REKLAMA

Gatnar z RPP: wskazana byłaby stopniowa podwyżka stóp

2021-08-02 10:00
publikacja
2021-08-02 10:00
Gatnar z RPP: wskazana byłaby stopniowa podwyżka stóp
Gatnar z RPP: wskazana byłaby stopniowa podwyżka stóp
fot. Krystian Maj / / FORUM

Efekt drugiej rundy może zacząć się w najbliższych miesiącach, wskazana byłaby stopniowa, ostrożna normalizacja polityki pieniężnej - powiedział w telewizji Biznes24 członek Rady Polityki Pieniężnej Eugeniusz Gatnar.

"Myślę, że ten proces (efekt drugiej rundy - PAP) się zaczyna. Widzieliśmy odczyty przeszło 9 proc. (wzrost wynagrodzeń - PAP), ale to było tylko w sektorze przedsiębiorstw, tam pracuje tylko 6 mln Polaków, 1/3 wszystkich zatrudnionych, to może nie jest jeszcze reprezentatywne. Myślę, że to zobaczymy w następnych miesiącach i tego chciałbym uniknąć" - powiedział Gatnar.

Członek RPP powtórzył, że - jego zdaniem - należałoby zacząć stopniową normalizację polityki pieniężnej w Polsce.

"Możemy osłabić te skutki inflacji, które moim zdaniem są groźne. Po pierwsze spiralę cenowo-płacową. Firmy notują żądania płacowe pracowników. Druga rzecz to odkotwiczenie oczekiwań inflacyjnych, musimy dać sygnał Polakom, że tę inflację widzimy i że będziemy w jakimś sensie ją kontrolować" - powiedział.

"Uważam, że powinniśmy zrobić trochę więcej, niż do tej pory robimy. Ja już zgłaszałem wnioski o podwyższenie stopy referencyjnej o 15 pb po to, aby zasygnalizować, że tę inflację widzimy, że jesteśmy w stanie ją w jakimś sensie kontrolować. (...) Moim zdaniem, powinniśmy - tak, jak gospodarka wraca na tory sprzed pandemii - zacząć normalizację polityki pieniężnej. Stopniową, ostrożną, podobnie jak zrobili to Węgrzy, Czesi. Proponuję, aby zacząć od 15 pb jako takiego sygnału (...) Stopniowe wejście na ścieżkę normalizacji polityki pieniężnej" - dodał.

Podczas czerwcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej za podniesieniem stopy referencyjnej o 15 pb głosowało trzech członków Rady: Eugeniusz Gatnar, Łukasz Hardt i Kamil Zubelewicz.

Kolejne, decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowane jest na 8 września. (PAP Biznes)

pat/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
nocomment
Dobrze mówi !!! RPP powinna dać sygnał ludziom, że widzą inflację i pokazać że dbają o wartość pieniądza. Ludzie widząc brak reakcji RPP na inflacje, uciekają w nieruchomości postrzegając je jako jedyny sposób zabezpieczenia pieniędzy dramatycznie tracących na wartości!!!

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki