Morawiecki szykuje gigantyczny deficyt w II półroczu

Mateusz Morawiecki zapowiada, że w 2017 r. deficyt budżetowy będzie niższy niż 50 mld zł. Jako że w pierwszej połowie roku zanotowano blisko 6 mld zł nadwyżki, oznacza to, że na drugą połowę wicepremier szykuje deficyt w okolicach 50 mld zł. Dotychczas żadnemu ministrowi finansów nie udało się osiągnąć takiej wartości nawet w całym roku.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Wiadomość o pierwszej w historii nadwyżce budżetowej po 6 miesiącach roku wywołała euforię wśród polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz ich zwolenników. Eksperci przyjmowali ją chłodniej, wskazując, że jest to zasługa nie tylko zwiększenia wpływów podatkowych, ale także rekordowego wpływu z NBP, niższych inwestycji, czy przesuwania lub wstrzymywania zwrotów VAT.

(Jeżeli poniższy interaktywny wykres nie wyświetla się poprawnie, przejdź do jego innej wersji)

Teraz Mateusz Morawiecki studzi optymizm. – Ten deficyt będzie bardzo niski w tym roku. (…) On będzie niższy niż 50 mld (zł - PAP), czyli niższy niż 2,5 proc. (PKB – PAP) prawdopodobnie w tym roku – powiedział w środę w telewizji wPolsce. Oznacza to, że ujemne saldo faktycznie będzie wyraźnie niższe od planowanych na ten rok 59,3 mld zł, ale w samej drugiej połowie roku minister zamierza wykopać rekordową dziurę.

Dotychczas najwyższy deficyt nominalny odnotowano przed rokiem i wyniósł 46,3 mld zł. Teraz Morawiecki szacuje, że podobny poziom "uda się" osiągnąć w 6 miesięcy.

(Jeżeli poniższy interaktywny wykres nie wyświetla się poprawnie, przejdź do jego innej wersji)

Trudno też określić kwotę 50 mld zł deficytu jako "bardzo niską". Zapewne premierowi chodziło o stosunek deficytu do PKB - faktycznie 2,5 proc. jest wartością niższą niż zapisane w kryteriach z Maastricht 3 proc. Czy w obecnych warunkach taki deficyt jest wskazany? Gospodarka rośnie najszybciej od 2011 roku.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 2 2kbb

Atak na Rząd trwa w najlepsze.....Dlatego Adrian z Krakowskiego Przedmieścia nie dostanie już mojego głosu....Zdradził obóz patriotyczno narodowy....

! Odpowiedz
16 64 philo128

Manipulacja w tytule i treści. I tak z nadwyżki 6 mld w I półroczu zrobiono alarmujacego newsa że idzie KONIEC. Morawiecki powiedział że będzie niższy niż 50 mld PLN. Czyli np 25 mld PLN również spełnia tę zapowiedź...

! Odpowiedz
38 80 artur17

I optymalizacja też stop. Widać po CCC, LPP, Open Finance, Emperii itd. Wcześniej rząd kosił zwykłych ludzi zwiększając podatki. Teraz wzięli się za biznes optymalizacyjny i wyłudzenia.

! Odpowiedz
96 83 trooper

Zwykłych ludzi też koszą, tylko tak, żeby co bardziej naiwni nie zakumali. Podwyżki energii, wody, licencji telewizyjnej. Mierne podwyżki wynagrodzeń nie nadążają za inflacją. Z ekstra podatku na paliwa po protestach się wycofali, ale zabiorą gdzie indziej, kasa musi się zgadzać. 500+, obniżenie wieku emerytalnego, Mieszkanie+ i ta cała kiełbasa wyborcza która doprowadziła ich do władzy zemści się niebawem na zwykłych Polakach. PIS spycha Polskę na dno. Już mieliśmy zapaść w inwestycjach w pierwszym półroczu, bo fundusze unijne były w przestoju. Jak nam kasę unia obetnie od 2019 roku za niszczenie sądownictwa i demokracji, ceny będą rosnąć wraz z bezrobociem to dopiero będzie płacz i lament. Ach szkoda pisać bo fanatycy i nieroby i tak na nich zagłosują.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
50 23 ciemny_lud odpowiada trooper

Z opłaty paliwowej PiS się wycofał, ponieważ prezydent zamierzał ją zawetować. Oczywiście wierni towarzysze donieśli o tym do Jarosława, wiec ten mógł udawać dobrego wujka. Dlatego też o planowanym vecie ustaw o SN i KRS nie wiedział nikt z pałacu, zanim prezydent tego nie ogłosił publicznie

! Odpowiedz
22 2 kaczka-po-smolensku odpowiada ciemny_lud

dlaczego miałby zawetować skoro długopis podpisuje wszystko co mu Jarek każe nawet
ustawę o KRS i sądach podpisał zawachał się tylko przed sądem najwyższym

! Odpowiedz
7 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
38 104 artur17

Realny deficyt to będzie 20-25 mld. Reszta to będzie przedpłata na wydatki 2018. To będzie NAJNIŻSZY DEFICYT od 10 lat. Zobaczymy kto ma rację ja czy bankier .

! Odpowiedz
41 98 niewierzacyateusz

nieważne kto ma rację :) liczy się tylko to ,że ten tekst z krzykliwym tytułem wisi cały dzień na eksponowanym miejscu i powisi jeszcze całą noc , jeśli za pół roku okaże się że deficyt jest poniżej 40 mld to info o tym przemknie i zniknie w ciągu kilku godzin . liczy się tylko to by w głowy czytaczy bankiera wkleić fiszkę Morawiecki gigantyczny deficyt

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
48 57 schymtzor odpowiada niewierzacyateusz

Tekst o rekordowej nadwyżce też wisiał. Przez kilka miesięcy był okazją do wpisów typu "tylko przestać kraść i już nadwyżka", albo o tym jak to cudownie uszczelniono pobór VATu. PiS korzysta z koniunktury, a jak zabraknie weźmie się za OFE.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl