Gowin zbuduje nam sądy po amerykańsku

Ograniczenie liczby wyroków w zawieszeniu i skuteczniejsze konfiskaty mienia przestępców. Takie są między innymi plany ministra sprawiedliwości. Jarosław Gowin przedstawił je na konferencji prasowej, na której mówił też o swych dotychczasowych dokonaniach.

Gowin sądy
Image licensed by Ingram Image

Minister zapowiedział ograniczenie wydawania wyroków w zawieszeniu, stanowiących obecnie 60 procent wszystkich wyroków. Zastąpią je kary ograniczenia wolności, prace społeczne i wysokie grzywny. Ministerstwo chce też dużo skuteczniej egzekwować konfiskaty mienia przestępców. Gowin zapowiedział też likwidację części przepisów prawnych dotyczących działalności gospodarczej, które - jak mówił - często nie przystają do obecnych warunków. Resort sprawiedliwości planuje też nowelizację Kodeksu Postępowania Cywilnego, mającą odciążyć sędziów od błahych spraw. Ministerstwo przygotowuje również rozwiązania, pozwalające na kierowanie seryjnych zabójców, którzy odbyli kary, na leczenie psychiatryczne. Gowin oświadczył, że nie będzie się bał trudnych decyzji w tej sprawie.

Minister obiecuje»MDM czyli Minister Dopłaci Młodym
Mówiąc o swych dotychczasowych dokonaniach, minister podkreślił, że jego priorytetami było przyspieszenie postępowań sądowych i deregulacja. Do przyspieszenia postępowań - podkreślał - przyczyni się nowelizacja Kodeksu Postępowania Karnego, nowelizacja ustawy o prokuraturze i reorganizacja sądów. Procesy sądowe będą się odbywać na zasadzie kontradykcyjności, przez co zaczną przypominać procesy amerykańskie. Jeśli szkoda wyrządzona przez przestępcę będzie niższa od tysiąca złotych, to przestępstwo będzie traktowane jako wykroczenie, dzięki czemu wymiar sprawiedliwości będzie mógł bardziej skutecznie zajmować się poważniejszymi sprawami. Nie oznacza to, że sprawcy wykroczeń będą bezkarni - grożą im bowiem wysokie grzywny.

Minister Gowin wyjaśnił, że nowelizacja ustawy o prokuraturze ma ułatwić prokuratorom pracę zgodną ze znowelizowanym Kodeksem Postępowania Karnego. Każdy prokurator ma teraz sam prowadzić kilka spraw. Mówiąc o reorganizacji sądów minister podkreślił, że ich potencjał będzie teraz lepiej wykorzystany, a sędziowie będą mogli orzekać w większej liczbie spraw. Liczba etatów urzędniczych w sądach zostanie zredukowana o dwa tysiące w ciągu trzech lat. Część tych etatów zostanie przeznaczona dla asystentów, którzy mają pomagać sędziom w pracy.

Minister sprawiedliwości powiedział, że pierwsza faza deregulacji obejmie około 50 zawodów. Ma się to przyczynić do spadku bezrobocia. Kolejna faza deregulacji obejmie około 190 zawodów.

Premier Donald Tusk dotrzymuje obietnic» Premier Donald Tusk dotrzymuje obietnic
Mówiąc o ułatwieniach dla przedsiębiorców, minister powiedział, że przygotowano projekt ustawy o "jednym okienku", w którym można będzie zarejestrować firmę.

Jarosław Gowin powiedział też o oszczędnościach w swoim resorcie. Utworzenie centralnego systemu zakupów da w tym roku 30 milionów złotych oszczędności, a likwidacja części ośrodków szkoleniowych służby więziennej - 25 milionów.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/nyg
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~pracownik

redukcja etatów w sekretariatach? to jakiś zart? u nas brakuje 2 pracowników, zastępują ich ludzie pracujący na umowy zlecenie bo nie ma kasy na umowy o prace.???!???

! Odpowiedz
0 0 ~Dim

Tych nie zwolnią bo są tani.

! Odpowiedz
0 0 ~Obserwator

To jedno okienko jest przereklamowane. Są ważniejsze sprawy żeby pomóc przedsiębiorcom. Np. skrócenie zwrotu VAT z 60 dni do 30 dni. Ograniczeni radosnej twórzości urzędników wszelkej maści.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil