REKLAMA

Głuchy telefon? Nie oddzwaniaj - to może być oszustwo

2020-08-05 12:00
publikacja
2020-08-05 12:00
Głuchy telefon? Nie oddzwaniaj - to może być oszustwo
Głuchy telefon? Nie oddzwaniaj - to może być oszustwo
fot. Motortion Films / / Shutterstock

Odbierasz telefon i zapada cisza? To może być tzw. fałszywe połączenie. Jeżeli oddzwonisz na ten numer, możesz stracić sporo pieniędzy.

Przez Polskę ponownie przetacza się fala tzw. głuchych telefonów. Po odebraniu połączenia po drugiej stronie zapada cisza. Lepiej nie oddzwaniać na numery, których nie znamy - możemy stracić pieniądze. Mechanizm działania oszustów jest prosty - liczą, że odbiorca oddzwonić, żeby sprawdzić kto dzwonił. Szczególnie teraz, gdy część osób nadal pracuje zdalnie, więcej nieznajomych może dzwonić na komórkę.

Podejrzane numery telefonów często przypominają stacjonarne z pierwszymi cyframi kierunkowymi do konkretnych miast - może być to 95 (Gorzów) lub 17 (Rzeszów). W rzeczywistości są to połączenia zagraniczne, które nie zawsze wyświetlają się na ekranie urządzenia, przez co odbiorca może oddzwonić przykładowo na Białoruś - minuta połączenia u wschodniego sąsiada Polski to około 2 zł.

Jednak niektóre fałszywe połączenia mają numer typowy dla urządzeń mobilnych np. 697 617 365. Po wpisaniu numeru w wyszukiwarkę https://www.nieznanynumer.pl można sprawdzić stopień zagrożenia oraz komentarze osób, które otrzymały głuchy telefon.

Czas wakacyjnego odpoczynku to "łowy" dla oszustów. Wykorzystają każdą okazję - w ostatnim czasie na celowniku byli klienci Santandera, którym bank rzekomo zawiesił rachunek bankowy. Przestępcy korzystają z różnych sztuczek, żeby oszukać swoje potencjalne ofiary m.in. podszywają się pod pracowników banków czy znajomych na Facebooku.

DF

Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
trzezwy
Tak więc najlepszym rozwiązaniem jest telefon na kartę wówczas kasują nie więcej niż kilka - kilkadziesiąt zł aż się środki z karty wyczerpią ......
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
carlito1
Najczęściej dzwoniące numery to z Angoli, Gruzii, Samoa
uczen_manueli_g
Rzadko oddzwaniam na jakikolwiek numer. A na nieznany to już w ogóle. Inna sprawa ,że raczej takich nie odbieram.
Wyznaję zasadę:" jeśli masz big problem a ja nie odbieram to napisz sms-a "
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
prs
Drogie numery na ktore sie niechcacy sie oddzwania sprawdzajac kto do mnie dzwonil.

Operator wezmie swoje, reszta trafia do wlasciciela numeru a rachunek do nas..

2zl za 1min na Bialorus to tylko przyklad, moze byc 15-20zl za minute i wiecej, do Indii, Pakistanu, na Filipiny, na drugi koniec swiata..
witty odpowiada prs
Jakim cudem "reszta trafia do właściciela numeru"?
1as odpowiada witty
Zakładają komercyjne numery płatne, na zasadzie różnych konkursów itp.
Operator nie ma pojęcia, do czego służą.
Chyba że się domyślą, że coś jest nie tak w połączeniu za kilka tysięcy.
witty odpowiada 1as
W taryfie mojego operatora nie ma czegoś takiego jak zagraniczne numery premium (więc zakładam, że u innych polskich operatorów też nie ma). Opłaty za połączenia zagraniczne do danego kraju są zawsze takie same, niezależnie do numeru, na który dzwonię, więc nie może być numerów "płatnych" w sensie płatnych W taryfie mojego operatora nie ma czegoś takiego jak zagraniczne numery premium (więc zakładam, że u innych polskich operatorów też nie ma). Opłaty za połączenia zagraniczne do danego kraju są zawsze takie same, niezależnie do numeru, na który dzwonię, więc nie może być numerów "płatnych" w sensie płatnych dodatkowo na rzecz odbiorcy przy połączeniu z Polski. Zgadza się?
prs odpowiada witty
Nie zgadza sie, oczywiscie ze operator nie ma "premium"..

Jak masz wiecej pytan - pisz do autora materialu bo widze, ciezko sie tlumaczy..

Powiązane: Sieci komórkowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki