Gdzie kryją się dodatkowe koszty transakcji zagranicznych

Wysłać pieniądze za granicę można w ciągu kilku minut, bez względu na to gdzie się znajdujemy. Wraz z rozwojem technologii przelewów internetowych i bankowości cyfrowej możemy zlecać transakcje międzynarodowe i wymieniać różne waluty bez wychodzenia z domu.

Oprócz zwiększających się zalet takich usług (wygody, szybkości dostarczenia pieniędzy oraz różnych metod opłacania przelewów) mają one również wady. Opłaty za transakcje mogą być wysokie. Dlatego warto porównać i sprawdzać oferty. Co wziąć pod uwagę i gdzie mogą kryć się koszty?

Kiedy transakcję wykonujesz z banku

Znaczny odsetek osób, w przypadku wysyłania pieniędzy za granicę, w pierwszej kolejności pomyśli o banku ze względu na ich szeroki wachlarz usług finansowych. Przelewy bankowe są łatwym i bezpiecznym rozwiązaniem, jednak nie zawsze opłacalnym. Oto przykłady opłat dodatkowych, które poniesiesz, dokonując przelewu zagranicznego w swoim banku:

  • Dodatkowy koszt wynikający z kursu waluty w banku - banki do wartości transakcji dodają koszt w postaci spreadu walutowego, czyli różnicy między kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. Kursy kupna i sprzedaży są wyższe w bankach niż kantorach internetowych. W efekcie walutę w banku kupujemy zazwyczaj drożej niż kantorze internetowym lub tradycyjnym (stacjonarnym). Opłaty za przewalutowanie w przypadku transakcji kartowych, gdy nie posiadasz konta walutowego i chcesz zrobić przelew w obcej walucie, musisz liczyć się z tym, że poniesiesz dodatkową opłatę za przewalutowanie. Istnieją różne metody przewalutowań w zależności od tego czy posiadasz kartę Visa czy MasterCard.
  • Prowizje od wykonania transakcji – różne są koszty dla poszczególnych walut, najczęściej wysokość prowizji od wykonywanej transakcji zależy od wysokości kwoty transakcji.

Kiedy transakcję wykonujesz z pomocą firmy specjalizującej się w obsłudze przelewów zagranicznych w obcej walucie

Na rynku oprócz banków istnieje wiele konkurencyjnych firm, które obsługują transakcje zagraniczne i za ich pomocą do innego kraju wyślesz pieniądze kontrahentowi, pracownikom czy rodzinie. Firmy takie jak Transferwise czy Azimo specjalizują się w obsłudze przelewów międzynarodowych – oferują nie tylko korzystniejsze cenowo usługi, ale również dodatkowe narzędzia m.in. do monitorowania transferu.

Opłaty za wykonanie przelewów są znacznie niższe, niż te pobierane przez banki, w niektórych przypadkach różnica może wynieść nawet 80%. Dokładna kwota zależy od tego skąd i dokąd wysyłasz pieniądze, jednak tego typu podmioty bardzo często przed dokonaniem przez użytkownika przelewu informują ile wyniosą dodatkowe opłaty, listując i wyjaśniając każdy dodatkowy koszt. Zatem przykładowymi, dodatkowymi opłatami z którymi się spotkasz to:

  • opłata za użycie karty kredytowej – niektórzy usługodawcy kart kredytowych naliczają dodatkową opłatę za realizację transakcji, na co firmy specjalizujące się w obsłudze przelewów nie mają wpływu,
  • niewielka opłata zgodna z taryfą operatora za wykonanie przelewu za granicę.

Xchanger.pl

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne