Ifo w górę. Wreszcie lepsze dane z Niemiec

Po długiej serii bolesnych rozczarowań w niemieckiej gospodarce wreszcie zaświeciło światełko nadziei. Indeks Ifo obrazujące nastroje niemieckich menedżerów w marcu wzrósł po raz pierwszy od sześciu miesięcy.

Ostatnie miesiące przyniosły wysyp pesymistycznych wiadomości z największej gospodarki Europy. Za sprawą zapaści w przemyśle (a zwłaszcza w branży motoryzacyjnej) Niemcom ledwo udało się uniknąć tzw. technicznej recesji w drugiej połowie 2018 roku. Również pierwszy kwartał najprawdopodobniej nie był zbyt udany, co sugeruje najniższy od 2012 roku odczyt PMI dla niemieckiego sektora wytwórczego.

(Instytut Ifo.)

Ale dziś dane z niemieckiej gospodarki wreszcie zaskoczyły pozytywnie. Indeks Ifo wzrósł w marcu do 99,6 pkt. z 98,7 pkt. (po rewizji z 98,5 pkt.) odnotowanych w lutym. Ekonomiści spodziewali się, że wskaźnik ten utrzyma się na poziomie 98,5 pkt. Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu indeks Ifo znalazł się na najniższym poziomie od 2014 roku.

(Instytut Ifo.)

Był to pierwszy wzrost Ifo od sierpnia 2018 i dopiero trzecia zwyżka tego wskaźnika od dwóch lat. Rzecz jasna jest stanowczo zbyt wcześnie, aby na podstawie jednego odczytu przesądzać o poprawie koniunktury gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów. Jednakże lekkim pozytywem jest fakt, że wyraźnie w górę drgnął subindeks oczekiwań, odbijający się z dość niskich poziomów.

Poprawa nastrojów dotyczyła głównie sektora usługo raz handlu. Wskaźniki dla przemysłu wciąż leciały w dół, pogłębiając wieloletnie minima. Nie poprawiły się także oceny przyszłej koniunktury w budownictwie. Balon na ryku nieruchomości w Niemczech, który pękł w drugiej połowie 2018 roku, przez poprzednie lata w znacznym stopniu napędzał wzrost gospodarczy nad Renem.

KK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 24 janek43

wpisy usuwane są nielegalnie ponieważ nie ma nawet drogi odwołania się. Brak nawet powołania się na regulamin więc jest ewidentnie nielegalne. Pora żeby powstał "poważny" portal o tematyce ekonomicznej.

! Odpowiedz
4 28 talmud

jak nazywa sie system w ktorym usuwa sie wpisy knebluje sie wolnosc slowa ogranicza sie slownictwo manipuluje sie przekazem przesladuje sie zwolennikow "anty".......wie ktos ??

p.s ciekawe dlaczego & "kto" w sieci usuwa sie tyle wpisow (sic!!!)

! Odpowiedz
0 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil