REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Horrendalne ceny warzyw. "Krajowe o ponad 50 proc. droższe niż przed rokiem"

2023-03-19 06:01
publikacja
2023-03-19 06:01

Obecnie krajowe warzywa są o 55,7 proc. droższe niż przed rokiem. Wraz z wiosną warzywa będą taniały, ale do świąt wielkanocnych raczej nie należy oczekiwać zbyt dużego spadku cen - poinformował PAP ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera.

Horrendalne ceny warzyw. "Krajowe o ponad 50 proc. droższe niż przed rokiem"
Horrendalne ceny warzyw. "Krajowe o ponad 50 proc. droższe niż przed rokiem"
fot. Jose HERNANDEZ Camera 51 / / Shutterstock

"Jesteśmy w przednówku, czyli, jak nazwa wskazuje, przed nowymi zbiorami. To moment przełamania. Nie będzie jednak tak, że cały towar na rynku stanieje z dnia na dzień - tu pod uwagę trzeba brać uwarunkowania handlowe czy przyrodnicze. Proces stabilizacji cen będzie trwał mniej więcej do końca kwietnia" - powiedział Kmera.

W połowie marca licząc rok do roku krajowe warzywa (12 produktów) były droższe o ponad 55,7 proc. Najbardziej podrożała cebula (3,5-krotnie), marchew i pory (2,5-krotnie). Tańsze niż przed rokiem są buraki ćwikłowe (o 4 proc.).

Zdaniem eksperta taniej będzie, gdy nastąpi "przebudowa" rynku w związku z pojawieniem się nowalijek. Wówczas ubiegłoroczne, wysokie ceny warzyw będą musiały uelastycznić się i dostosować do konkurencji w postaci młodych warzyw.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Wyjątkiem jest papryka. Hiszpanie trzymają ceny, bo widzą, że konkurencji za bardzo nie ma. Poza tym papryki jest u nich coraz mniej" - tłumaczy Kmera.

Przypomniał, że wysokie ceny papryki spowodowane są złą pogodą. Obecnie hiszpańska papryka jest oferowana na rynku w Broniszach w cenie 19-20 zł, ale na jego zakup nie ma zbyt wielu chętnych. Tańsza jest papryka turecka w cenie 14 zł/kg.

Droga jest cebula, za którą w hurcie zapłacić trzeba nawet 4,5 zł za kg. To warzywo podrożało najbardziej ze wszystkich krajowych warzyw, tj. o ponad 320 proc. w stosunku do średniej ceny z ostatnich 10 lat. Także jej cena będzie stopniowo spadać, gdy pojawi się młoda cebula - początkowo sprowadzana z Bałkanów, a w połowie maja już krajowa.

Powodem tak wysokich cen cebuli jest zapotrzebowanie na to warzywo. Jest ona używana w wielu krajach, ale nie wszędzie można ja uprawiać. W ub.r. na południu Europy nie udała się, w Polsce były dobre zbiory, ale jest też duży eksport - wyjaśnił ekspert.

Z wyliczeń Kmery wynika, że w stosunku do średnich cen z marca z ostatnich 10 lat (od 2013 r.), oprócz cebuli najbardziej podrożały: marchew (o ponad 158 proc.) i ziemniaki (o. 127 proc.). Najmniejszy wzrost odnotowano w przypadku selera (37,5 proc.), pieczarek (46 proc.) i kapusty pekińskiej (48,5 proc.). Cały koszyk (14 warzyw) w marcu tego roku jest droższy od średniej wieloletniej z marca o 68 proc.

Wkrótce pojawi się polska rzodkiewka, sałata. Krajowe ogórki można kupić już od trzech tygodni; wówczas na rynku hurtowym kosztowały 25 zł za kg, a obecnie - już 9 zł. To trzykrotny spadek ceny w ciągu miesiąca - zauważył ekspert.

Nie tanieją pomidory. Obecnie pomidory malinowe kosztują nawet 32 zł/kg. Wysoka ich cena może utrzymać się do świąt, bowiem producenci celowo opóźnili zimowe nasadzenia (zamiast normalnego świątecznego terminu dopiero w lutym założyli nowe plantacje), w wyniku czego wzrost podaży krajowych pomidorów i spadek ich cen nastąpi dopiero w połowie maja - wyjaśnił Kmera.

Optymistyczne są natomiast doniesienia z zagłębi produkcji warzyw tunelowych – mimo niepewnej sytuacji i wysokich kosztów plantatorzy założyli uprawy, które będą plonowały na początku maja.

Koszt produkcji nowalijek będzie wyższy, a to oznacza mniejszą podaż. Nie wszyscy bowiem zdecydują się na produkcję danego warzywa, skoro będzie to kosztować dwa razy więcej niż dotychczas. Podaż spadnie, a cena pójdzie w górę. Ceny nie będą tak niskie, jak przed pandemią i przed wojną, ale nie powinny być "horrendalnie" wysokie - wyjaśnił Kmera.

autor: Anna Wysoczańska

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (96)

dodaj komentarz
dmarch1
Od siedmiu lat Polska rządzi PiS.
and00
I w końcu wywołał przymrozki w Hiszpani...
O ogólnoświatowej inflacji nie wspomnę bo to każdy opozycjonosta wie...
trolley odpowiada and00
To mówisz że 200mld w covidzie samo się wydrukowało i samo się rozdało komu popadnie i samo wywołalo inflację? Liczycie sekciarze na to że tu ludzie gora tydzień do tyłu pamiecią siegają??
and00 odpowiada trolley
I właśnie to nieodpowiedzialne postępowanie wywołało inflację w USA i UE i przymrozki w Hiszpani
Poza NBP oczywiście, ktury o kilka miesięcy za późno zaczol podnosić stopy
jas2 odpowiada and00
Wszystko się zgadza, oprócz "ktury" i "zaczol".
luckyrich
Skończyły się czasy beztroskiego wydawania pieniędzy. Wiele osób prowadzi życie na pokaz. Za dużo wydajemy na bzdety i gadżety, które tracą na wartości.. No ale jak chce się mieć najnowsze modele, być modnym i cool, to trzeba płacić. Szkoda że często na kredyt. Co innego, gdy nas stać, ale od małego kształtowany jest konsumpcjonizm,Skończyły się czasy beztroskiego wydawania pieniędzy. Wiele osób prowadzi życie na pokaz. Za dużo wydajemy na bzdety i gadżety, które tracą na wartości.. No ale jak chce się mieć najnowsze modele, być modnym i cool, to trzeba płacić. Szkoda że często na kredyt. Co innego, gdy nas stać, ale od małego kształtowany jest konsumpcjonizm, rywalizacja na ubrania, wczasy, samochody, telefony…. Na pokaz wystawne wesela, chrzciny, komunie… Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Jasno wyjaśnia się tam jak kupno pseudopotrzebnych nam rzeczy wpływa destrukcyjnie na nasz majątek ale też jak osiągnąć finansową wolność.
dawid_gmyrek
Tak, "Emerytura nie jest Ci potzrebna" :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
innowierca
a ten jeden komentarz forumowicza, co kolega zamiescil, to ma poltora roku!
A to tu dzialaja jakies sluzby? - zbierajace dane. A ja myslalem, ze wymieniamy (zamieszczamy) opinie, dyskutujemy i ogolnie rozrywkowo i darmowo pisze tutaj zawsze. A tu kazdy z nas ma jakas teczke tworzona chyba :).
innowierca odpowiada innowierca
a moze tu dzialaja jakies sily propagandowo-ekologiczno-ideowo-polityczne:) ? - ale nie, to niemozliwe, bo przeciez wiekszosc analiz i ogolnie artykulow, ma wartosc rozrywkowa co najwyzej. Chocby ostatnie 3 lata, to "przewija sie" w tekstach "katastrofa klimatyczna", albo o Chinach czytalem, ze nie sa przyjaciem a moze tu dzialaja jakies sily propagandowo-ekologiczno-ideowo-polityczne:) ? - ale nie, to niemozliwe, bo przeciez wiekszosc analiz i ogolnie artykulow, ma wartosc rozrywkowa co najwyzej. Chocby ostatnie 3 lata, to "przewija sie" w tekstach "katastrofa klimatyczna", albo o Chinach czytalem, ze nie sa przyjaciem Rosji, czy "zloty rosnie w sile", a mutacje Covida i szczepionki, to byl dopiero ubaw po pachy :).
A po co by mieli stwarzac profil myslowy uczestnika forum rozrywkowego i zbierac posty. Bankier! prosze o usuniecie wszystkich wpisow za ostatnie 10 lat:) :)

Powiązane: Kryzys żywnościowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki