REKLAMA

Gowin: Polska potrzebuje mieszkań dla rodzin o średnich dochodach

2021-07-02 13:01, akt.2021-07-02 13:46
publikacja
2021-07-02 13:01
aktualizacja
2021-07-02 13:46
Gowin: Polska potrzebuje mieszkań dla rodzin o średnich dochodach
Gowin: Polska potrzebuje mieszkań dla rodzin o średnich dochodach
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Polska potrzebuje mieszkań dla rodzin o średnich dochodach - powiedział w piątek w Toruniu minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Wicepremier uczestniczył w podpisaniu aktu notarialnego spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej "KZN-Toruński".

Spółka SIM "KZN-Toruński" zajmie się budową tanich mieszkań na wynajem w 17 gminach województwa kujawsko-pomorskiego.

"Polska potrzebuje mieszkań dla rodzin o średnich dochodach. Dla ludzi, których nie stać na kupno swojego mieszkania przez zaciągnięcie kredytu hipotecznego na warunkach rynkowych. Dla ludzi, którzy ciężko i uczciwie pracują i mogą regularnie płacić rozsądny czynsz" - mówił Gowin.

W jego ocenie realizacja takiego celu jest możliwa tylko przy dobrej współpracy rządu i samorządu.

"Samorządy dysponują gruntami pod budowę, kontrolują proces planowania przestrzennego oraz najlepiej znają potrzeby mieszkańców i lokalny rynek. Zadaniem rządu jest zapewnić odpowiednie przepisy i wsparcie finansowe. Na tych właśnie założeniach oparte są SIM-y, czyli spółki realizujące ideę budownictwa społecznego. Ich zadaniem jest budowa mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem" – mówił minister rozwoju, pracy i technologii.

W ocenie szefa MRPiT opracowane i wdrożone przez ten resort rozwiązania "realnie i skutecznie wspierają samorządy w zwiększaniu zasobu mieszkaniowego".

"Niezmiernie cieszy mnie tempo, w jakim rozwija się ta forma współpracy. Wszystko wskazuje na to, że w niedługim czasie SIM-y powstaną już w każdym województwie, a spółki równie szybko rozpoczną budowę mieszkań. Warto zaznaczyć, jakie to będą mieszkania. Otóż społeczne inicjatywy mieszkaniowe budują lokale na wynajem z umiarkowanym czynszem" – wskazała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Podczas konferencji podkreślono, że przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości razem z wiceminister Iwoną Michałek w pół roku odwiedzili 60 gmin w regionie.

"Nasza obecność tutaj to efekt pracy wielu osób, które razem ze mną od ponad sześciu miesięcy czuwały nad tym projektem, abyśmy mogli ogłosić, że w województwie kujawsko-pomorskim powstanie ponad 1200 nowych mieszkań. To ponad 1200 nowych możliwości dla województwa, a w szczególności dla tych siedemnastu samorządów, na których terenie powstaną osiedla mieszkaniowe" – mówiła Michałek.

Prezydent Torunia Michał Zaleski ocenił, że formuła współpracy w ramach spółki jest bardzo dobra i odpowiednia dla realizacji takich planów inwestycyjnych. W jego ocenie bowiem wymusza na wszystkich partnerach współodpowiedzialność.

Coraz dłuższe kolejki po mieszkania komunalne

Blisko 642 tys. polskich rodzin mieszkało pod koniec 2019 r. w lokalach komunalnych lub socjalnych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ponad 150 tys. kolejnych czekało na swój przydział. O blisko 70 mln zł zmalała w ciągu roku kwota wypłaconych dodatków mieszkaniowych.

SIM "KZN–Toruński" będzie odpowiadał za budowę mieszkań w miastach: Aleksandrów Kujawski, Grudziądz, Lipno, Rypin i Toruń oraz gminach: Aleksandrów Kujawski, Dobrzyń nad Wisłą, Fabianki, Gruta, Jabłonowo Pomorskie, Kowalewo Pomorskie, Lubień Kujawski, Lubraniec, Łysomice, Skępe, Świecie nad Osą, Wielgie.

Zgodnie z projektem w sumie ma powstać ponad 1200 mieszkań. Podczas konferencji w Toruniu podkreślano, że być może to dopiero początkowa i wstępna liczba.

Autor: Tomasz Więcławski

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Budżet rodziny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
bha
Na razie z roku na rok przybywa % najwięcej rodzin o minimalnych dochodach lub niewiele więcej. Taki niestety mamy rynek lukratywych ofert pracy i zarobków dla większości i to już niestety w ogromnie branż i zawodów.
mikimysz
Jeśli Polacy potrzebuja mieszkań to dlaczego ich nie budujecie, rozdając dopłaty do wkładów, kredytów itd, podbijacie tylko ceny a nie liczbę nieruchomości
itso_lucky
manipulować ludźmi tylko potrafią
arturnow
Podnieście stopy to ceny szybko spadną. Gdy osoby o średnich dochodach nie mogą kupić mieszkań na wolnym rynku, to znak, że nie ma wolnego rynku. Tylko PiS wprowadził Mieszkania+ to mieszkań+ nie ma, a reszta zaczęła szybować. Przypadek czy plan? :)
samsza
Co to znaczy potrzebuje i że nie ma ?
Niektórzy mają i po ponad 20 mieszkań i co ?
Poza tym łatwiej jurty postawić...
antek10
Znowu to samo. Panie to weź pan i kup za swoje te mieszkania. Zrobcie zrzutę w Porozumieniu i kupta po 5 mieszkań na kazdego.
stefanw
Czy na pewno Polska potrzebuje Gowina ?
itso_lucky
chyba tak załatwił chyba zgodność z konstytucją opiekę zdrowotną dla wszystkich chyba
dreustachy
Dalej pozwalajmy szwedzkim czy innym funduszom na wykupywanie po tysiącu mieszkań...
dzo_bajden
chytrze pomyślane, bują czynszówki w miastach, które się wyludniają, i tak będą stały puste
, a w dużych aglomeracjach - dopłaty do popytu, do kredytów, do wynajmu. wszystko aby fundusze i deweloperzyy mieli swoje złote żniwa
ot, taki z niego wolnorynkowiec

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki