REKLAMA

Ile kosztuje wychowanie dzieci w Polsce? Znamy wyliczenia ekspertów

2015-06-01 10:31
publikacja
2015-06-01 10:31

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce (do osiągnięcia 19 roku życia) mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł, a dwójki dzieci - od 317 tys. do 350 tys. zł - szacuje Centrum im. Adama Smitha.

/ YAY Foto

W przypadku rodzin z trójką dzieci koszty te wynoszą przeciętnie od 421 do 460 tys. zł W opublikowanym przez Centrum im. Adama Smitha raporcie przyjęto, że koszt wychowania drugiego dziecka wynosi 80 proc. kosztów pierwszego, a trzeciego dziecka - 60 proc. kosztów pierwszego - ze względu na "korzyści skali", w tym na oszczędności płynące ze wspólnej konsumpcji.

Eksperci podkreślają, że choć rodzicielstwo nie jest wyłącznie rezultatem kalkulacji ekonomicznych, to obawy potencjalnych rodziców o bezpieczeństwo ekonomiczne rodziny i jej poziom życia negatywnie wpływają na decyzje o liczbie dzieci.

"Dla Polski ważne jest, aby współczynnik dzietności - obecnie wynoszący około 1,3 - wzrósł do poziomu zbliżonego do 2, bez tego nasz kraj znajdzie się w głębokim regresie demograficznym" - czytamy w raporcie.

Jego autorzy podkreślają, że ważne jest, aby koszty wychowania i utrzymania dzieci były minimalizowane dzięki efektywnym usługom publicznym (edukacji, opiece zdrowotnej), ale głównie dzięki dynamicznemu rynkowi pracy, pozwalającemu na samodzielne uzyskanie dochodów.

"Macierzyństwo i praca zawodowa są obecnie do pogodzenia, a praca zawodowa jest jednym z czynników wzmocnienia pozycji społecznej kobiet" - czytamy.

Eksperci podkreślają też, że rodziny z dziećmi są szczególnie wrażliwe na skutki wysokiego VAT. "Stawka VAT w Polsce jest wyższa niż w większości państw europejskich. Wyższa stawka obowiązuje jedynie w Szwecji i Danii (25 proc.) Dla 95 proc. polskich podatników 23 proc. stawka VAT jest większym obciążeniem niż 19 proc. stawka od dochodów osobistych" - czytamy w raporcie.

laz/ luo/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~eko
moja siostra podczas studiów łykała 2tyś mies :) od rodzicow ;)
~eko
no co lepiej kupić sobie mieszkanie zamiast dziecko ekonomicznie wychodzi bo najważniejsze żyć eko...
~obywatel
To kto będzie teraz spełniał te obietnice Dudy, przecież przy dzietności nawet 5/rodzinę dzieci i tak będą miały problem spłacać długi które zaciągniemy jeśli będziemy realizować jego głupie populistyczne postulaty...
Z takimi pomysłami to nawet bym mu nie powierzył obsługi kiosku ruchu....
~The_Thing
Małe sprostowanie co do stawek VAT w Europie... Poza Danią i Szwecją, wyższą niż w Polsce stawkę VAT mają również: Węgry (27%), oraz Rumunia i Finlandia (24 %).
~polak2
Te koszty ponosi polska ..a potem zachód ma gotowych roboli....
~mam
"Macierzyństwo i praca zawodowa są obecnie do pogodzenia " to najbardziej mi się podoba. sama to przeszłam praca + dziecko w POLSCE to więcej niż trudne.
W pracy musisz być, okres przedświąteczny, podchodzisz pod przedszkole i pani z uśmiechem mowi ze dziś przyszlo mało dzieci wiec przedszkole będzie nieczynne.
"Macierzyństwo i praca zawodowa są obecnie do pogodzenia " to najbardziej mi się podoba. sama to przeszłam praca + dziecko w POLSCE to więcej niż trudne.
W pracy musisz być, okres przedświąteczny, podchodzisz pod przedszkole i pani z uśmiechem mowi ze dziś przyszlo mało dzieci wiec przedszkole będzie nieczynne. Inny przykład pracuje do 18.00 a świetlica szkolna czynna tylko do 15.00. + te wszytkie wolne dni w szkolnictwie a matka polka ma tylko 26 dni urlopu
aaaa instytucji babci nie ma, no bo bacie teraz mają wydłużany wiek emerytalny....
A koleżankach które wróciły po tzw urlopie macierzyńskim i dostaly papierek pożegnalny do reki nawet nie wspomnę...
~iwonka
A jak masz trójkę to dopiero jest do pogodzenia. Bez pomocy dziadków właściwie jest to niewykonalne.
~Piotr
317000/19/12 = 1390 zł miesięcznie za dwójkę to bardzo dużo. Musieliśmy być z bratem bardzo tanimi dziećmi, bo rodzice zarabiali zawsze w granicach 2000zł (oboje) więc niemożliwe żeby zostawało rodzicom 600zł na opłaty i całą resztę.
~rtty
znam takich co piątkę wychowują nie mając 2000zł miesięcznie, ale na wsi to nie takie trudne.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki