REKLAMA
PIT 2023

Glapiński: NBP zaangażuje się tylko w systemowe rozwiązanie kredytów we frankch

2021-04-09 16:30, akt.2021-04-09 17:58
publikacja
2021-04-09 16:30
aktualizacja
2021-04-09 17:58

NBP może włączyć się tylko w systemowe rozwiązanie kredytów walutowych we frankach szwajcarskich - poinformował prezes NBP Adam Glapiński podczas piątkowej konferencji prasowej. Dodał, że nie istnieje możliwość pomocy publicznej udzielonej przez bank centralny dla jednego banku.

Glapiński: NBP zaangażuje się tylko w systemowe rozwiązanie kredytów we frankch
Glapiński: NBP zaangażuje się tylko w systemowe rozwiązanie kredytów we frankch
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Prezes wskazał, że obecnie NBP nie prowadzi prac związanych z przewalutowaniem kredytów frankowych. Podkreślił, że "wszystko, co było do przeanalizowania mamy w banku przeanalizowane, monitorujemy, co się dzieje w bankach, w kredytach, jesteśmy gotowi". Zaznaczył jednak, że banki, nie są zainteresowane, by wspólnie rozwiązać problem przewalutowania kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich i "tylko jeden bank chce dynamicznie to przeprowadzić, ale nie istnieje możliwość pomocy publicznej udzielonej przez bank centralny dla jednego banku".

Podkreślił też, że kluczowa w tej kwestii będzie uchwała Sądu Najwyższego. "Obecnie wszyscy czekają na decyzję Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, która rozstrzygnie ws. kredytów frankowych".

"Nasza rola jest żadna, póki kwestie nie dojrzały do rozwiązań o charakterze systemowym. (...) Jeśli będzie rozwiązanie kredytów walutowych o charakterze systemowym, na które zgodzą się banki, klienci, (...) to wtedy oczywiście możemy się tam pojawić, z powodów takich, że będzie to miało wymiar makroekonomiczny" - powiedział.

Podkreślił, że obecnie wiążące są umowy indywidualne zawarte pomiędzy bankami i klientami.

W piątek zespół prasowy SN poinformował, że termin posiedzenia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską zagadnień prawnych dotyczących kredytów walutowych został zmieniony z 13 kwietnia na 11 maja br.

autor: Ewa Wesołowska

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (1)

dodaj komentarz
elzbieta_s
Problem umrze śmiercią naturalną!!! Jak KURS SPRAWIEDLIWY, jak ZWROT SPREEDÓW i wszystkie inne pseudo-pomysły które mają za zadanie tylko zniechęcić i odwlec w czasie,bo może się PRZEDAWNI. kruk KRUKOWI oka nie wykole !!!! Czemu tak bardzo bronią się przed potraktowaniem kredytów FRANKOWYCH jakby od początku były złotówkowe? BO Problem umrze śmiercią naturalną!!! Jak KURS SPRAWIEDLIWY, jak ZWROT SPREEDÓW i wszystkie inne pseudo-pomysły które mają za zadanie tylko zniechęcić i odwlec w czasie,bo może się PRZEDAWNI. kruk KRUKOWI oka nie wykole !!!! Czemu tak bardzo bronią się przed potraktowaniem kredytów FRANKOWYCH jakby od początku były złotówkowe? BO TO PRZEKRĘT WSZECH CZASÓW,Amber Gold i inne piramidy to pestka w porównaniu z OSZUSTWEM FRANKOWYM

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki