Ile będzie wolnych dni w 2012 roku?

redaktor Bankier.pl
Pracownicy, którzy chcą pracować mniej w 2012 roku, będą mieli na to szansę, wykorzystując do tego jedynie kilka dni urlopu wypoczynkowego.

Rok 2012 zapowiada się jako rok obfity w dni wolne od pracy. Jak wynika z kalendarza, w przyszłym roku możemy liczyć na 13 dni świątecznych, w tym 9 przypadających w dni robocze. Choć w porównaniu do roku 2011 liczba dni świątecznych jest porównywalna, to rok 2012 daje nam szansę na skorzystanie aż z 6 długich weekendów, przy wykorzystaniu zaledwie kilku dni wypoczynkowych.

Zaplanuj sobie 6 długich weekendów w roku 2012 roku


Pierwszy z długich weekendów przypadnie zaraz po nowym roku za sprawą święta Trzech Króli (6-8 stycznia 2012), a kolejny 3-dniowy z początkiem kwietnia w święta Wielkanocne (7-9 kwietnia 2012).Niepowtarzalną szansę wykorzystania rekordowo długiego, bo aż 9-dniowego weekendu dają nam święta 1 i 3 maja przypadające we wtorek i czwartek. Aby z niego skorzystać wystarczy wykorzystać jedynie 3 dni z urlopu wypoczynkowego (poniedziałek, środę, piątek).

Wykorzystując 1 dzień wolny z urlopu będziemy mogli udać się na kolejny długi weekend już w czerwcu za sprawą święta Bożego Ciała, które zawsze przypada w czwartek.

Jeżeli chodzi o dni wolne w święto Wszystkich Świętych, to przypadnie on w czwartek dając nam jednocześnie możliwość wydłużenia weekendu do 4 dni biorąc jedynie 1 dzień urlopu.

Na szczególnie długi wypoczynek możemy liczyć również pod koniec roku w święta Bożego Narodzenia. W roku 2012 Wigilia przypadnie w poniedziałek, Boże Narodzenie we wtorek, natomiast Drugi Dzień Świąt w środę. Biorąc zatem 1 dzień urlopu wypoczynkowego będziemy mogli liczyć aż na 5-dniowy świąteczny weekend, natomiast biorąc kolejne 2 wydłużamy go aż do 9 dni.
 

Święto przypadające w niedzielę bez dodatkowego dnia wolnego


Masz problem prawny lub finansowy?
Napisz do ekspertów Bankier.pl
Planując sobie długi weekend nie należy zapominać o nowelizacji kodeksu pracy ze stycznia 2011 roku. Ustawodawca wprowadzając styczniowe zmiany, dał pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy – 6 stycznia święto Trzech Króli, zabierając jednocześnie możliwość ,,odebrania'' dnia wolnego za święta przypadające w dzień wolny od pracy inny niż niedziela. Wszystko to za sprawą zmian wprowadzonych w art. 130 par. 2 i art. 130 par. 2(1) kodeksu pracy, w którym wskazano, że święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jednocześnie ustawodawca zaznacza, że jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy pracownika święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy – to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.
 

Lista dni ustawowo wolnych od pracy w 2012 r.

 • 1 stycznia - Nowy Rok,
 • 6 stycznia - Święto Trzech Króli (od 6 stycznia 2011 roku )
 • 8 kwietnia - pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
 • 9 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy,
 • 1 maja - Święto Pracy,
 • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 • 27 maja - Zielone Świątki,
 • 7 czerwca - dzień Bożego Ciała,
 • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada - Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 • 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia,

Iwona Karkus

Bankier.pl
i.karkus@bankier.pl  

Iwona Maczalska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~aaa

1 dzien wielkaocy to niedziela a 2 to lany poniedzialek i zawsze byly wolne

! Odpowiedz
0 0 ~Adam

A kiedy ludzie zaczna w koncu pracowac?:)

! Odpowiedz
0 0 ~pracownik

od kiedy zielone swiatki i 2 dzien wielkanocny sa wolne w Polsce? czyzbym cos przeoczyl

!
Polecane
Najnowsze
Popularne