REKLAMA

Ile zapłacisz za pozwolenie na broń?

Weronika Szkwarek2016-02-10 09:20, akt.2017-10-31 13:36redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-02-10 09:20
aktualizacja
2017-10-31 13:36
Ile zapłacisz za pozwolenie na broń?
Ile zapłacisz za pozwolenie na broń?
/ FORUM

Wyrobienie pozwolenia na broń może kosztować nawet 2 tysiące złotych. Pierwszym wydatkiem, z którym należy się liczyć, jest opłata skarbowa w wysokości 242 zł, potem dochodzą koszty badań lekarskich, psychologicznych i egzaminu.

30 listopada 2015 weszła w życie nowelizacja Ustawy o broni i amunicji, która zmieniła zapis pochodzący z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2000 roku dotyczący wskazania maksymalnych opłat pobieranych za badania lekarskie i psychologiczne.

Do końca listopada maksymalnie za część lekarską płaciliśmy 350 zł (20% minimalnego wynagrodzenia za rok 2015). Natomiast za ocenienie sprawności psychologicznej – maksymalnie 525 zł (30% minimalnego wynagrodzenia za rok 2015).

fot. / / FORUM

Co składa się na cenę wyrobienia pozwolenia na broń w 2017 roku:

  1. opłata skarbowa 242 zł,
  2. opłata za badanie lekarskie – do 15% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym poprzedzającym przeprowadzenie badania, czyli maksymalnie w 2017 roku może wynieść 607,08 zł,
  3. opłata za badanie psychologiczne – jak wyżej, czyli maksymalnie 607,08 zł,
  4. opłata za egzamin – w zależności od przeznaczenia broni od 100 zł do 1000 zł.

Podsumowując, za pozwolenie na broń w 2017 roku można zapłacić maksymalnie 2456 zł, zaś w 2015 stawka ta wynosiła do 2 377 zł). O tym, ile wynoszą opłaty za poszczególne egzaminy (jest to zależne od przeznaczenia broni), pisaliśmy na łamach Bankier.pl w artykule: Jak uzyskać pozwolenie na broń.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (44)

dodaj komentarz
~power
Pani Weroniko może urealnię troche http://gunblog.eu/2014/03/porady-ile-kosztuje-pozwolenie-na-bron/
oraz http://gunblog.eu/2014/04/porady-ile-kosztuje-pozwolenie-na-bron-ciag-dalszy/
~wer
Przestępca ma łatwiejszy dostęp do broni niż uczciwy obywatel, natomiast ciągłe straszenie że się Polacy wystrzelają niestety nadal działa na wyobraźnie frajerów którzy wierzą w te bajki. Niestety największe tragedie są w miejscach gdzie obywatele nie posiadają broni, gdyż jak jest inaczej to się o strzelaninie Przestępca ma łatwiejszy dostęp do broni niż uczciwy obywatel, natomiast ciągłe straszenie że się Polacy wystrzelają niestety nadal działa na wyobraźnie frajerów którzy wierzą w te bajki. Niestety największe tragedie są w miejscach gdzie obywatele nie posiadają broni, gdyż jak jest inaczej to się o strzelaninie nie mówi bo sprawca zostaje szybko ubity. Jestem przekonany że nawet ludzie z temperamentem inaczej by się zachowywali gdyby był obowiązek (nie tylko prawo) posiadania broni i wiedzieli by oni że co drugi przechodzień jest w stanie się bronić - szczególnie kobiety które są średnio niższe i lżejsze.
~guns
Masz rację, ci co tak sądzą są ograniczeni, nawet w Rosji jest łatwiejszy dostęp do broni, i co Rosjanie masowo do siebie strzelają, jakoś nie!!!

W USA dochodzi do masakr najczęściej tam gdzie jest strefa wolna od broni, powiem więcej tam gdzie jest więcej broni jest nie tylko mniej zabójstw, ale i przestępstw!
Masz rację, ci co tak sądzą są ograniczeni, nawet w Rosji jest łatwiejszy dostęp do broni, i co Rosjanie masowo do siebie strzelają, jakoś nie!!!

W USA dochodzi do masakr najczęściej tam gdzie jest strefa wolna od broni, powiem więcej tam gdzie jest więcej broni jest nie tylko mniej zabójstw, ale i przestępstw!!!

http://g2.gangsters.pl/?ref=118203
~zar
Poprzyj prawo Polaków do posiadania broni

http://prawodobroni.org/


~pipiripi
swędzi was? za spokojnie na polskich ulicach i w szkołach???
~StanRS
Ciebie to tylko pipka może swędzieć.
~Realista
Z tej "wyliczanki" wynika , że " zgodnie z prawem" broń może mieć
tylko człowiek zamożny , no i... gangster , bo oni też mają dużo forsy.
Jak do tego dodać przepisy o jej użyciu , to rzeczywiście lepiej mieć
coś innego do obrony . Wogóle , to u nas NIKT
Z tej "wyliczanki" wynika , że " zgodnie z prawem" broń może mieć
tylko człowiek zamożny , no i... gangster , bo oni też mają dużo forsy.
Jak do tego dodać przepisy o jej użyciu , to rzeczywiście lepiej mieć
coś innego do obrony . Wogóle , to u nas NIKT nie jest w stanie
żyć "zgodnie z prawem" , bo ono jest już tak POgmatwane , że nawet
prawnicy specjalizują się w określonych dziedzinach , ale przeciętnego
obywatela "nieznajomość prawa nie zwalnia od odPOwiedzialności".
Fajny kraj sobie zafundowaliśmy za nasze pieniądze.
~mk
"Pierwszym wydatkiem, z którym należy się liczyć, jest opłata skarbowa w wysokości 242 zł" - to jest jeden z ostatnich wydatków.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~spostrzegawczy
Do obrony przed bandziorami wystarczy dobry nóż. Kulkę można wyciągnąć , ale cięcia i dzgniecia w adrenalinie to śmierć. Na nachodzcow nie zadziała bo ich wielu jak ziaren piasku na pustyni.

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki