Imigranci w Polsce: kim będą? Jak dużo dostaną?

Ile wynosi koszt utrzymania uchodźcy w Polsce?

Jeśli na imigrantach można byłoby „zarobić”, to kraje biłyby się o możliwość ich przyjmowania, a tak nie jest. Jakie będą koszty ekonomiczno-społeczne przyjęcia Syryjczyków i Erytrejczyków, tego nikt dokładnie oszacować nie potrafi. Można się jednak pokusić o przybliżoną kalkulację na podstawie danych o rodzaju pomocy socjalnej, która przysługuje cudzoziemcom w Polsce. Wytyczne znajdziemy na stronie Urzędu ds. Cudzoziemców.

Pomoc socjalna dla cudzoziemców

Dla jednej dorosłej osoby przebywającej w ośrodku dla uchodźców:

Rodzaj świadczenia

Wysokość świadczenia

Roczny koszt

wyżywienie

9 zł / dziennie

3285 zł

kieszonkowe

50 zł / miesięcznie

600 zł

na środki higieny osobistej

20 zł / miesięcznie

240 zł

jednorazowo na zakup odzieży i obuwia

140 zł 

140 zł

SUMA

 

4265 zł

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

Oczywiście trzeba doliczyć wartość bezpłatnego zakwaterowania w ośrodku oraz koszt opieki medycznej i obowiązkowych szczepień. Same świadczenia medyczne to koszt od 1,5 tys. zł po wielokrotność tej sumy - w zależności od tego, czy będzie do drobna pomoc medyczna, czy też pojawią się zabiegi chirurgiczne, stomatologiczne, czy nawet pomoc psychologa.

Uchodźcom przysługuje również prawo do bezpłatnego kształcenia w szkołach publicznych (także podręczniki i wyprawki) i bezpłatna nauka języka polskiego. Jednak trudno wyobrazić sobie, by afrykańskie dzieci bez długiego okresu przygotowawczego i żmudnej nauki języka polskiego mogły korzystać z nauki w szkole publicznej. Niemniej roczny koszt utrzymania jednego uchodźcy może oscylować nawet w okolicy 10-15 tys. zł.

- Łączny koszt dla budżetu państwa związany ze sprowadzeniem i utrzymaniem tych 3 tys. imigrantów może wynieść maksymalnie 100 mln zł rocznie. Na tę kwotę przypadają zasiłki, wyprawka, koszty sprowadzenia, koszty utrzymania, kursów językowych, zapewnienia niezbędnej opieki medycznej i ewentualne dofinansowanie miejsc pracy lub dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W skali budżetu to niewielka kwota, zwłaszcza że część środków dostalibyśmy z UE - wylicza Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Przypomnijmy, że KE zapowiedziała jednorazową dotację w wysokości 6 tys. euro na osobę, czyli ok 25 tys. zł. Jeśli znajdą się miejsca dla prawie 3 tys. dodatkowych osób w obecnych dwunastu ośrodkach dla cudzoziemców, jakimi dysponuje Polska, tych pieniędzy starczy może na rok lub półtora. Co dalej?

Pytanie o finanse to nie wszystko. W jakim stopniu uchodźcy z Afryki i Bliskiego Wschodu, nieznający języka polskiego, a może i bez wykształcenia, będą potrafili zasymilować się z polskim społeczeństwem? Czy znajdą tu swoje miejsce do życia? Czy odnajdą się w naszej kulturze, odmiennej od swojej? Zdobędą jakąś pracę? Czy mają szansę samodzielnie funkcjonować poza ośrodkiem dla cudzoziemców, bez opieki i pomocy państwa? Czy i kiedy będą mogli wrócić do swojej ojczyzny? A może zostaną w Polsce lub Europie na zawsze. Wiele jest niewiadomych, które niepokoją. Bez olbrzymiej pracy z polskiej strony, jako państwa-gospodarza, problem nie rozwiąże się sam. Dlatego władze Polski nie patrzą przychylnym okiem na pomysł Komisji Europejskiej.

Co o pomyśle KE i imigrantach myślą Europejczycy i Polacy?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~kac

Wychodzi 33 tysiące na osobę...jeśli tak kalkulujecie, to będziemy słono dopłacać. A strach jest w to wliczony ?

! Odpowiedz
0 9 ~nowoczesnapl

A ja wierzę w Polaków i kiboli,poleje się krew jak jakikolwiek kozojebca zacznie szukać zwady .

! Odpowiedz
0 10 ~dino12

Dlaczego urzednicy wypowiadają się za obywateli?? Pracuję na dwa etaty, prawie nie mam czasu dla rodziny (chociaz niestety nie mam czasu na dzieci!!). Zarabiam tyle ze ledwo starcza na opłaty i jedzenie (nie mówiąc o wakacjach). Niech dadzą NAM godnie zarobic to Polacy, którzy wyemigrowali wrócą i i gospodarka będzie sama się napędzać

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~Mariuszdasw

http://betterworld.eu/m/A1/c0e685d7d1/
Proszę o podpisanie petycji dotyczącej, niechęci przyjęcia imigrantów do naszego Kraju!

! Odpowiedz
0 3 ~Mariusz9000

UWAGA - Oszustwo, jak wprowadzicie swój numer telefonu na stronie to będą wam przychodzić PŁATNE SMS'y po kilka razy dziennie.

! Odpowiedz
2 19 ~polak

Jak tu uchodżcy będą świrować to poleje się krew,polacy się nie dadzą tak łatwo.......

! Odpowiedz
0 18 ~adam

No właśnie ja też tak uważam,nie chcemy tu islamu wtedy to życie straci sens.

! Odpowiedz
0 17 ~obserwator

Nie możemy wpuszczać tu tych śmierdzieli co by nic nie robili tylko gwałcili i brali kasę a i przy okazji może gdzieś coś ukraść może jakiś zamach itp. To jest paranoja,nie ma kasy na mieszkania dla młodych,ludzie w szpitalach umierają bo już nie ma kontraktu a my mamy pokazywać na co nas stać.Niech sobie Pani Merkel zabiera ich do siebie.Nie możemy się poddać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~Staszko

Imigranci z Syrii to broń demograficzna wymierzona w UE i w konsekwencji w NATO. Ruskie prują w Syrii we wszystko co się da : targi, szkoły, szpitale, po to by jak najwięcej Syryjczyków spier...alało do Unii Europejskiej, dzieląc Ją. Oglądając nawet tego "regulowanego przekaziora "
nie trudno jest odnieść wrażenie że już nawet nie ma co dzielić...Co do samych uchodźców, szkoda mi ich, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że w momencie gdy się zadomowią i otrząsną z tragedii jaką zgotował im wujek Sam i Reszta, zaczną w naszym kraju w taki czy inny sposób domagać się swoich radykalno - religijnych praw, skrajnie sprzecznych z naszym ( zachodnim) systemem wartości. Podsumowując: Wkładamy sobie do gardła granat z opóźnionym zapłonem...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 20 ~Rafał

Witam wszystkich popieram wasze komentarze , ja jestem niewierzący i nie mam nic do tych co wierzą nawet w zielone ludziki ,ale tego bydła nie strawię . Stanął bym w ramie w ramie z każdym byle tego bydła nie wpuścić do nas . Jak widzę co się dzieje w Niemczech , Francji to mnie zalewa . Gwałty na porządku dziennym , według mnie u nas też się pojawią bo są osoby które o to zadbają . Jak by to ode mnie zależało to wprowadził bym takie zasady jak Japończycy , i dodatkowo przywrócił kontrole graniczne jak tylko by chcieli wtargnąć siłą , oznaczało by to napaść na nasz kraj nielegalne wtargnięcie i kazał bym otworzyć ogień . Jak przy pierwszej próbie by zginęło kilka set osób zastanowili by się na drugi raz .Powołać rezerwę i jazda z nimi w dupie cała Unia o ile to jest jeszcze Unia .A daje głowę uciąć że może nie moje roczniki 81 ale te z lat 90tych doświadczą wojny może nawet 3 światowej (oby nie )

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.