REKLAMA

Goldman Sachs: najlepsza droga do Fit for 55 to masowa elektryfikacja

2022-01-27 16:55
publikacja
2022-01-27 16:55
Goldman Sachs: najlepsza droga do Fit for 55 to masowa elektryfikacja
Goldman Sachs: najlepsza droga do Fit for 55 to masowa elektryfikacja
fot. Lucas Jackson / / FORUM

Najbardziej efektywna droga osiągnięcia celów Fit for 55, czyli m.in. 55 proc. redukcji emisji CO2 do 2030 r. to elektryfikacja w skali prowadzącej do wzrostu popytu na energię elektryczną o połowę - pisze w analizie bank inwestycyjny Goldman Sachs.

Jak przypomina Goldman Sachs, obecny poziom zużycia energii elektrycznej w UE jest 5 proc. poniżej poziomu z 2008 r. Bank ocenia, że realizacja Fit for 55 powinna prowadzić przez wzrost zużycia energii elektrycznej przez samochody osobowe, pompy ciepła, elektrolizery i instalacje przemysłowe. W efekcie udział energii elektrycznej w zużyciu energii pierwotnej powinien wzrosnąć z dzisiejszych ok. 20 do 50 proc.

Jako przykład tego procesu Goldman Sachs wskazuje zakup elektrycznego auta i pompy ciepła, co w przeciętnym gospodarstwie domowym powinno prowadzić do potrojenia przez nie zużycia energii elektrycznej.

Szacowane przez bank koszty elektryfikacji na wielką skalę w UE to 3,7 bln euro w ciągu najbliższych 9 lat. Z czego 55 proc. - 2,2 bln mogą ponieść prywatne firmy w inwestycjach w OZE i sieci energetyczne. Ok. 25 proc. to wydatki na efektywność - oszczędności w zużyciu energii w domach, budynkach i fabrykach, co, w ocenie Goldman Sachs może przynieść 30 proc. ograniczenie zużycia. 20 proc. tych nakładów powinno natomiast pochodzić z systemów wsparcia typu dopłaty do aut na prąd czy domowych pomp ciepła.

W obszarze budowy nowych OZE wydatki mogą sięgać 150 mld euro rocznie, a w obszarze cyfryzacji sieci - nawet 200 mld euro.

Realizacja takiego scenariusza powinna przełożyć się na zamknięcie do 2025 r. ok. 40 proc. europejskich mocy na węglu kamiennym i brunatnym. Goldman Sachs ostrzega jednak, że prowadzi to do spadków rezerw mocy poniżej marginesów bezpieczeństwa ze względu na nie dyspozycyjność mocy OZE. Przy założeniu jednoczesnego zamknięcia elektrowni jądrowych o mocy rzędu 20 GW, konieczne są duże inwestycje w magazynowanie, oraz bilansujące OZE elektrownie gazowe lub wodorowe. Takich rezerwowych mocy UE będzie potrzebować w 2030 r. 100-150 GW - szacuje bank, przy założeniu, że pod koniec dekady tempo przyrostu mocy wiatrowych i słonecznych będzie 150-200 GW rocznie.

Jednocześnie Goldman Sachs ocenia, że spójna realizacja całego scenariusza prowadzić będzie do spadków wysokości rachunków gospodarstw domowych za energię, paliwa i ogrzewanie nawet o połowę. Bank szacuje jednak, że aby osiągnąć takie oszczędności - rzędu 2,1 tys. euro rocznie w 2030 r., gospodarstwo domowe będzie musiało zainwestować najpierw ok. 7 tys. euro. (PAP)

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (15)

dodaj komentarz
jas2
„Komunizm to władza radziecka plus elektryfikacja całego kraju”.

Władimir Iljicz Uljanow Lenin.
pippin
Banksterka juz sie przestawia na nowy model trzepania kasy..
samsza
Zamiast "wujka dobrej rady", proszę o konkretne dane skąd w Polsce znajdzie się potrzebne 525 mld euro na zieloną transformację.
Bo z opowiadania w Polsce, że na FF55 się nie zgodzimy, a min. Nowak jedzie do Brukseli i z Timmermansem wychwala FF55, nie nie wynika.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Nowak-Zielona-
Zamiast "wujka dobrej rady", proszę o konkretne dane skąd w Polsce znajdzie się potrzebne 525 mld euro na zieloną transformację.
Bo z opowiadania w Polsce, że na FF55 się nie zgodzimy, a min. Nowak jedzie do Brukseli i z Timmermansem wychwala FF55, nie nie wynika.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Nowak-Zielona-transformacja-nie-moze-szkodzic-gospodarkom-UE-8267411.html
moravietz
Najlepsza droga do NIE POSIADANIA pojazdów w rękach prywatnych to powszechna i przymusowa elektryfikacja motoryzacji. FIrmy już się szykują do złotych lat: wynajmu na abonament zamiast sprzedazy.
darius19
sami malkontenci. Cytuja artykul GS (sensowny) - ale gdyby ich (malkontentow) posluchac, to trzeba by "nic nie robic". Smutne to.
abcx
Sam Goldman pisze że: "prowadzi to do spadków rezerw mocy poniżej marginesów bezpieczeństwa" - czyli do regularnych blackoutów w zimę kiedy OZE nie działa a zużycie energii jest wysokie.
kimdzonk
Uwaga !!! szacują, że koszty tej elektryfikacji to 3,7 biliona euro, no to Goldmany i reszta banksterów będzie mogła wreszcie zarobić ha ha ha, a jak już europejskie gospodarstwa domowe się przestawią i uzależnią od e.elektrycznej ogrzewanie domów i swoje samochody, to co się stanie z ceną tej energii ???? jak myślicie ????
piotr_malkontent
Ten program to nasza wielka 'szansa', możemy stać się centrum utylizacji wszelkich zielonkawych śmieci. Mam tutaj na myśli zużyte kolektory solarne, akumulatory samochodowe czy pędniki turbin wiatrowych. Zresztą to już się dzieje.
itso_sprzezenie
ceny muszą spadać a nie rosnąć żeby ta wizja miała ręce i nogi
koperytko
Sytuacja obecnie tej zimy - Polska stała sie eksporterem weglowej energi, W Niemczech uruchomiona została kolejna elektrownia na wegiel, jest zagrozenie blackoutem a wariaci z UE karzą przechodzić na samochody elektryczne co zwiekszy zapotrzebowanie na energie o 30%. Do tego ma być ogrzewanie gazowe zastapione elektrycznym - kolejne Sytuacja obecnie tej zimy - Polska stała sie eksporterem weglowej energi, W Niemczech uruchomiona została kolejna elektrownia na wegiel, jest zagrozenie blackoutem a wariaci z UE karzą przechodzić na samochody elektryczne co zwiekszy zapotrzebowanie na energie o 30%. Do tego ma być ogrzewanie gazowe zastapione elektrycznym - kolejne 20% większe zapotrzebowanie na prąd.... Wariatkowo....

Powiązane: Pakiet klimatyczny "Fit for 55"

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki