Gotówka w odwrocie w Rosji. Choć to nie Moskwa jest najbardziej „bezgotówkowa”

Po raz pierwszy w historii ponad połowę wartości detalicznych zakupów dóbr i usług w Rosji opłacono bezgotówkowo, wynika z analizy Sberbanku. Najbardziej bezgotówkowymi rynkami nie są jednak wcale największe miasta – Moskwa i Sankt Petersburg znalazły się daleko w rankingu.

W IV kwartale mieszkańcy Rosji opłacili bezgotówkowo 50,4 proc. transakcji w ujęciu wartościowym. Takie dane podaje Sberbank, który w ramach projektu SberData analizuje wykorzystanie instrumentów płatniczych. Odsetek transakcji bez użycia gotówki był o 4,5 pp. wyższy niż rok wcześniej, a analitycy banku spodziewają się, że w 2020 r. osiągnięty zostanie kolejny kamień milowy – udział ilościowy transakcji elektronicznych przekroczy 50 proc.

(fot. Grigory Dukor / Reuters)

Do najbardziej „bezgotówkowych” regionów Federacji Rosyjskiej należą te leżące na północy – m.in. murmański i Karelia oraz północno-zachodnia Republika Komi. Najszybszy wzrost udziału transakcji bez użycia gotówki odnotowano w Czukockim Okręgu Autonomicznym.

Co ciekawe, największe miasta wcale nie znajdują się w czołówce miejscowości o najwyższym udziale ilościowym transakcji elektronicznych. Moskwa, z udziałem 53,7 proc., znalazła się na 30. miejscu, a Sankt Petersburg (54,6 proc.) – na 19.

Za zmiany w zachowaniach konsumentów w części odpowiada coraz szersza dostępność krajowego systemu kart płatniczych Mir. Schemat uruchomiono w 2015 r., w odpowiedzi na sankcje nałożone na niektóre rosyjskie banki przez organizacje Visa i Mastercard.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
36 39 ajwaj

Wykombinowali po nawalance z Visa i Maestro swoja karte MIR w Rosji, a Visa, Maestro dostaly po kieszeni

Zakupy i usługi za granicą za pomocą kart "Mir"-Maestro, "Mir"-JCB i "Mir"-UnionPay co-baging. Są to wspólne karty PS "Mir" i największych międzynarodowych systemów płatniczych.

https://mironline.ru/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
53 60 znawca_inwestor

Prosze nie dezinformować czytelników, to Rosja nałożyła sankcje na Visę i Mastercard (ograniczyła zakres działania), a nie odwrotnie. Sankcje na Rosję nakładają rządy innych państw, a nie firmy prywatne.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne