HSBC zapłaci 1,6 mld poszkodowanym klientom

Przed rozpoczęciem drugiej rozprawy sądowej HSBC w sprawie przejęcia amerykańskiej firmy Household, międzynarodowy bank postanowił podpisać ugodę, według której jest zobowiązany zapłacić 1,6 mld dolarów kary za nieprawidłowości i złe praktyki w przejętej przed kilkunastoma latami spółki.

(Bankier.pl)

Ugodę zawarto zaledwie kilka godzin przed kolejną rozprawą sądową w sprawie, która ciągnie się za HSBC od czternastu lat. W pozwie zbiorowym pada zarzut o stosowanie przez uprzednich pracowników wielu mylących klauzul w umowach pożyczkowych i oszustw w księgach firmowych – donosi „Financial Times”.

Ustalona kara opiewa na 1,575 mld dolarów, co jest znacznie niższą stawką od tej, którą docelowo mógł zapłacić bankowy gigant – 3,6 mld dolarów. To jednak nadal najdroższa tego typu ugoda w historii pozwów zbiorowych w Stanach Zjednoczonych.

Przejęcie spółki Household International za ponad 14 miliardów dolarów w 2003 roku zostało okrzyknięte jednym z największych błędów sektora sprzed czasów kryzysu finansowego. W związku z praktykami stosowanymi wcześniej w przejmowanej firmie, HSBC poza ceną zakupu musiał opłacić liczne koszty sądowe i przede wszystkim ucierpiała także jego reputacja.

Mateusz Gawin

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Trol

Polska to kraj niewolnikow umysłowych, w którym posłowie i ministrowie to święte krowy a 38 mln ludzi to potulne owce. Taka prawda o waszym kraju. Zawsze będziecie niewolnikami.

! Odpowiedz
0 18 ~aaaaaaaaaaaaa

Frajerzy z tego HSBC
Gdyby weszli do Polski żadnej kary by nie zapłacili

GE wyciągnął kasę z polskiej sieci BPH , kadra managerska się obłowiła (prezio zawsze w pierwszej dziesiątce najlepiej zarabiających), na koniec 1 mld straty wykazali i sprzedali gniota durnym Polakom.

Tak się kroi leszczy

! Odpowiedz
0 3 ~fd

Tak się leszcze w Polsce dają kroić. Kto sprzedał BPH, kto go odkupił z powrotem?

! Odpowiedz
0 0 ~Ola odpowiada ~fd

Dokladnie, do tanga trzeba dwojga!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne