Gwiazdowski: Jak mamy – to wydajemy, rządy nie są tu wyjątkiem

Wielkim sukcesem rządu jest poprawa sytuacji w ściągalności VAT-u, ale ta nadzwyczajna sytuacja jest spowodowana genialnym posunięciem księgowym. Inaczej ma się sprawa ze ściągalnością VAT-u na rynku paliwowym. Należy się tylko zastanawiać, dlaczego nie zrobiliśmy tego wcześniej... – komentuje Robert Gwiazdowski.

- Ludzie jak mają, to wydają na potęgę. Rządy nie są tu żadnym wyjątkiem, wręcz przeciwnie, są pewnego rodzaju regułą – mówi Gwiazdowski. Więcej o sytuacji budżetowej opowiada w materiale wideo, zaznacza jednak, że „co do nadwyżki budżetowej byłbym ostrożny, ministerstwo planuje dość duży deficyt na koniec roku, więc jak to jest do końca z tą nadwyżką bieżącą, to nie wiadomo”.

Morawiecki szykuje gigantyczny deficyt w II półroczu

Mateusz Morawiecki zapowiada, że w 2017 r. deficyt budżetowy będzie niższy niż 50 mld zł. Jako że w pierwszej połowie roku zanotowano blisko 6 mld zł nadwyżki, oznacza to, że na drugą połowę wicepremier szykuje deficyt w okolicach 50 mld zł. Dotychczas żadnemu ministrowi finansów nie udało się osiągnąć takiej wartości nawet w całym roku.

Więcej tutaj...

Ministerstwo broni się przed oskarżeniami o zwroty VAT-u

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów broniło się przed oskarżeniami, twierdząc, że dochody budżetu z VAT-u wzrosły w pierwszej połowie tego roku, mimo spadku wartości wstrzymanych zwrotów i szybszych wypłat.

"Oznacza to, że dochody budżetowe nie są sztucznie zawyżane +zatrzymanymi zwrotami+. Wyjątkowo dobra sytuacja budżetowa nie jest realizowana kosztem pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorców. Obserwowane uszczelnienie VAT jest także miarą nieszczelności VAT w poprzednich kadencjach" - oceniono.

W pierwszej połowie 2017 r. dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT wzrosły o 28,1 proc. rdr (tj. ok. 17,6 mld zł). Wynikało to z równoczesnego wzrostu wpływów brutto z VAT-u (o 9,76 mld zł rdr) i spadku wartości zwrotów (o 7,9 mld zł rdr).

Czytaj więcej...

Deficyt budżetowy w 2017 roku może być niższy od planu nawet o ponad 10 mld zł

Spowolnienie wzrostu przychodów podatkowych nie zmienia faktu, że - jak twierdzi minister finansów Mateusz Morawiecki - deficyt budżetowy w 2017 roku może się zamknąć nawet poniżej 49 mld zł (gdzie planowo miałoby to być 59,3 mld zł). Po części jest to efekt wykrywania karuzeli VAT-owskich.

Ministerstwo Finansów poinformowało pod koniec lipca, że po pierwszej połowie 2017 r. wartość zwrotów VAT-u wyniosła 37,95 mld zł wobec 48,14 mld zł po pierwszej połowie 2016 r.

B.pl Anna Drozd/ PAP

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil