REKLAMA
ZAGŁOSUJ

GfK: W październiku w Polsce nastąpiło pogorszenie nastrojów konsumentów

2021-11-02 13:14
publikacja
2021-11-02 13:14
GfK: W październiku w Polsce nastąpiło pogorszenie nastrojów konsumentów
GfK: W październiku w Polsce nastąpiło pogorszenie nastrojów konsumentów
fot. Santos1992 / / Shutterstock

W październiku nastąpiło pogorszenie nastrojów polskich konsumentów - wynika z barometru GfK.


Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK, czyli syntetyczny wskaźnik ilustrujący aktualne nastroje Polaków w zakresie postaw konsumenckich, wyniósł w październiku -5,9 i spadł o 1,9 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

W październiku składowe Barometru Nastrojów Konsumenckich kształtowały się następująco:

  • nastąpiło nieznaczne pogorszenie ocen bieżącej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego – składowa spadła o 0,1 pkt. proc., z poziomu -4,6 do -4,7;
  • nastąpiło istotne pogorszenie ocen przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego – składowa spadła o 6 pkt. proc., z poziomu -0,5 do -6,5;
  • nastąpiło istotne pogorszenie ocen przyszłej sytuacji gospodarczej kraju – składowa spadła o 10,5 pkt. proc., z poziomu -23,4 do -33,9;
  • nastąpił istotny wzrost skłonności do zakupów – składowa wzrosła o 9 pkt. proc., z poziomu 12,6 do 21,6.

Badanie zrealizowano w dniach 8-13 października na kwotowej, reprezentatywnej przedmiotowo, ogólnopolskiej próbie n=1000 osób.

Barometr może przyjmować wartości od –100 do +100 i jest to saldo pomiędzy opiniami pozytywnymi a negatywnymi. Dodatnia wartość barometru wskazuje na to, iż w danej fali badania liczba konsumentów nastawionych optymistycznie przeważa nad liczbą konsumentów nastawionych pesymistycznie. Wartość ujemna barometru oznacza odwrócenie tej proporcji.

Barometr jest zagregowanym wskaźnikiem sporządzanym na zlecenie Komisji Europejskiej, wyliczanym od 1985 roku. Obecnie indeks obejmuje 27 krajów. Dane dla Polski pochodzą z badania GfK współfinansowanego przez Komisję Europejską. (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
talmud
olac konsumentów......ważne ze "rynki" z nowymi rekordami....LMAO... & inwestorzy zbliżają się do zimbabwe....:):)

https://www.youtube.com/watch?v=suXl4FN-GwI
bha
Olać zachłanną chęć na mamonę ponad wszystko.
men24a
Jestem ciekaw co jutro po posiedzeniu rady polityki pieniężnej się będzie działo ? Jak podwyższą o 3 pb to księża się nie wyrobią z robotą.

40-letnia kobieta we wtorek ok. 14.30 wypadła z czwartego piętra w galerii Złote Tarasy w Warszawie. Zginęła na miejscu. To już drugi tragiczny wypadek w galerii w ciągu tygodnia.
bha
Cóż.....Tak niby coraz godniej od wielu lat w większości % wszędzie zarabiają, że nastroju coraz mniej mają. Niestety demokapitalizm !!!.
3456
chcieliście tego sami macie wirusa , a to nie koniec to się dopiero rozkręci .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki