in fine ww. ustawy)
c) transakcje bez wskazania limitu wartości, ale której okoliczności wskazują, że wartości majątkowe mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł (art. 8 ust. 3 ww. ustawy)

Odnosząc się zaś do wniosku autora artykułu, iż "w przypadku naszego czytelnika taki obowiązek nie wystąpił, ponieważ suma jego transakcji nie przekraczała kwoty wymienionej w ustawie" wypada zauważyć, że nie odniósł się on do kwestii transakcji podejrzanych. Nie oznacza to, że czytelnik dokonuje transakcji podejrzanych, ale może zaistnieć taka sytuacja, że wobec jednego z jego znajomych prowadzone będzie np. postępowanie przygotowawcze o popełnienie przestępstwa p-ko mieniu (o czym czytelnik może wiedzieć). Zaś wymieniony znajomy prześle na rachunek bankowy czytelnika pieniądze (jako pożyczkę), których pochodzenie może być wątpliwe dla organów ścigania. Tym samym okoliczności wskażą, że wartości majątkowe (pieniądze) mogą pochodzić z nielegalnych źródeł - a co za tym idzie - należy zastosować przepisy ustawy.

Przedstawiona w artykule analiza jest dalekim uproszczeniem. Już bowiem samo założenie, że czytelnik nie podlega ustawie o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy bo suma jego transakcji nie przekraczała kwoty wymienionej w ustawie nie jest istotne. Otóż bardziej ważne wydaje się, czy czytelnik jest INSTYTUCJĄ ZOBOWIĄZANĄ w rozumieniu ww. ustawy, a tym samym czy musi ją stosować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 17 ~piotrek5018

I nikt mi nie powie, że ten kraj nie jest totalitarny

! Odpowiedz
1 7 ~ja

Wolność w tym kraju to fikcja.

! Odpowiedz
0 5 ~maja

Czyli co, poniewaz dostaje co miesiac od rodzicow ok 1000 zl przelewem na utrzymanie sie w miescie, gdzie studiuje, powinnam te kwote zglaszac do US jako darowizne, bo przekraczam prog 9637zl / 5lat?

! Odpowiedz
3 1 ~zgred

Jako córka jesteś w grupie zerowej a tym samym jestes zwolniona z podatku od darowizny.

! Odpowiedz
2 4 ~xxx odpowiada ~zgred

o ile zgłosi!!!!

! Odpowiedz
0 1 ~zzz

zzz

! Odpowiedz
0 8 ~Tylko Korwin Mikke!

Te wszystkie idiotyzmy, o których mowa utwierdzają mnie w przekonaniu, że nie ma żadnej alternatywy poza Januszem Korwin Mikke! Państwo trzeba ograniczyć do minimum i oddać ludziom wolność działania bez konieczności spowiadania się co?, za ile?, komu? i kiedy?!

! Odpowiedz
1 2 ~antydoradca

od "zawsze" odpowiadam za obroty oszczędnościowe moich bliskich.
dokonując różnorodnych transferów w różne produkty.
Nigdy nikt się nie czepiał,

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne