Z przytupem i garścią ważnych danych z gospodarki weszliśmy w listopad. Poznaliśmy wyniki naszego narodowego czempiona, Orlenu, dane o inflacji CPI z Polski, Niemiec czy strefy euro i kilka innych ciekawych wskaźników. Kto przegapił, tego zapraszamy na podsumowanie na wykresach.


1. Orlen pokazał wyniki. Zyski niższe od rekordowych, ale lepsze od oczekiwań
Orlen nie powtórzył rekordowo wysokich wyników finansowych sprzed roku. Mimo to rezultaty za III kwartał okazały się nieco lepsze od oczekiwań większości analityków.
2. Polska inflacja spadła poniżej 7%. Ale indeks cen wzrósł po raz pierwszy od kwietnia
Inflacja CPI w październiku zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów spadła poniżej 7% i osiągnęła najniższą wartość od dwóch lat. Jednakże w ujęciu miesięcznym indeks cen dóbr konsumpcyjnych odnotował pierwszy wzrost od kwietnia.
3. Inflacja w strefie euro spadła poniżej 3 proc.
Wstępne dane Eurostatu pokazały zaskakująco głęboki spadek inflacji cenowej w strefie euro. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat wyniosła ona mniej niż 3%.
4. Rekordowy trend spowolnienia polskiego przemysłu. Nadzieja na osiągnięcie dna?
Polski przemysł hamuje już dwudziesty miesiąc z rzędu, a niewiele krócej znajduje się na recesyjnych poziomach. Według S&P Global daje to nadzieję, że spowolnienie osiągnęło swój najniższy punkt, ale znaczące problemy w sektorze wytwórczym wciąż mogą przyczynić się do spadków aktywności polskich producentów.
5. Początek recesji w strefie euro? PKB pod kreską
Trzeci kwartał przyniósł delikatny spadek produktu krajowego brutto strefy euro – wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu. Jest dość prawdopodobne, że także czwarty kwartał zakończy się pod kreską, co wypełni kryterium „technicznej” recesji w eurolandzie.
6. Mocne hamowanie niemieckiej inflacji. Dane zaskoczyły analityków
Dane za październik pokazały ostre hamowanie inflacji w Niemczech. Roczna dynamika CPI była najniższa od ponad dwóch lat oraz wyraźnie niższa od oczekiwań ekonomistów.
7. Hipoteczna anomalia w Stanach Zjednoczonych. Koniec „amerykańskiego snu”?
Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych przekroczyło 8 proc. i aktywność kredytowa prawie zamarła. Mimo to ceny domów pozostają bardzo wysokie. Nieruchomości stały się praktycznie niedostępne dla przeciętnego Amerykanina.
A na deser: Inflacja w Turcji przestała przyspieszać, ale sytuacja nadal jest dramatyczna. Jeśli wierzyć danym Tureckiego Instytutu Statystycznego, to w październiku inflacja CPI była nieznacznie niższa niż we wrześniu. Nie zmienia to faktu, że wartość pieniądza w Turcji spada w dramatycznie szybkim tempie.




























































