Ile metrów mieszkania warta jest średnia pensja?

Drugi miesiąc z rzędu znacznie wzrosła powierzchnia mieszkania, jaką może w Łodzi kupić na kredyt rodzina z dzieckiem zarabiająca dwie średnie krajowe.

O 0,9 proc. wzrosło przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w ciągu miesiąca, a o 2,0 proc. w ujęciu rocznym – wg danych Głównego Urzędu Statystycznego w październiku br. Polacy zarabiali średnio 3312,32 złotych brutto. Jak co miesiąc, w Open Finance policzyliśmy, na jakie mieszkanie może pozwolić sobie rodzina zarabiająca dwie średnie krajowe oraz singiel, którego miesięczna pensja wynosi dokładnie tyle, ile podaje GUS.

Skromny wzrost wynagrodzeń (w ujęciu realnym jest on nawet ujemny, bo roczna inflacja wynosi 3,1 proc.) po raz kolejny został zrekompensowany przez spadki cen nieruchomości. Skutkiem tego w Łodzi za dwie średnie pensje można kupić mieszkanie o powierzchni prawie 74 m2, o ponad 7 proc. większe niż miesiąc wcześniej. Także sytuacja łódzkiego singla jest dobra, za przeciętną wypłatę stać go na lokum o powierzchni 36,5 m2 (o 6,5 proc. więcej niż przed miesiącem). Sytuacja taka ma miejsce, gdyż mediana ceny transakcyjnej w tym mieście spadła z 4499 do 4259,5 zł za m2. Z analizowanych przez Open Finance miast (pod uwagę wzięliśmy sześć największych) to właśnie tam średnio zarabiający Polak kupi na kredyt największe mieszkanie.

Kilkuprocentowy wzrost wielkości dostępnego mieszkania odnotowaliśmy także w Krakowie, gdzie rodzina z dzieckiem może kupić 49,5 m2, a singiel 24,5 m2. W grodzie Kraka metr kwadratowy mieszkania kosztował w październiku 6371 zł, a we wrześniu 6533 zł.



Jak zwykle najgorzej jest w Warszawie. Tam zarabiającego średnią krajową singla nadal nie stać nawet na 20-metrową kawalerkę, bo metr kwadratowy mieszkania w stolicy to nadal prawie 7,9 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że są to rozważania czysto teoretyczne. Średnie wynagrodzenie jest liczone dla całego kraju, a przecież we wspomnianej Warszawie zarobki są dużo wyższe niż w pozostałych regionach, więc i zdolność kredytowa warszawiaków jest wyższa.

Kupujesz? Sprzedajesz? Wynajmujesz? Urządzasz? Wejdź na nieruchomosci.bankier.pl
Na poprawiającą się dostępność mieszkań oprócz spadających cen nieruchomości wpływa coraz większa zdolność kredytowa, stymulowana przez rosnące pensje i niższe marże kredytów. Obecnie mediana analizowanych przez Open Finance ofert bankowych wynosi 314,7 tys. zł, o 4,3 tys. więcej niż miesiąc temu. W przypadku singla zdolność kredytowa wzrosła o 1,3 tys. zł, czyli o 0,85 proc.

Marcin Krasoń, Open Finance
Współpraca: Michał Sadrak, Bernard Waszczyk

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~fly

Myślę, że z 2 tys....

! Odpowiedz
0 0 ~Niezalezny

A reklama w sieci polegająca na pisaniu ze w open to źle a dobrze w Expand, ludzie przecież to pisza ludzie do tego wynajęci za kasę, zeby klientów zbierać. W krakowie i tak ciężko cokolwiek kupić więc powiem szczerze jest jak jest i już. Takie opisy maja sie nijak do realiów, kryzys już troszkę pokazał że branie kredytu na 110% nie było najlepsze. Pozdrawiam zakredytowanych i zycze spadku cen walut.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~hgfkhgfjhgf

Polityka prorodzinna i zachecanie ludzi do powrotu do kraju sprAWI ze za 20 lat Polski nie bedzie.

! Odpowiedz
0 0 ~lolek99

Open fajans to są palanty! Przed zaciągnięciem kredytu byłem u nich a później w Expanderze.. różnica kolosalna na rzecz Expandera - tam mi o wszystkim powiedzieli , natomiast w open fajans praktycznie o niczym! zero! null! i tylko wciskali swoje banki :metro i nobel...

! Odpowiedz
0 0 ~adea

Open fince żyje z sprzedaży kredytów i na początku artykułu piszą że chodzi o to ile przy danej wypłacie możne dostać kredytu i jakie może mieć za to mieszkanie :)
Open fince chce nas na okrętkę nagonić na wzięcie kredytu :)

! Odpowiedz
0 0 ~analityk

"Specjaliści" z Ołpen Fajans pokazują sytuację tylko na dany moment ale nawet się nie zająkną o tym że zmiana stóp procentowych lub kursu walutowego może pogrążyć zadłużoną rodzinę. Dla nich liczy się tylko prowizja od zaciagniętego kredytu.

! Odpowiedz
0 0 ~loek

"Także sytuacja łódzkiego singla jest dobra, za przeciętną wypłatę stać go na lokum o powierzchni 36,5 m2 (o 6,5 proc. więcej niż przed miesiącem)." nosz ku**a mać... i tu przestałem już czytać. Co za mądra głowa to pisała. Tzn moze sobie kupić za wypłatę 36m2 lokum. Pozdrawiam piszącego, wiecej takich optymistycznych artykułów.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne