Hoist się wycofuje. GetBack bez inwestora

Hoist Finance, który miał wykupić część aktywów GetBacku, wycofał się. Oznacza to, że tuż przed zgromadzeniem wierzycieli upadł najbardziej prawdopodobny scenariusz - tzw. inwestorski.

Hoist się wycofuje. GetBack bez inwestora
Hoist się wycofuje. GetBack bez inwestora (fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl)

- Szwedzki inwestor złożył zabezpieczoną depozytem ofertę, wszedł w szczegółowe negocjacje, poniósł niemałe koszty dotyczące oceny inwestycji, ale pomimo dużego wysiłku z obu stron, na kilka dni przed kluczową z punktu widzenia inwestycji decyzją sądu zrezygnował z rozmów na temat zakupu wszystkich portfeli - poinformował Przemysław Dąbrowski, prezes GetBack.

Hoist to inwestor, którego zarząd GetBacku wybrał w długim procesie selekcji. To na nim oparty był tzw. scenariusz inwestorski, który zakładał, że część wierzytelności GetBacku zostanie spłacona z przeszło 1 mld zł, które Hoist wyłoży na wybrane aktywa spółki. Teraz, jak podkreślił to sam Dąbrowski, scenariusz inwestorski upadł. 

Informacja ta bardzo komplikuje sytuację spółki i jej wierzycieli. Przypomnijmy - we wtorek 22 stycznia - w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu spotykają się wierzyciele GetBacku, którzy będą radzili nad przyszłością spółki. Punktem kulminacyjnym spotkania ma być głosowanie nad układem, a scenariusz inwestorski był istotnym punktem całej układanki. Kurator już wcześniej zapowiedział poparcie propozycji nadzorcy sądowego, która zakłada spłatę 33 proc., a jeżeli do końca czerwca uda się podpisać umowę z inwestorem, to przejście w wariant inwestorski z szybszą spłatą 24 proc. Teoretycznie wariant inwestorski dawał mniej, w praktyce jednak pieniądze wpłynęłyby szybciej na konta wierzycieli. Dodatkowo dalsza działalność operacyjna - którą zakładał scenariusz bez inwestora - to ogromny znak zapytania i nie wiadomo, czy rozłożone na wiele lat spłaty w ogóle dojdą do skutku.

Upadek scenariusza inwestorskiego to więc spore zamieszanie w przeddzień ważnego głosowania. Zarząd zapowiada, że ma przygotowaną zupełnie nową propozycję, która będzie hybrydą poprzednich. GetBack ma dalej prowadzić działalność operacyjną, aktywa mają być jednak wyprzedawane, tyle że w mniejszych partiach i wolniej. Do inwestorów niezabezpieczonych w sumie trafić ma w nowym scenariuszu 28 proc. tego, co winien im był GetBack. Pierwsza transza wypłacona miałaby zostać w 2020 roku, wcześniej bowiem pieniądze otrzymaliby inwestorzy zabezpieczeni. Najpierw jednak tę propozycję muszą poprzeć sami wierzyciele, o tym zaś przekonamy się na jutrzejszym zgromadzeniu, z którego relację będziemy prowadzili od godziny 8:30 na łamach Bankier.pl.

Gotowość do wzięcia udziału w takim scenariuszu zapowiedzieć miał i Hoist, który z dużego zakupu zrezygnował z powodów kapitałowych. Najprawdopodobniej chodzi o problemy ze szwedzkim nadzorcą, który przykręcił Hoistowi śrubę dotyczącą wymogów kapitałowych. Sprawę opisywaliśmy na łamach Bankier.pl w grudniu, wówczas jednak wciąż obowiązującym był scenariusz, w którym Hoist ma być inwestorem zgodnie z wcześniejszą umową. 

- Motywem do podjęcia tej decyzji przez Hoist AB był wpływ planowanej transakcji na spełnienie przez Hoist AB wymogów kapitałowych. Hoist AB wycofał się w całości z dalszych negocjacji ze Spółką w przedmiocie nabycia przez Hoist AB aktywów Spółki w ramach tzw. scenariusza inwestorskiego - czytamy w kolejnym komunikacie GetBacku.

W jeszcze jednym komunikacie zarząd GetBacku przedstawił zaktualizowane propozycje układowe, które jednak nie były konsultowane z z wierzycielami zabezpieczonymi ani Radą Wierzycieli.

Przypomnijmy, że sam GetBack jeszcze w poniedziałek rano informował, że porozumiał się z bankami w sprawie cięcia zabezpieczonych zobowiązań. Banki miały się wstępnie zgodzić na cięcie 60 mln zł z 450 mln zł zabezpieczonego długu, ale pod warunkiem wejścia w życie wariantu inwestorskiego. Sytuacja zmieniła się więc o 180 stopni w ciągu ledwie kilku godzin.

Adam Torchała

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 10 jkendy

A co z komisją śledczą? Jak by nie było to kwotowo największa afera w historii. Propaganda TVPis milczy?

! Odpowiedz
6 4 jasiek2017

Obligi i akcjonariusze moga sami sie zlozyc i wykupic GBK.

! Odpowiedz
6 48 pjb

Ciąg dalszy balu na koszt obligatariuszy, czy wszyscy dobrze się bawią? A gdzie jest państwo i jego instytucje które miały chronić i dbać o prawa obywateli? ZGINĘŁY 2 MLD I WINNE SĄ SAME PŁOTKI?

! Odpowiedz
1 17 po_co

Te instytucje zginęły 30 lat temu po upadku komunizmu i bardzo dobrze. Państwo nie powinno interesować się Twoimi inwestycjami, nie powinno w ogóle zaglądać Ci do portfela.
Państwo to nie jest mama czy babcia które dbają o wnusia, państwo ma się nie wtrącać i zapewniać ochronę Twoich interesów - za to w końcu płacisz podatki.

Ochrona interesów to nie szpiegowanie firm i szukanie dziury w całym, czujesz się oszukany idź z tym do sądu i walcz o swoje. Tak wiem, to boli, jest nieprzyjemne, kosztowne i upokarzające ale jesteś dorosły i sam powinieneś wiedzieć co robić z własnymi pieniędzmi.

Władza powinna ustanowić prawo, może w pewnym stopniu pilnować jego przestrzegania ale absolutnie nie powinno być takich instytucji jak KNF i inne pseudo komisje które pozbawione są narzędzi, a kosztują nas z roku na rok coraz więcej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 23 548580431

żałosna knf -brak słów ale krezusa powiesić ????????????????????/

! Odpowiedz
WIG -0,11% 59 525,25
2019-02-19 12:02:00
WIG20 -0,11% 2 323,14
2019-02-19 12:17:45
WIG30 -0,09% 2 658,27
2019-02-19 12:17:00
MWIG40 -0,19% 4 079,73
2019-02-19 12:02:45
DAX 0,02% 11 301,27
2019-02-19 12:10:00
NASDAQ 0,61% 7 472,41
2019-02-15 22:02:00
SP500 1,09% 2 775,60
2019-02-15 21:59:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl