Ifo w górę. Wreszcie lepsze dane z Niemiec

2019-03-25 10:11
publikacja
2019-03-25 10:11
YAY Foto

Po długiej serii bolesnych rozczarowań w niemieckiej gospodarce wreszcie zaświeciło światełko nadziei. Indeks Ifo obrazujące nastroje niemieckich menedżerów w marcu wzrósł po raz pierwszy od sześciu miesięcy.

Ostatnie miesiące przyniosły wysyp pesymistycznych wiadomości z największej gospodarki Europy. Za sprawą zapaści w przemyśle (a zwłaszcza w branży motoryzacyjnej) Niemcom ledwo udało się uniknąć tzw. technicznej recesji w drugiej połowie 2018 roku. Również pierwszy kwartał najprawdopodobniej nie był zbyt udany, co sugeruje najniższy od 2012 roku odczyt PMI dla niemieckiego sektora wytwórczego.

/ Instytut Ifo.

Ale dziś dane z niemieckiej gospodarki wreszcie zaskoczyły pozytywnie. Indeks Ifo wzrósł w marcu do 99,6 pkt. z 98,7 pkt. (po rewizji z 98,5 pkt.) odnotowanych w lutym. Ekonomiści spodziewali się, że wskaźnik ten utrzyma się na poziomie 98,5 pkt. Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu indeks Ifo znalazł się na najniższym poziomie od 2014 roku.

/ Instytut Ifo.

Był to pierwszy wzrost Ifo od sierpnia 2018 i dopiero trzecia zwyżka tego wskaźnika od dwóch lat. Rzecz jasna jest stanowczo zbyt wcześnie, aby na podstawie jednego odczytu przesądzać o poprawie koniunktury gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów. Jednakże lekkim pozytywem jest fakt, że wyraźnie w górę drgnął subindeks oczekiwań, odbijający się z dość niskich poziomów.

Poprawa nastrojów dotyczyła głównie sektora usługo raz handlu. Wskaźniki dla przemysłu wciąż leciały w dół, pogłębiając wieloletnie minima. Nie poprawiły się także oceny przyszłej koniunktury w budownictwie. Balon na ryku nieruchomości w Niemczech, który pękł w drugiej połowie 2018 roku, przez poprzednie lata w znacznym stopniu napędzał wzrost gospodarczy nad Renem.

KK

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
janek43
wpisy usuwane są nielegalnie ponieważ nie ma nawet drogi odwołania się. Brak nawet powołania się na regulamin więc jest ewidentnie nielegalne. Pora żeby powstał "poważny" portal o tematyce ekonomicznej.
talmud
jak nazywa sie system w ktorym usuwa sie wpisy knebluje sie wolnosc slowa ogranicza sie slownictwo manipuluje sie przekazem przesladuje sie zwolennikow "anty".......wie ktos ??

p.s ciekawe dlaczego & "kto" w sieci usuwa sie tyle wpisow (sic!!!)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki