Inflacja w Rosji znów rośnie

analityk Bankier.pl

Po trzech miesiącach spadków, inflacja w Rosji znów rośnie. Wzrost cen wraz z taniejącym na skutek przeceny ropy naftowej rublem ponownie przyprawia władze w Moskwie o ból głowy.

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w Rosji wzrosły w lipcu o 15,6% w ujęciu rocznym wobec 15,3% w czerwcu – podał dziś rosyjski urząd statystyczny. Dane Rosstatu i tak okazały się lepsze od oczekiwań analityków, którzy zakładali odczyt na poziomie 15,8%. Wzrost cen w ujęciu miesięcznym wyniósł 0,8%.

Najwyższy wzrost cen względem ubiegłego roku Rosjanie wciąż obserwują wśród produktów żywnościowych. Pieczywo jest droższe o 14,5%, makarony o 23%, mięso o 13%, ryby i owoce morza o 30,5%, nabiał o 13%, olej słonecznikowy o 29%, cukier o 29,4%, a owoce i warzywa o 27,9%. Dodatkowo W ciągu roku alkohol podrożał o 11% , a wyroby tytoniowe o 22,5%.

Mieszkańcom Rosji we znaki dała się także ostatnia podwyżka opłat za media. Rachunki za wodę, prąd i gaz są obecnie o 13% wyższe niż w lipcu 2014 r. Wzrost cen zaobserwowano również w kategoriach: ochrona zdrowia (18,1%), transport (12,1%), kultura (19,2%) czy edukacja 9,2%.

Obniżając w ubiegłym tygodniu stopy procentowe, Centralny Bank Rosji podtrzymał opinię, według której obserwowane obecnie wzrosty cen są tymczasowe. Według prognoz  rosyjskich władz monetarnych, inflacja spadnie poniżej 7% w lipcu 2016 r.,  4-procentowy cel osiągnie w 2017 r.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Poza rosnącymi cenami, o ból głowy CBR przyprawia też sytuacja na rynku walutowym. Po kilku miesiącach względnego spokoju, rosyjski ruble ponownie osłabia się względem dolara i euro, co jest oczywiście skutkiem spadających cen ropy naftowej. Za dolara trzeba zapłacić obecnie 62,6 RUB, a za euro 68,9 RUB. W obu przypadkach są to największe poziomy od marca tego roku.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~londoneer

funt jutro ponad 6 zeta :)))

! Odpowiedz
0 1 ~Jasio1234

Pytanie: Kiedy do Rosji zawita najnowsza amerykańska technologia???

! Odpowiedz
2 1 ~Che_J_Smith

szansa na wydłużenie agonii dolara to konflik - najlepiej w Europie,
więc spinają się żeby rozjuszyć Putina, za chwile nie będzie miał wyjścia;

a wy cieszycie się (co poniektórzy) jak ten oszczany barman od Tarantino;

! Odpowiedz
1 1 ~franek

Niewielu zaglada do danych ekonomicznych.Rosja miesiecznie posiada 15mld$nadwyzki w wymianie handlowej.http://www.tradingeconomics.com/russia/balance-of-trade
Do Polski wciaz sprowadzany jest tani rosyjski wegiel.Wzosl eksport wegla z Rosji do Niemiec tym samym eksport polskiego wegla zmala o 50%http://gornictwo.wnp.pl/mniejszy- import-wegla-do-polski,180378_1_0_0.html
Plutarch nawet tego nie moze pojac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~Polak

Nie kombinuj ruski trolu. jest już konflikt na Bliskim wschodzie, są napięcia w Azji Południowo-Wschodniej, są napięcia w Europie Wschodniej. Nie czaruj więc że eurpoejskie problemy to centrum wszechświata. Rosja wiedziała co się stanie z jej gospodarką - ekstensywną, opartą o eksportu surowców, które tanieją, dlatego z własnej inicjatywy obrała taka drogę, żeby jeszcze coś zyskać zanim imploduje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~plutarch odpowiada ~franek

brednie, strachy na Lachy

! Odpowiedz
0 0 ~pinokio odpowiada ~Polak

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 6 ~Papi

Ciekawe czym się różni putinowska Jedna Rosja, od PiSu prezesa /pomijając podtrzymywaną wrogość do Rosji/.

! Odpowiedz
1 1 ~Polak

czym się różni? mozna by o tym książkę napisać, ale czy ją przeczytasz?

! Odpowiedz
1 2 ~plutarch

mentalnie różni się bardzo niewiele, jest to: niechęć do zmian, potrzeba "lidera", konserwatyzm.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA -4,54% 33,25
2020-04-06 20:31:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil