Historyczny zwrot w stosunkach USA-Kuba

Barack Obama poinformował w środę, że będzie rozmawiał z członkami Kongresu USA o zniesieniu amerykańskiego embarga, nałożonego na Kubę. Powiedział też, że polecił sekretarzowi stanu Johnowi Kerry'emu podjęcie rozmów z Kubą w sprawie normalizacji stosunków.

Barack Obama i Raul Castro, rok 2013, Południowa Afryka, spotkanie ku pamięci Nelsona Mandeli. (fot. AP Photo/SABC Pool / EastNews)

Obama podkreślił, że papież Franciszek przyszedł z pomocą w doprowadzeniu do odwilży w stosunkach USA z Kubą, nalegając na uwolnienie więzionego na wyspie Amerykanina Alana Grossa.

Obama powiedział, że nowa polityka USA ułatwi Amerykanom podróżowanie na Kubę.

Kończąc wystąpienie, w którym ogłosił zwrot w polityce Stanów Zjednoczonych wobec Kuby, prezydent przeszedł na hiszpański, zwracając się do Kubańczyków słowami "Todos somos Americanos" (wszyscy jesteśmy Amerykanami).

To historyczny dzień w relacjach tych dwóch państw

Tak powtórne nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Kubą a Stanami Zjednoczonymi komentuje amerykanista, profesor Zbigniew Lewicki.

Amerykanista przypomina że zostały one zerwane w 1961 roku i przez ponad pół wieku kolejni prezydenci USA nie robili nic w celu ich ponownego nawiązania. Profesor Lewicki tłumaczy, że wynikało to z obawy przed negatywną reakcją społeczności kubańskiej w Stanach Zjednoczonych. Jak mówi ekspert, teraz sytuacja jest inna - emigranci z Kuby w większości popierają Baracka Obamę. "Tak czy inaczej, jego decyzji należy przyklasnąć" - podkreśla.

W ociepleniu między Kubą a Stanami Zjednoczonymi pomógł papież Franciszek i Watykan. Amerykanista zwraca uwagę na przewrotność tej sytuacji - papież, głowa Kościoła katolickiego, pomógł w negocjacjach między ateistą - Raulem Castro a Barackiem Obamą, który "z pewnością katolikiem nie jest". Według profesora Lewickiego, skorzystanie z usług Watykanu nie było przypadkowe - chodziło o uspokojenie nastrojów wśród kubańskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych. Jednak -zdaniem amerykanisty- pomoc papieża Franciszka nie była w tej sprawie czynnikiem decydującym.

Prezydent Kuby Raul Castro wyraził w środę wdzięczność wobec Watykanu za jego wkład w porozumienie z USA; dziękował też Kanadzie za zapewnienie wsparcia logistycznego. Castro powiedział, że do kraju wróciło trzech kubańskich agentów wywiadu więzionych w USA.

Castro potwierdził wznowienie przez USA i Kubę stosunków dyplomatycznych. Zastrzegł przy tym, że różnice między krajami utrzymują się. Kuba i USA nauczyły się żyć "w cywilizowany sposób" z dzielącymi oba kraje różnicami - powiedział w przemówieniu transmitowanym w telewizji. Jak wskazał, rozbieżności dotyczą m.in. praw człowieka i polityki międzynarodowej. Castro powiedział także, że w stosunkach między Kubą a USA nierozwiązany pozostał "główny problem", czyli amerykańskie embargo.

 Możemy zrobić więcej, by pomóc Kubańczykom

Wierzę, że możemy zrobić więcej, by pomóc narodowi kubańskiemu, angażując się w kontakty z kubańskim rządem - podkreślił Barack Obama.

Podkreślił zarazem, że Kuba musi wdrożyć reformy gospodarcze oraz poprawić sytuację w dziedzinie poszanowania praw człowieka.

Brzeziński o odwilży między USA i Kubą: sukces obu stron

Zapowiedziana przez USA normalizacja relacji z Kubą to sukces amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy i samej Kuby, a także materiał do przemyśleń dla prezydenta Rosji Władimira Putina - ocenił w środę Zbigniew Brzeziński na Twitterze.

/ PAP/IAR

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Jurek

A co praktycznie zrobił Obama oprócz retoryki zniósł embargo, może wykreślił Kubę ze spisu krajów wspierających teroryzm albo pozwolił bankom wykonywać legalnie operacje finansowe na Kubie a może negocjuje status bazy Guantanamo? Nic z tego to wszystko to tylko propaganda, USA tak naprawdę obawiają się Rosyjskiej bazy na wyspie a Putin to nie pastuch Chruszczow

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Marco

wlasnie wrocilem z Kuby. Tez myslalem, zw sa tam stare samochody z lat 50-tych. sa, ale tylko jako ciekawostka dla turystow. Najwiecej jest radzieckich samochodow LADA, duzo hiszpanskich i francuskich producentow - i wcale nie starych. Kuba sie "sypie", ale kraj jest sympatyczny i wesoly. Na pewno bardziej sympatyczny od Polski. Biedny kraj szczesliwych ludzi. Bylem tam " zawodowo" i poznalem go od strony normalnych ludzi a nie przez "koncentracyjne obozy dla turystow". Boje sie, co sie stanie z Kuba i Kubanczykami, gdy wprowadza tam ustroj PP { postepu i pieniadza ). pewnie zmieni sie w taka smutna Polske...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Waldi

Boją się Ruskich rakiet na Kubie , dlatego szybko sobie przypomnieli sobie o sąsiedzie.

! Odpowiedz
3 3 ~plazowicz

Wobec takiego wrzoda nie warto stosować sankcji. Ponad pół wieku dziadowania wystarczy. Karę otrzymali, powinno się ich znów przywrócić dla cywlizowanego świata, tak jak Chińczyków. Wolnym handlem i deszczem dolarów. Sytuacja jest skrajnie sztuczna.

! Odpowiedz
4 18 ~mm

Wszystko fajnie, tylko Kubańczycy uważajcie. Nie dajcie się wykupić zydom! I te samochody zabytkowe jeśli już chcecie sprzedawać to za gruby szmal, Fidel z tych samochodów zrobił wam lepszą inwestycję emerytalną niż OFE i inne fundusze.

! Odpowiedz
1 11 ~mmm

To nie Izrael tylko USA. Geografia się kłania. “Żydzi są bardzo samolubni. Nie obchodzi ich ilu Estończyków, Łotyszy, Polaków, Jugosłowian czy Greków zostało zamordowanych lub wysiedlonych, liczą się tylko Żydzi których należy szczególnie traktować. Dajcie im fizyczną, finansową lub polityczną siłę a natychmiast zapominają jak ich traktowano i postępują w podobny sposób wobec innych.” - Harry Truman, prezydent USA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~mmmm odpowiada ~mmm

~mmm zwróć uwagę na dziwnie silną współpracę USA i Izraela (wspólne badania, ataki cybernetyczne itp).Podejrzewam, że to może być powód takiego podejścia do współczesnych rządów w USA.

! Odpowiedz
0 2 ~dfdrr

doje...eś z tymi samochodami :))) w usa jest ich jeszcze tyle że nawet w cenie złomu ich nie sprzedadzą bo trza przewieźć drogą morską

! Odpowiedz
0 0 ~plazowicz odpowiada ~dfdrr

Stary samochód żeby był cenny musi być drogi w momencie zakupu i rzadki. Na Kubie nie ma ani jednego ani drugiego.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil