REKLAMA

Hotelarze domagają się jasnego stanowiska rządu ws. funkcjonowania ich obiektów w Wielkanoc

2021-03-12 07:41
publikacja
2021-03-12 07:41
Hotelarze domagają się jasnego stanowiska rządu ws. funkcjonowania ich obiektów w Wielkanoc
Hotelarze domagają się jasnego stanowiska rządu ws. funkcjonowania ich obiektów w Wielkanoc
fot. Edvard Nalbantjan / / Shutterstock

Domagamy się jasnego stanowiska rządu ws. funkcjonowania hoteli w Wielkanoc - informuje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, odnosząc się do zapowiedzi ponownego lockdownu na Mazowszu i w Lubuskim.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od poniedziałku, 15 marca do niedzieli, 28 marca w województwach mazowieckim i lubuskim rząd zaostrzy rygory sanitarne, zamknięte będą m.in. hotele.

"Dając hotelarzom z Mazowsza i woj. lubuskiego 4 dni na przygotowanie się do lockdownu, rząd nie wziął pod uwagę, że hotel to złożona machina, której nie da się uruchomić i wyłączyć z dnia na dzień" - powiedział PAP Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Tłumaczył, że "na rozruch obiektu potrzebny jest czas, pieniądze i ludzie, a w tej chwili hotelarze zostali pozbawieni wszystkich tych czynników". Dodał, że zamknięcie hotelu to również złożony proces, wymagający odpowiedniej logistyki.

Mączyński zaznaczył, że Izba domaga się konkretnego stanowiska rządu dotyczącego funkcjonowania hoteli w okresie świąt wielkanocnych. Podkreślił, że Wielkanoc to czas szczególny dla hotelarzy, zwłaszczazwłaszcza że większość z nich już zainwestowała środki finansowe i rozpoczęła przygotowania do nadchodzących Świąt. Dodał, że goście też zaplanowali wypoczynek i dokonali rezerwacji.

Przedstawiciel branży przypomniał, że już 28 stycznia br. Komisja Europejska podwyższyła limit kwoty pomocy publicznej de minimis. "W Polsce, pomimo licznych apeli wielu środowisk, w tym branży hotelarskiej, kwota limitu wciąż nie została zmieniona. Mijają kolejne dni, obostrzenia są sukcesywnie rozszerzane na nowe regiony, a hotelarze zostali de facto pozbawieni dostępu do pomocy państwa, ponieważ większość osiągnęła limit, który już dawno w innych krajach Unii Europejskiej nie obowiązuje" - wskazał.

Dodał też, że mimo licznych zapowiedzi medialnych wicepremiera Jarosława Gowina dotyczących pomocy w wysokości 300 mln zł dla woj. warmińsko-mazurskiego, pieniądze te nadal nie trafiły do hotelarzy. "Co w takim razie z pomocą dla kolejnych województw?" - pyta Mączyński.

Od poniedziałku, 15 marca do niedzieli, 28 marca w województwach mazowieckim i lubuskim rząd zaostrzy rygory sanitarne, zamknięta będzie m.in. większość sklepów w galeriach handlowych, hotele, sauny, solaria, kasyna. Od soboty, zgodnie z planem, te same ograniczenia będą na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach, gdzie lockdown obowiązuje od 27 lutego, i został przedłużony do 28 marca. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska, Longina Grzegórska-Szpyt

ewes/ lgs/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Komentarze (6)

dodaj komentarz
rekin1986
Jak zwykle każdy zły an rząd tylko , że rząd nie ma wpływu na to ilu mamy zakażonych bo liczba zakażonych zależy od tego jak sami ludzie się zachowują

Na zdrowy rozum jak jest pandemia to się siedzi w domu i chodzi tylko do pracy a niech jeżdzą tylko Ci co muszą służbowo w celach firmowych a jak się chce
Jak zwykle każdy zły an rząd tylko , że rząd nie ma wpływu na to ilu mamy zakażonych bo liczba zakażonych zależy od tego jak sami ludzie się zachowują

Na zdrowy rozum jak jest pandemia to się siedzi w domu i chodzi tylko do pracy a niech jeżdzą tylko Ci co muszą służbowo w celach firmowych a jak się chce komuś prywatnie urlopu w czasie pandemii to potem jak się pochoruje to niech pokrywa koszty leczenia z własnej kieszeni bo koszty niefrasobliwego zachowania ponoszą potem wszyscy

Widzę co się dzieje na mieście totalna olewka maska niby na twarzy co z tego jak nos nie zasłonięty w sklepie to samo sprzedawczynie mają niby maski co z tego jak robią bez rękawic ochronnych nie każdy dezynfekuje ręcę po wejściu czy wyjściu ze sklepu

Zanim wydostaniemy się z epidemii to jeszcze ze 2 lata zejdą
eagleeye
Ty tak na poważnie czy na zamówienie post napisałeś.

Powiedz mi czy ten tzw. wirus został gdziekolwiek na świecie wyizolowany ???

rekin1986 odpowiada eagleeye
Na poważnie dwóch sąsiadów w zeszłym roku w lipcu pojechali na urlopy z rodzinami i wszyscy się zarazili covidem całymi rodzinami leczenie trwało ponad miesiąc zakaz wychodzenia z domu trzeba być hipokrytą by jeżdzić na urlopy w czasie pandemii
shadow_xx
Nie z tym rządem. Skoro jednego dnia trzy osoby z rządu mają trzy różne opinie na temat trzeciej fali albo w ciągu jednego dnia potrafią zdecydować, że zamykają cmentarze chociaż wcześniej twierdzili, że na pewno tego nie zrobią.

Kto jeszcze traktuje ten rząd poważnie? Chyba tylko niespełna rozumu, zaprogramowany
Nie z tym rządem. Skoro jednego dnia trzy osoby z rządu mają trzy różne opinie na temat trzeciej fali albo w ciągu jednego dnia potrafią zdecydować, że zamykają cmentarze chociaż wcześniej twierdzili, że na pewno tego nie zrobią.

Kto jeszcze traktuje ten rząd poważnie? Chyba tylko niespełna rozumu, zaprogramowany przez tvpis.

Rząd powinien mówić jednym głosem, być stanowczym w swoich decyzjach, mieć strategię długoterminową.... o czym ja marzę?
bankster-kreator
Jakbym miał hotel to od roku chyba bym go przerobił po prostu w papierach na budynek mieszkalny i wynajmował na dłuższy termin. Po prostu spisywał z klientem umowę na rok jako wynajem kawalerki a klient płaci za pierwszy miesiąc + kaucja i ewentualnie rozwiązuje umowę wcześniej to jakaś tam różnica i kaucja jest mu Jakbym miał hotel to od roku chyba bym go przerobił po prostu w papierach na budynek mieszkalny i wynajmował na dłuższy termin. Po prostu spisywał z klientem umowę na rok jako wynajem kawalerki a klient płaci za pierwszy miesiąc + kaucja i ewentualnie rozwiązuje umowę wcześniej to jakaś tam różnica i kaucja jest mu zwracana. Jakoś bym to wykombinował by mieć obłożenie 100%. Nie oddał bym hotelu za frajer korporacyjnym czy banksterskim oligarchom co mają dostęp prosto do drukarki i będą skupować aktywa za tani świeżo wydrukowany pieniądz po koszcie zero.
bankster-kreator
Restauracje bym zrobił działającą tylko na "dowóz". Resztę rzeczy w budynku też bym przeorganizował. Bo pandemia będzie trwała i trwała. Będzie mutacja południowo afrykańska, około biegunowa, koreańska, australijska, kanadyjska a jak mutacja około biegunowa połączy się z afrykańską to wszyscy umrzemy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki