REKLAMA

Giełdowa wartość Dino wyższa od Orlenu

Adam Torchała2020-08-19 12:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-08-19 12:30
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl

Bite regularnie rekordy wyceny sprawiają, że giełdowa wartość Dino Polska przekroczyła już 23 mld zł. Pozwoliło to na wyprzedzenie pod tym względem m.in. Orlenu, a więc państwowego giganta paliwowego. Właściciel Dino stał się także największym inwestorem indywidualnym na GPW.

Na 23,6 mld zł wyceniano podczas środowej sesji Dino Polska, właściciela sieci supermarketów, która skupiła się na rozwoju w mniejszych ośrodkach. To wycena wyższa niż Polskiej Grupy Energetycznej (12,8 mld zł), Pekao (14,2 mld zł), Cyfrowego Polsatu (18,1 mld zł) czy nawet Orlenu (22,7 mld zł), który Dino wyprzedziło na wtorkowej sesji. Dino spośród polskich spółek pod względem kapitalizacji ustępuje obecnie jedynie PZU, KGHM-owi, PKO BP, PGNiG i CD Projektowi.

Zestawienie z Orlenem jest szczególnie ciekawe, bo choć paliwowy koncern działa szeroko na rynku przetwórstwa i energetyki, to jednak także obecny jest w handlu detalicznym, na stacjach benzynowych sprzedaje bowiem nie tylko paliwa, ale i część produktów dostępnych także w Dino. PKN Orlen na koniec I półrocza miał 1792 stacje paliw. Dino na koniec czerwca miało 1302 markety pod swoim szyldem. Mimo większej sieci oraz faktu posiadania rafinerii, elektrowni i zakładów przerobowych Orlen w oczach inwestorów wart jest jednak mniej niż Dino.

Dino wyprzedza Orlen / Bloomberg Charmaker

W Dino inwestorzy cenią przede wszystkim dynamikę. Sieć sklepów rozrasta się regularnie, tylko w ostatnim półroczu przybyło ich 84, a przecież jeszcze niedawno szyld Dino znany był jedynie mieszkańcom pogranicza województw wielkopolskiego i dolnośląskiego. Ma to swoje odbicie w wynikach. Jeszcze na początku 2017 r. Dino miało problem z przekroczeniem 1 mld zł kwartalnych przychodów, od III kwartału 2019 roku regularnie przekracza 2 mld zł. Kwartalne zyski plasują się powyżej 100 mln zł. 

Orlen również rozwija się dynamicznie, tyle że w inny sposób. Spółka wybrała drogę przejęć. Na początku roku dopinała przejęcie Energi, teraz ma otwarty proces przejęcia Lotosu, a w przyszłości być może przejmie i PGNiG. Z jednej strony ma to wzmocnić pozycję Orlenu, z drugiej istnieją zasadne obawy, że największym beneficjentem przemian będzie Skarb Państwa, który już nie raz udowodnił, że interes drobnych akcjonariuszy to dla niego sprawa kompletnie obca. A to przecież od Skarbu Państwa Orlen kupuje za grube miliardy papiery przejmowanych spółek. Ryzyko braku dywidendy i istotnego zadłużenia spółki jest jak najbardziej realne i odbija się na wycenie płockiego koncernu.

Właściciel Dino wyprzedza Solorza

Spółki są także w dwóch zupełnie różnych miejscach, jeżeli chodzi o notowania giełdowe. Wystarczy powiedzieć, że w kwietniu 2017 roku, gdy Dino zaczynało przygodę z GPW, wycena spółki sięgała ledwie 3,7 mld zł, z kolei Orlen wart był wówczas 42,6 mld zł, czyli przeszło dziesięciokrotnie więcej. Spółki spotkały się po trzech latach w mniej więcej połowie drogi, przy wycenie na poziomie 22-23 mld zł. Orlen w tym okresie wyraźnie taniał, Dino wyraźnie drożało.

Ten ostatni fakt sprawia zresztą, że część analityków zaczyna wątpić w zdolność do dalszych wzrostów Dino. Wskaźnik Cena/Zysk dla spółki przekracza poziom 50, co sugeruje skrajne rozgrzanie notowań. I oczywiście wycena bierze pod uwagę przyszły spodziewany wzrost zysków, pytanie jednak, czy spółka zdoła spełnić pokładane w niej oczekiwania. Te są bowiem bardzo wysokie. Z drugiej strony o bardzo wysokiej wycenie Dino mówiło się już w zeszłym roku, a mimo to spółka w tym urosła o kolejne 67 proc. i poprawiła historyczne maksima.

Na wzrostach Dino najbardziej korzysta Tomasz Biernacki, który posiada aż 51,1 proc. akcji spółki. W efekcie jego majątek ulokowany w papierach Dino wart jest 12 mld zł, co daje mu czołowe miejsce na liście najbogatszych Polaków. W ostatnim czasie Biernacki pod względem majątku na GPW wyprzedził choćby wieloletniego lidera zestawienia największych inwestorów indywidualnych na polskiej giełdzie - Zygmunta Solorza-Żaka. Jego majątek liczony w posiadanych przez niego akcjach trzech spółek (Cyfrowy Polsat, ZE PAK i ATM Grupa) sięga obecnie 10,8 mld zł.

Adam Torchała

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
khh
Jak to jest, ze czego sie nie tkna pisi magicy to zaraz spada i szoruje po dnie?
jendreka
Giełdowa czyli wirtualna. A to nie znaczy że wyższa. Takie Dino rozwija i wzbogaca tylko!! Siebie, Orlen Polskę. Która wartość jest większa? Agpw nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Kasyno nic więcej.
khh
ORLEN WZBOGACA POLSKE, HAHAHAHAHHAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA!! Dobre!!
wtomek
"Orlen również rozwija się dynamicznie, tyle że w inny sposób. Spółka wybrała drogę przejęć". Konkluzja zupełnie sprzeczna z rzeczywistością . Z Orlenu dynamicznie jest wypompowywana gotówka przez skarb państwa, który stworzy z niego monopolistę na rynku i następnie będzie nas drenował za pomocą cen "Orlen również rozwija się dynamicznie, tyle że w inny sposób. Spółka wybrała drogę przejęć". Konkluzja zupełnie sprzeczna z rzeczywistością . Z Orlenu dynamicznie jest wypompowywana gotówka przez skarb państwa, który stworzy z niego monopolistę na rynku i następnie będzie nas drenował za pomocą cen paliw. Natomiast cenę Dino pompują wychodzące z niego fundusze....jak to robią ? Ano przyjrzyjcie się akcjom na wolumenach transakcji.
jas2
"Orlen będzie nas drenował za pomocą cen paliw"
Kupuj więc paliwa w Niemczech, Norwegii albo w Szwajcarii.
onlyv8engine
przy tym prezesie i drenażu z rządu wartość orlenu będzie zbliżać się ku 0 zeru dosłownie
langdon25
Własność prywatna zawsze będzie lepsza od państwowej czytaj polski biznes vs własność za czasów PRL i to właśnie docenia kapitał na gpw.

I co Pan na to towarzyszu Sasin ?
meryt
langdon25 "Własność prywatna zawsze będzie lepsza od państwowej"

"Produkcja przemysłowa spadła o prawie 45% w latach 1929-1932."
"Jedna radziecka korporacja handlowa w Nowym Jorku przyjmowała średnio 350 podań dziennie od Amerykanów poszukujących pracy w Związku Radzieckim "

Chrysler
langdon25 "Własność prywatna zawsze będzie lepsza od państwowej"

"Produkcja przemysłowa spadła o prawie 45% w latach 1929-1932."
"Jedna radziecka korporacja handlowa w Nowym Jorku przyjmowała średnio 350 podań dziennie od Amerykanów poszukujących pracy w Związku Radzieckim "

Chrysler
Przed bankructwem chroni rządowa kroplówka w 1980 r.
"1980 - Prezydent Jimmy Carter podpisuje federalne gwarancje kredytowe dla Chrysler Corporation o wartości 1,5 mld $."
"W 2009 bankructwo przedsiębiorstwa potwierdził osobiście prezydent USA Barack Obama."

Koniec państwowych pieniędzy i koniec obsługi przesyłek listowych - Inpost.
"W związku z zakończeniem obsługi kontraktu dla Sądów z początkiem 2016[15], spadkiem wolumenu przesyłek listowych oraz presji cenowej InPost podjął decyzję o restrukturyzacji, a następnie o całkowitym zakończeniu z dniem 1 sierpnia 2016 roku działalności w zakresie obsługi przesyłek listowych tradycyjnych i skupieniu"

"Chrysler z trudem dostosował się do zmieniającego się środowiska lat 70. Kiedy gusta konsumentów przeniosły się na mniejsze samochody na początku lat 70., szczególnie po kryzysie naftowym w 1973 r. , Chrysler nie był w stanie zaspokoić popytu. Dodatkowe obciążenia wynikały ze zwiększonej konkurencji importowej ze Stanów Zjednoczonych i zaostrzonych rządowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa samochodów, oszczędności paliwa i emisji. Jako najmniejszy z Big 3 amerykańskich producentów samochodów, Chrysler nie miał środków finansowych, aby sprostać wszystkim tym wyzwaniom. W 1978 roku Lee Iacocca został sprowadzony, aby zmienić firmę, a w 1979 roku Iacocca zwrócił się o pomoc do rządu USA. Kongres przyjął później ustawę o gwarancjach pożyczkowych, przewidującą 1,5 miliarda dolarów gwarancji kredytowych" https://en.wikipedia.org/wiki/Chrysler#1970s
meryt
langdon25 "Własność prywatna zawsze będzie lepsza od państwowej czytaj polski biznes vs własność za czasów PRL i to właśnie docenia kapitał na gpw."

Tesco kiedyś wzrosło ponad 10x i było ponad 400 (12 la temu), teraz poniżej 250.

Powiązane: Koronawirus na GPW i giełdach światowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki