REKLAMA
WAŻNE

Gra PlayWay "Farm Manager 2018" zdjęta ze sprzedaży na platformie Steam

Adam Torchała2018-04-19 09:38redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-04-19 09:38

Niemiecki rolnik poszedł na wojnę z polskim. I nie chodzi tu o miedzę, a o branżę producentów gier. Ostatni hit sprzedażowy polskiej spółki PlayWay "Farm Manager 2018" został zawieszony na platformie Steam z powodu roszczenia wysłanego przez United Independent Entertainment GmbH.

- Zarząd PlayWay (...) otrzymał informację z Valve Corp. – firmy prowadzącej sklep Steam, na postawie której firma United Independent Entertainment GmbH (...) stwierdza, że Spółka dystrybuując grę Farm Manager 2018 narusza postanowienia umowy z dnia 13 maja 2013 roku zawartej pomiędzy spółką a UIG (...)" - czytamy w czwartkowym komunikacie spółki.

Obecnie sprawa będzie szczegółowo badana przez Steam, a do czasu jej wyjaśnienia, zgodnie z procedurami Steam gra zostanie ściągnięta ze sprzedaży. To dla "Farm Managera" może być spory cios, Steam to bowiem najpopularniejsza platforma do sprzedaży gier na świecie. Niepokój widać po reakcji inwestorów, akcje PlayWay tanieją bowiem dzisiaj o blisko 7 proc. 

fot. / / Bankier.pl

PlayWay odbija piłeczkę. - Zarząd spółki nie widzi w dystrybucji gry "Farm Manager 2018" żadnych naruszeń jakichkolwiek praw (w tym autorskich) oraz podejmie wszelkie niezbędne działania prawne mające na celu ochronę interesu spółki - dodano. Niestety na Steam nie obowiązuje zasada domniemania niewinności.

Spór nie jest nowy

Spór PlayWay z United Independent Entertainment nie jest nowy. Możemy o nim przeczytać m.in. w prospekcie emisyjnym polskiej spółki. - Spółka pozostaje w sporze ze spółką UIG Entertainment GmbH, którego przedmiotem jest naruszenie przez UIG Entertainment GmbH umowy licencyjnej zawartej z Emitentem dotyczącej gry komputerowej "Professional Farmer 2014" oraz wypowiedzenie tej umowy przez Emitenta w związku z naruszeniami, których dopuściła się spółka UIG Entertainment GmbH. W odpowiedzi na powyższe UIG Entertainment GmbH zarzuciła Emitentowi wykorzystanie do produkcji gier elementów z wcześniejszego projektu, do których prawa autorskie przysługują spółce UIG Entertainment GmbH oraz naruszenie licencji wyłącznej przyznanej na rzecz UIG Entertainment GmbH na grę komputerową „Pro Farm 2014” - informowało we wrześniu 2016 roku PlayWay.

fot. / / Materiały dla mediów

Już wówczas spółka tłumaczyła, że jej zdaniem powyższe zarzuty są nieuzasadnione. - W ocenie Emitenta, spór nie będzie miał istotnego wpływu na sytuację finansową lub rentowność Grupy. Przedmiotem negocjacji ze spółką UIG Entertainment GmbH jest także kwestia wykorzystania przez UIG Entertainment GmbH majątkowych praw autorskich należących do Emitenta dotyczących gier "Professional Farmer Collectors Edition", "Professional Farmer Platinum Edition", "Professional Farmer Good Ol’ Times DLC" i "Professional Farmer America DLC" oraz naprawienia wyrządzonej szkody wynikłej z naruszenia autorskich praw majątkowych. Wykorzystywanie autorskich praw majątkowych następowało wbrew postanowieniom umowy licencyjnej zawartej pomiędzy Emitentem a UIG Entertainment GmbH w dniu 13 maja 2013 roku, na mocy której Emitent udzielił licencji na rzecz spółki UIG Entertainment GmbH wyłącznie na grę komputerową "Agricultural Simulator 2014" - uzasadniał PlayWay dodając, że w jego ocenie spór nie będzie miał istotnego wpływu na sytuację finansową grupy.

"Farm Manager" już na siebie zarobił

Spór jednak ponownie wyszedł na wierzch. Ciężko ocenić jak długo potrwa wyjaśnianie sprawy, a więc i jak długo zawieszony będzie "Farm Manager". Trzeba także pamiętać o możliwym czarnym scenariuszu, w którym Steam przyzna rację United Independent Entertainment. Póki co "rolniczy" spór będzie stanowił pewną rysę na wizerunku i finansach polskiej spółki.

Dwa istotne fakty działają tutaj jednak na korzyść PlayWay. Po pierwsze spółka ta to de facto grupa deweloperskich drużyn, które pracują (często) niezależnie nad różnymi projektami. To sprawia, że PlayWay nie jest spółką pokroju CI Games, czy CD Projektu, która od wielkiego dzwonu wypuszcza jedną dużą grę. PlayWay wypuszcza wiele mniejszych tytułów w ciągu roku, przez co niepowodzenie jednego nie uderza tak znacząco w wyniki spółki. A kalendarz premier na najbliższe miesiące jest naprawdę bogaty.

Po drugie "Farm Manager" już na siebie zarobił. I to w pierwszym dniu sprzedaży. Gra, choć według wielu graczy trochę niedopracowana, wysoko wspięła się na listach Steama. W każdym dniu po 6 kwietnia PlayWay notował na grze czysty zysk. Dodatkowo "Farm Manager" nigdy nie był zapowiadany jako ogromny hit, można więc powiedzięc, że tak udana premiera była dla inwestorów po prostu dodatkowym bonusem. Motorem wyników spółki póki co wciąż pozostaje "Car Mechanic Simulator 2018", który - choć premierę miał w lipcu 2017 - według informacji spółki wciąż sprzedaje się dobrze. Pałeczkę po nim przejąć ma "Agony", którego debiut zapowiedziano w ciągu najbliższych czterech miesięcy.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Nie „Niemcy uderzają”, tylko niemiecka firma. Są granice skracania tytułów.

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki