REKLAMA

Gołąb z Fedu sugeruje QE4EVER

2014-10-15 00:02
publikacja
2014-10-15 00:02
fot. REUTERS/Stelios Varias / FORUM

Rezerwa Federalna jeszcze nie zdążyła wygasić trzeciej (lub czwartej, zależy jak liczyć) rundy „ilościowego poluzowania” (QE), a już jeden z jej przedstawicieli zasugerował możliwość wznowienia programu zwanego potocznie drukowaniem dolarów.

Źródło: FORUMJohn Williams

„Jeśli naprawdę dostaniemy trwałą dezinflacyjną prognozę... wtedy w takiej sytuacji powinniśmy poważnie rozważyć powrót do dodatkowych zakupów aktywów” - powiedział w wywiadzie udzielonym agencji Reuters John Williams, szef oddziału Fed z San Francisco i były podwładny obecnej prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen.

Pan Williams słynie ze skrajnie „gołębiego” nastawienia w politycy pieniężnej, czyli tolerancji dla wysokiej inflacji i preferowania niskich stóp procentowych bardziej od wyższych. Od stycznia 2015 roku John Williams będzie głosującym członkiem Komitetu Otwartego Rynku, czyli ciała sterującego polityką Rezerwy Federalnej.

Wypowiedź Johna Williamsa pojawiła się w momencie, gdy Fed ma zakończyć QE3, w ramach którego bilans Rezerwy Federalnej rozrósł się do 4,4 biliona dolarów. To też słowa idące pod prąd oczekiwań rynków, które od kilku miesięcy dyskontowały pierwszą podwyżkę stóp procentowych w USA, przewidując jej nadejście w pierwszym półroczu 2015 roku.

Tymczasem Fed może znów „zaskoczyć” wszystkich, odkładając normalizacje polityki monetarnej ad Kalendas Graecas. I zamiast podnieść stopy do standardowych poziomów (tj. 4-5%), zafunduje bankom i inwestorom kolejne programy skupu aktywów, oznaczone cyfrą 4, 5,6... Wystarczy tak drobny pretekst jak „zbyt niskie” oczekiwania inflacyjne. Liczone oczywiście przez sam Fed lub któryś z organów administracji w Waszyngtonie, czyli głównego beneficjenta QE.

Można uznać, że pan  Williams raczej nie działał na własną rękę i że jego wypowiedź to początek nowego rozdania starej gry prowadzonej przez Rezerwę Federalną. Grę w „zarządzanie oczekiwaniami” rynków finansowych. Tak długo aż inflacja wymknie się spod jakiejkolwiek kontroli.

Krzysztof  Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (27)

dodaj komentarz
~jmr
w tytule jest błąd , powinno być "Głąb z Fedu"
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~drukarnia
Wszyscy drukują. Zobaczcie ile macie w portfelach "nowych" papierków 100 złotowych.
~oldmike
Ale kosztem Gronkiewicz ;-)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~krzych
ja na Putinowskiej głupocie zarobiłem ogromne pieniadze.Przy nakładaniu sankcji na Rosje zajnowałem kolejne pozycje na spadek wartosci rubla .Najwiekszą pozycje zajmowałem przy ostatnio nałozonych juz drastycznych sankcjach. Dodatkowo postawiłem na spadek ceny ropy bo wiadomo,że to broń przeciwko Rosji. Juz przy pierwszych ja na Putinowskiej głupocie zarobiłem ogromne pieniadze.Przy nakładaniu sankcji na Rosje zajnowałem kolejne pozycje na spadek wartosci rubla .Najwiekszą pozycje zajmowałem przy ostatnio nałozonych juz drastycznych sankcjach. Dodatkowo postawiłem na spadek ceny ropy bo wiadomo,że to broń przeciwko Rosji. Juz przy pierwszych sankcjach radziłem to robic wszystkim chetnym zarobic i dokopać Putinowskiej Rosji. Tutaj też o tym pisałem.Ciekawe kto skorzystał ? zwiń
~bicruskich
a gdzie masz dostępny forex USDRUB? w XTB nie ma... :( jesli nie bajerzysz to szacunek.
~ssss odpowiada ~bicruskich
dukascopy.com
~Julo odpowiada ~bicruskich
USDRUB, EURRUB i wiele innych par znajdziesz na Markets.com.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki